کد خبر 301573

اولین واکنش پکن به توافق پیونگ یانگ

وزارت خارجه چین گفت این کشور از توافق دو کره برای خلع سلاح اتمی استقبال می‌کند و منتظر نتایج مثبت نشست سران دو کره است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «گنگ شوآنگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت پکن از  توافق  میان دو کره در «پیونگ یانگ» برای خلع سلاح اتمی از شبه جزیره کره استقبال کرد.

به نوشته روزنامه «ای.سی.ان.اس»، وزارت خارجه چین امروز (چهارشنبه) گفت از توافق میان کره شمالی و کره جنوبی استقبال می‌کند و از بهبود روابط میان دو طرف همچنان حمایت خواهد کرد.

گنگ افزود «چین خوشحال می‌شود که هر دو کشور را در اجرای بیانیه پانمونجوم و آشتی دوباره و همکاری در شبه جزیره، حمایت کند».

وی افزود، چین منتظر نتایج مثبت نشست سران دو کره است و نتیجه این نشست می‌تواند به خلع سلاح اتمی و ثبات سیاسی در شبه جزیره منجر شود. 

امروز «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی برای اولین بار توافقی را به منظور خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره امضا کردند. کره شمالی موافقت کرده است که به صورت دائمی تاسیسات آزمایش موشکی «دونگ چانگ ری» خود را تعطیل کند.

رئیس جمهور کره جنوبی بین روزهای ۱۸ تا ۲۰ سپتامبر (۲۷ تا ۲۹ شهریور) در سفر به پیونگ یانگ به سر می‌برد و این سومین دور از دیدارهای تاریخی سران دو کره است. مون و کیم برای اولین بار اواخر ماه آوریل و سپس در ماه می در روستای آتش‌بس مرزی «پانمونجوم» با یکدیگر دیدار کرده بودند. در دیدار پیونگ یانگ کیم و مون برای سفر رهبر کره شمالی به سئول طی سال جاری موافقت کردند. 

چین اصلی‌ترین متحد کره شمالی است و طی سال جاری پیش از دیدارهای سران دو کره و همچنین پیش از دیدار رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، رئیس جمهور چین با رهبر کره شمالی چندین بار دیدار کرده و از نزدیک در جریان اتفاقات بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر