کد خبر 311956

روسیه ۳۰۰ اوکراینی را در فهرست تحریمی خود قرار داد

نخست وزیر روسیه تحریم های اوکراین را که رئیس جمهوری روسیه دستور تنظیم آن را داده بود تایید کرد که براساس آن ۳۰۰ مقام یا شهروند و ۶۸ شرکت در لیست سیاه روس ها علیه اوکراین قرار گرفتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، دمیتری مدودف نخست وزیر این کشور بخشنامه مربوطه در این ارتباط را امضا کرده است تا بستن حساب بانکی، توقیف اموال و دارایی های افرادی که مورد تحریم قرار گرفته اند جنبه قانونی پیدا کند.
همچنین بانک های روسیه نیز از پرداخت های بانکی به این افراد و شرکت های تحریم شده اوکراینی در خارج از روسیه منع شده اند.
در فهرست تحریم های روسیه نام بیش از 300 تبعه اوکراین و 68 شرکت این کشور دیده می شود.
آرسن آواکوف وزیر کشور، آلکسی پوروشنکو پسر رئیس جمهور، واسیلی گریتساک رئیس سازمان امنیت، یوری لوتسنکو دادستان کل، والری چالی سفیر اوکراین در آمریکا، آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر سابق از جمله افراد سرشناس اوکراینی هستند که نامشان در لیست سیاه روس ها دیده می شود. 
گفتنی است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز سی ام مهر ماه دستور وضع تدابیر اقتصادی ویژه (تحریم های اقتصادی) علیه اوکراین را صادر کرده بود.
در این دستور خاطرنشان شد که به اقدامات خلاف قوانین بین المللی دولت اوکراین علیه اتباع روسیه، مقام ها و شخصیت های حقوقی این کشور پاسخ داده می شود.
گفتنی است، اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در کی یف که اوکراین از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه عقب بکشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری