کد خبر 307042

رسانه روس:

موشک‌های «اس-۳۰۰» اوکراینی هم کمکی به اسرائیل در سوریه نمی‌کنند

پروازهای تمرینی خلبانان اسرائیلی در اوکراین برای ارزیابی عملکرد سامانه‌های موشکی «اس- ۳۰۰» موجود در این کشور، به دلیل اختلاف اساسی در ویژگی آنها با نوع جدید سامانه موشکی تحویل داده شده به سوریه، نمی‌تواند کمکی به تامین امنیت آنها در آسمان سوریه کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: انجام تمرینات رزمی با سامانه‌های موشکی «اس- 300پی» موجود در اوکراین، کمکی به خلبانان اسرائیلی برای اطمینان حاصل کردن به امنیت خویش در آسمان سوریه نخواهد کرد. مسئله این است که نیروهای مسلح اوکراین دارای کم توان‌ترین نوع این سامانه دفاع هوایی هستند، در حالی که جدیدترین نوع سامانه موشکی اس-300 به سوریه تحویل داده شده است.

«اس- 300» عنوانی است که برای خانواده گسترده سامانه ضدهوایی اطلاق می شود که برخی از آنها نه تنها از لحاظ خصوصیات رزمی با یکدیگر متفاوتند، بلکه بر اساس کالیبرهای مختلف ساخته شده‌اند. سامانه موشکی «اس- 300پی» دارای یک پست فرماندهی بوده و رادار آن نیمی از دوازده موشک پرتاب شده را کنترل می‌کند تا اهداف هوایی در مسافت 200 کیلومتری را هدف قرار دهد. در حالیکه ساختار عملکرد سامانه موشکی «اس-300بی» کاملا متفاوت است. سیستم خودکار و متحرک این سامانه برای پوشش کامل خط مقدم جبهه از وجود هواپیماها و موشک‌های کروز مورد استفاده قرار می گیرند و بلاخره سامانه‌های موشکی «اس-300 اف» نیز هستند که مخصوص استقرار به روی عرشه کشتی‌هاست.

پس از تقسیم میراث اتحاد جماهیر شوروی، اوکراین 250 سامانه موشکی «اس- 300پی» ساخت سال 1978با برد اهداف تا 75 کیلومتری و تعدادی رادار و پست فرماندهی این سیستم را به دست آورد. این فناوری برای استفاده در شرایط استانداردهای دوران جنگ سرد مورد استفاده قرار می گرفت که آسمان می بایست پر از بمب‌افکن های ساخت شوروی میشد و شلیک توسط آنها  می‌توانست بدون هدف گیری انجام شود چراکه درهر صورت به اهدافی اصابت می‌کرد. در آن زمان اطلاعات درباره موشک‌های کروز بسیار کم بود، به همین دلیل تجهیزات مربوط به اهداف کم ارتفاع در ترکیب این سامانه وجود نداشت.

دولت اوکراین که امیدوار است روزی به عضویت ناتو در آید، قصد دارد در صورت داشتن جایگزین بهتر، این تجهیزات نظامی ساخت شوروی را کنار بگذارد.

هفته گذشته در اوایل ماه اکتبر، 18فروند جنگنده اف-15 نیروی هوایی آمریکا برای شرکت در مانور هوایی «آسمان پاک-2018» به اوکراین اعزام شدند. بعد از آن مشخص گردید که به همراه آنها تعدادی خلبانان نظامی اسرائیلی نیز مخفیانه به اوکراین سفر کرده‌اند. هدف آنها از این سفر ارزیابی میزان خطر سامانه‌های موشکی اس-300 برای این نوع جنگنده‌های آمریکایی است.

تحویل سامانه‌های موشکی جدید اس-300روسی به سوریه، نیروی هوایی اسرائیل را نسبت به امنیت پرواز در آسمان سوریه نگران کرده، بنابراین خلبانان اسرائیلی پروازهای آزمایشی را با چنگنده‌های آمریکایی در اوکراین انجام دادند تا میزان جدی بودن خطر موشک‌های اس-300برای پروازهای نظامی خود در آسمان سوریه را ارزیابی کنند.

این در حالیست سامانه‌های تحویل داده شده به ارتش سوریه مجموعه کاملا جدیدی هستند که از بهترین نوع این خانواده بوده و حتی نسبت به سامانه موشکی «اس- 300اف» ویژه ناوگان دریایی هم امکانات بیشتری دارند. این سامانه دارای راداری دو جهته و موشک‌های جدید با برد هدف قرار دادن اهداف تا 200 کیلومتری است. شاید مهمترین نکته نیز این باشد که معماری سیستم کنترل این سامانه این امکان را به آن داده تا در ترکیب گروه پدافند هوایی مورد استفاده قرار بگیرد. به معنای دیگر پدافند هوایی سوریه  اکنون می‌تواند اطلاعات مربوط به اهداف خود را از سامانه موشکی «اس-400» مستقر در پایگاه هوایی حمیمیم روسیه برای رهگیری هواپیماها و سایر اهداف هوایی دریافت کند.

در این رابطه "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه نیز در هنگام اعلام اقدامات در نظر گرفته برای پاسخگوی به سرنگونی هواپیمای ایل-20در آسمان سوریه توضیحاتی داده بود، ولی ظاهراً مقامات تل آویو به این توضیحات توجه کافی نکرده بودند.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری