{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 313360

نخست وزیر روسیه با بیان اینکه کشورش آمادگی ایستادن مقابل تحریم‌های آمریکا را دارد، اظهار داشت: تحریم‌ها به روسیه فرصت می‌دهد اقتصاد خود را بهبود بخشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه که در چین بسر می برد روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما با محدودیت های مختلف خود را وفق می دهیم حتی این اقدامات عرصه را برای اینکه اقتصاد خود را کامل کنیم و ساز وکارهای اقتصادی جدید بوجود آوریم فراهم می کند.

وی با بیان اینکه تحریم های آمریکا وضعیت روسیه را بحرانی نخواهد کرد، اظهار داشت: با این وجود ظهور چنین شرایطی ناخوشایند است و ما را مجبور می کند تصمیمات مشخصی برای حمایت از برخی شرکت های بزرگ مشمول تحریم ها بگیریم.

نخست وزیر روسیه گفت: بدون شک در برابر تحریم ها ایستادگی خواهیم کرد اما حیف است که برای چنین مسائلی انرژی خود را صرف کنیم.

«هدر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که در حال مشورت با کنگره این کشور برای اعمال تحریم‌های جدید علیه دولت روسیه در ارتباط با پرونده سالزبری در انگلیس است.

وی در بیانیه خود خاطرنشان کرد که با سپری شدن مهلت زمانی 90 روزه و عدم پاسخگویی روسیه، واشنگتن در تدارک وضع تحریم‌هایی جدید علیه مسکو است.

به گفته نوئرت، این اقدام مطابق با قانون مقابله با استفاده از تسلیحات شیمیایی مصوب سال 1991 صورت می‌گیرد.

**ایران برجام را نقض نکرده است

نخست وزیر روسیه در ادامه گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ایران هیچگاه برجام را نقض کرده است، اظهار داشت: آمریکا صرفا برای حل مسائل داخلی خود کشورهای دیگر از جمله ایران را تحریم می کند.

مدودف خاطرنشان کرد: هیچ گونه مدرکی که اثبات کند ایران مفاد توافق هسته ای (برجام) را نقض کرده است به دست نیامده و وجود ندارد.

وی ادامه داد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رهبران دیگر کشورها از جمله مقام های اروپایی نیز به این مساله اذعان داشته اند.

نخست وزیر روسیه افزود: آمریکا آنچه که با دشواری به دست آمده بود(توافق هسته ای با ایران) را در سرازیری قرار داده است هر چند که صبر ایرانی ها هم بی پایان نیست.

نخست وزیر روسیه گفت: هیچکس در آمریکا و حتی شریک ما اسراییل، تاکنون مدرکی برای اتهاماتی که به ایران می زنند ارایه نکرده اند.

وی در ادامه گفت: چنین بنظر می رسد که هر قدر مبارزه سیاسی در ایالات متحده شدیدتر می شود، آنها با ابعاد بیشتری دیگران را تحریم می کنند.

مدودف ادامه داد: تحریم ایران و روسیه یا تعرفه هایی که آمریکا علیه اتحادیه اروپا و چین وضع می کند، اقدامی در راستای حل و فصل مشکلات داخلی در آمریکاست و متاسفانه نظام بین المللی را متزلزل می کند.

وی خاطرنشان کرد که در مذاکره با مقام های چینی این مساله مطرح شد که آمریکا با اقدامات خود در واقع در سازمان تجارت جهانی بمب ساعتی کار گذاشته است.

گفتنی است، آمریکا روز دوشنبه تحریم هایی را در عرصه های نفتی و بانکی و برخی عرصه ها در مورد ایران وضع کرد.

واشنگتن با توجه به مخالفت بین المللی با رویکردهای ضدایرانی خود مجبور شد هشت کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.

تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده است و ترامپ ناگزیر برخی کشور های خریدار نفت را از تحریم معاف کرده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است هیچ تحریمی نیست که آمریکا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضی از افرادی که در آمریکا به دنبال تحریم ایران بودند بیش فعال بودند؛ بنابراین هیچ چیز جدیدی برای نوامبر ( 13 آبان ماه) وجود ندارد که انجام دهند و این یک موضوع کاملا تبلیغی و روانی است.

کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی، تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری