کد خبر 312858

به دلیل همکاری با ایران،

تحریم چین به هرج و مرج در جهان منجر می‌شود

یک مامور سابق سیا ضمن هشدار درباره پیامدهای تحریم چین به دلیل تعامل با ایران، به احتمال عقب نشینی اروپا برابر خواسته‌های ضد ایرانی آمریکا اشاره کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یک مامور سابق سیا به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت که هرگونه اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه چین به دلیل تجارت با ایران می‌تواند به هرج و مرج جهانی منجر شود، زیرا دوره حمایت از چنین اقدام‌هایی بین متحدان اروپایی آمریکا پایان یافته است.

«فیلیپ جرالدی» مامور سابق سیا در مصاحبه‌ با اسپوتنیک، گفت: «جالب است ‌که ببینیم در صورت تحریم بانک مرکزی چین از سوی آمریکا و به دلیل همکاری تجاری با ایران، چه اتفاقی رخ می‌دهد. اینک‌که هرج و مرج کاملی در نبرد تجاری وجود دارد.»

احتمال تسلیم اروپا

جرالدی در ادامه هشدار داد که ممکن است «ترزا می» نخست وزیر انگلیس، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه با فشار شدید از جانب واشنگتن برای قطع روابط با ایران مواجه شده و شاید تسلیم شوند.

وی در این زمینه گفت: «کشورهای غرب اروپا شاید به واسطه تهدیدهای آمریکا در قطع دسترسی به نظام مالی آمریکا که البته هضمش نیز سخت است، فرو بپاشند.»

 جرالدی افزود: «البته اقتصاد آمریکا نیز متحمل خسارت‌های شدید می‌شود، اما مبارزه شدید مرکل، ترزا می و ماکرون با آمریکا و در مواردی که آن‌ها می‌دانند حق  ایران است را شاهد نیستم.»

واکنش منفی چین

«لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین چندی قبل در نشست خبری گفت: «گزارش‌هایی را درباره درخواست برای تحریم‌های ایران دیده‌ام. درباره اینکه آیا این موضوع رسمی دولت آمریکا است فقط می‌توانید از آمریکایی‌ها توضیح بخواهید.»

درحالی‌که آمریکا از متحدان خود و مشتریان نفتی ایران خواسته تا ماه نوامبر صادرات نفت از ایران را به  «صفر» برسانند،  چین به درخواست واشنگتن برای تحریم ایران واکنش منفی نشان داده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «چین و ایران روابط دوستانه‌ای با هم دارند. ما بر مبنای پایبندی به  تعهداتمان ذیل قوانین بین‌المللی در زمینه‌های اقتصاد، تجارت و انرژی، مبادلات و همکاری‌های معمول را حفظ می‌کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

از جمله تحریم‌هایی که اجرای آن ۱۸۰ روز بعد از خروج آمریکا از برجام، در چهارم نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) اجرایی خواهد شد، تحریم‌های ذیل بند ۱۲۴۵ (د) قانون «اختیارات دفاع ملی آمریکا، ۲۰۱۲۲» هستند.

این تحریم که برای محدود کردن فروش نفت ایران وضع شده وزیر خزانه‌داری آمریکا را به معرفی تحریم‌هایی علیه آن دسته از بانک‌های خارجی ملزم می‌کند که با بانک مرکزی یا هریک از دیگر موسسات مالی تحریم‌شده ایران معامله انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر