کد خبر 301846

دعوت از بن سلمان برای شرکت در نشست شورای امنیت؟

رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی بررسی دعوت از ولیعهد سعودی برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک رسانه آمریکایی گزارش داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور در حال بررسی برای دعوت از «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی برای شرکت در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل با موضوع منع اشاعه است. 

سی‌بی‌اس نیوز روز پنجشنبه این خبر را به نقل از منابع آگاه منتشر کرده و آن را نشانه‌ای دیگر از حمایت‌های شدید ترامپ از رژیم سعودی دانسته است. 

«نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد چند هفته پیش اعلام کرد دونالد ترامپ روز ۲۶ سپتامبر ریاست جلسه‌ای در شورای امنیت با موضوع ایران را بر عهده خواهد گرفت. او گفت «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران می‌تواند در این نشست حضور پیدا کند.

رسانه‌های آمریکا روزهای بعد گزارش دادند دولت آمریکا از طرح هیلی عقب‌نشینی کرده و دستور کار این نشست را از تمرکز صرف بر ایران تغییر داده و آن را به موضوع گسترده‌تر «منع اشاعه» تبدیل کرده است. 

روزنامه واشنگتن‌پست دلیل این اقدام دولت ترامپ را اجتناب از آشکار شدن اختلافات میان واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش در پرونده ایران دانسته است. این روزنامه به علاوه نوشت تغییر دستور کار نشست از تمرکز صرف بر یک کشور خاص به آمریکا اجازه می‌دهد از ارسال دعوت‌نامه برای کشور مزبور (در اینجا ایران) خودداری کند.

سی‌بی‌اس‌نیوز هم خبر واشنگتن‌پست را تأیید کرده و نوشته است: «در صورتی که تمرکز این جلسه روی ایران بود به این کشور کرسی تعلق می‌گرفت، اما کنون چنین نیست، زیرا مقام‌های دولت ترامپ می‌خواستند از منافشه احتمالی میان ترامپ و همتای ایرانی‌اش جلوگیری کنند.»

اما به نوشته این خبرگزاری، تغییر تمرکز جلسه از ایران باعث می‌شود در نظر گرفتن کرسی برای عربستان که عضو شورای امنیت نیست، از لحاظ منطقی پیچیده شود. در جلسات شورای امنیت، کشورهایی که موضوع بحث به آنها مربوط می‌شود اجازه شرکت در جلسه را دارند. به همین دلیل، در صورتی که موضوع نشست ایران بود اعطای کرسی به عربستان موجه بود. 

یک راه دیگر برای توجیه حضور عربستان در جلسه برنامه هسته‌ای است که این کشور قصد راه‌اندازی آن را دارد

ارسال نظر