کد خبر 298676

اردوغان: نمی خواهیم ادلب به دریای خون تبدیل شود

رییس‌جمهوری ترکیه در نشست سه جانبه تهران گفت: ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم که ادلب به دریای خون تبدیل شود. از شما دوستان می‌خواهیم در این زمینه به ما کمک کنید. باید راه حل معقولی برای مساله ادلب پیدا کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: برادرعزیزم رییس جمهور ایران جناب آقای روحانی، دوست عزیزم رییس فدراسیون روسیه جناب آقای پوتین، از این که در چارچوب این اجلاس سه گانه همراه شما هستم، بسیار خوشحالم.

وی ادامه داد: از جناب آقای روحانی به خاطر مهمان نوازی ایشان بسیار تشکر می کنم. نتایجی که از این نشست بدست خواهد آمد هم اکنون از سوی تمامی افکارعمومی جهان با بی صبری دنبال می شود. با تصمیماتی که اتخاذ خواهیم کرد مطمئن هستم این انتظارات برآورده خواهد شد.

اردوغان گفت: در ذات روح آستانه ، تصمیم بر این بود که اراده خود را در جهت حداقل مشترکات نشان دهیم و با هم توافق کنیم. این حداقل مشترکات عبارت از حفظ تمامیت ارضی سوریه و پیدایش روند سیاسی و راه حل سیاسی برای اختلافات است.

وی افزود: با این هدف همان روز های اول سعی کردیم از تنش ها در منطقه جلوگیری کنیم ، وضعیت انسانی را بهبود ببخشیم و راه را برای پیدایش راه حل سیاسی هموار کنیم. با همین هدف وارد میدان شدیم و جان سربازانمان را به خطر انداختیم به بهای این که منطقه را از وجود تروریست ها پاکسازی کنیم. به این شکل کشور سوریه را به کشوری امن تبدیل کردیم و سعی کردیم در آنجا آرامش و ثبات برقرار و شرایطی را فراهم کردیم که مهاجران به خانه خود برگردند.

رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: در چارچوب روند آستانه ما مهمترین و حساس ترین گام را برداشتیم و آن هم مناطق عاری از تنش بود اما به مرور زمان این مناطق به بهانه های مختلف یکی پس از دیگر از دور خارج شدند.

اردوغان گفت: امروز از مناطق کاهش تنش تنها ادلب به جا مانده است البته مخالفان به دلیل تحولات اخیر احساس می کنند فریب داده شده اند. ما به عنوان ترکیه شهیدانی دادیم و فداکاری های زیادی کردیم.

وی افزود: ادلب تنها آینده سیاسی سوریه نیست بلکه امنیت ملی ما است و همچنین در جهت صلح و ثبات منطقه از اهمیت حیاتی برخوردار است. 12 نقطه نظارتی را در منطقه تاسیس کردیم. معنای مناطق نظارتی این است که ترکیه امنیت جانی مردم ادلب و کسانی که به این منطقه پناه آورده اند را تضمین کرده است.

رییس جمهوری ترکیه گفت: این ضمانت ضمنی را که ما به مردم ادلب دادیم، نمی توانیم به انصاف به رژیم اسد که سابقه قتل عامل دارد واگذارکنیم. این قتل و عامل از ذهن ما پاک نشده است. به هر دلیلی که باشد هرگونه حمله علیه ادلب منجر به قتل عام و تراژدی انسانی بسیار بزرگی می شود.

وی با بیان این که 3.5 میلیون غیرنظامی موجود در منطقه از این امر تاثیر می پذیرند، افزود: ده ها هزار انسان غیر نظامی در نتیجه این بمباران ها جان خود را از دست می دهند و از آنجا که جایی دیگر برای رفتن ندارند اکثر آنها به مرزهای ترکیه هجوم خواهند آورد.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: 4.5 میلیون پناهنده که اکثرا آنها سوریه ای هستند اکنون در ترکیه پذیرایی می شوند و در این زمینه ظرفیت ما کامل است.

اردوغان ادامه داد: دوستان ایرانی و روسی به دلیل وجود برخی عناصر نگرانی های امنیتی دارند، نگرانی آنها را درک می کنیم و ما هم حداقل به اندازه شما نگران هستیم به دلیل این که با این منطقه همسایه هستیم.

رییس جمهور ترکیه گفت: در منطقه ای مثل ادلب که همه چیز در هم پیچیده شده است، در مبارزه با تروریسم باید زمان را مدنظر قرار داد و با صبر و حوصله و روش های خاص این کار را انجام داد. ما در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم و به تلاش خودمان هم ادامه خواهیم داد.

وی یادآور شد: ما به هیچ وجه نمی خواهیم که ادلب به دریای خون تبدیل شود. از شما دوستان می خواهیم که در این زمینه به ما کمک کنید. ما باید راه حل معقولی را برای مساله ادلب پیدا کنیم. برای برطرف شدن تهدیدات علیه حلب و همچنین پایگاه نظامی (نینیم) از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم شد. می توانیم عناصری را که باعث ناخوشی دوستان روس ما می شوند به مناطقی بکشیم که اقدام به حمله به حلب و منطقه (حیمیم) نکنند، می توانیم این مورد را امتحان کنیم.

اردوغان با بیان این که در منطقه ادلب کنترل مناطق حساس تنها دست مخالفان معتدل و میانه رو خواهد بود ادامه داد: این مساله را باید در چارچوب روح آستانه به شکلی آسان حل کنیم و هدف ما باید این باشد، چرا که در این چارچوب این آخرین فرصتی است که روح و امنیت آستانه محک خواهد خورد.

وی اضافه کرد: نگرش ما در زمینه ادلب در واقع تعیین کننده آینده همکاری های ما در سوریه خواهد بود. از شما خواهش ویژه دارم که لطفا حساسیت و نگرانی های ترکیه را در این مورد خوب بفهمید. ما آینده کشور خودمان و همچنین مردم سوریه را که به عنوان خواهران و برادران خودمان می بینیم. نمی توانیم به روزهای دیگر واگذار کنیم. در این زمینه موضع ما خیلی روشن است. از این اجلاس به افکار بین المللی باید اعلام کنیم اجازه نخواهیم داد یک تراژدی انسانی جدیدی در ادلب به وقوع بپیوندد.

رییس جمهور ترکیه گفت: دوستان عزیزم در حالی که ما روی ادلب متمرکز شده ایم و همه چشم ها هم روی ادلب متمرکز شده است در شرق فرات برخی تحولات در حال وقوع است و برخی نیروهای خارجی به بهانه مبارزه با داعش گام هایی را بر می دارند که بتدریج در حال توجه به سمت هدف های جدید است و این قابل کتمان نیست.

رییس جمهور ترکیه با بیان این که دیگر تهدید و خطر داعش را در این منطقه نداریم گفت: ما از این که آمریکا به سازمان تروریستی دیگری در این منطقه کمک می کند و از آن حمایت می کند بسیار ناراحت هستیم. 20 میلیون تریلر آمریکایی مهمات را به منطقه حمل کردند و 3 هزار هواپیما باری را به همین شکل به منطقه اعزام کرد که نشان می دهد این سازمان تروریستی تا چه حد دارد قدرت می گیرد.

وی ادامه داد: نادیده گرفتن این مساله از سوی رژیم سوریه سبب قدرت گرفتن نیروهای تروریستی در شرق فرات خواهد شد و این نیروهای تروریستی به شکل عناصر پایدار در منطقه ایفای نقش کنند که این مساله تنها امنیت ما را تهدید نمی کند بلکه تمامیت ارضی و آینده سوریه را تهدید می کند.

اردوغان گفت: باید در مقابل پ پ ک و تمامی سازمان های تروریستی که اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی سوریه را مورد هدف قرار داده اند موضع مشترک اتخاذ کنیم.

وی افزود: حساسیتی که در منطقه ای از کشور نشان داده می شود اگر در منطقه ای دیگر نشان داده نشود هم به ضرر مردم سوریه خواهد بود و هم باعث خواهد شد که نگرش مردم سوریه و افکار بین المللی در مورد مبارزه در این منطقه تحت تاثیر منفی قرار گیرد.

رییس جمهور ترکیه تاکید کرد: تا زمانی که اتحاد اجتماعی و تمامیت ارضی سوریه به طور کامل حفظ شود از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد و به ساختارهایی که امنیت ملی کشورما را تهدید می کند اجازه نخواهیم داد که گروههای تروریستی در مرزهای ما به اقدامات خود ادامه دهند.

اردوغان گفت: براساس کنوانسیون 2254 شورای امنیت سازمان ملل می خواهیم که مساله سوریه حل شود و در این چارچوب در صورت همکاری با نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در جهت تاسیس کمیسیون تنظیم قانون اساسی و همچنین برگزاری انتخابات آزاد خیلی اهمیت می دهیم که هرچه زودتر این کار انجام شود.

وی افزود: برگشت مهاجران سوری به کشورشان و بازسازی دوباره این کشور می تواند به شکل معناداری مورد بررسی قرار گیرد و بازگشت داوطلبانه مهاجران براساس همکاری با سازمان ملل باشد.

رییس جمهور ترکیه با اشاه به امضای قرارداد منع سلاح های شیمایی در سال 1915 افزود: ترکیه مواضع خود در خصوص سلاح های شیمیایی را بر اساس سازمان منع سلاح های شیمایی که در سال 1997 تاسیس شده است، مشخص ، درست و به جا گرفته است.

وی گفت: با سلاح های شیمیایی 2 تا 5 هزار کشته شده اند اما افرادی که با عدم رعایت برخی کنوانسیون ها ده ها هزار کشته می شوند.

اردوغان افزود: در مقابل این افرادی که با دلیل عدم رعایت کنوانسیون ها کشته می شوند و افرادی که با این سلاح ها می کشند موضع خود را مشخص نمی کنیم بنابراین نتیجه این است که انسان ها کشته می شوند.

رییس جمهور ترکیه یادآور شد: امسال در نظر داریم در شورای امنیت سازمان ملل این موضوع را در دستور کار قرار دهیم و یک موضع مشخص و موضع مشترکی را در این زمینه مشخص کنیم که روسیه در این زمینه وظیفه اصلی را برعهده دارد چرا که روسیه عضو شورای امنیت سازمان ملل و دارای نقش است و چنین تصمیمی باید در آنجا اتخاذ شود و ما می توانیم این را به نتیجه برسانیم.

وی گفت: امیدوارم که نتایج این اجلاس سه گانه مایع خیر و برکت برای خواهران و برادران سوری ما بشود و از تامین صلح و ثبات این کشور حمایت کند.

اردوغان افزود: بیانیه پایانی این نشست را در 12 ماده آماده کرده ایم که از این به بعد به آن بیانیه تهران می گوییم و جهان منتظر این بیانیه است، من بر این باورم که تاثیر این نشست را خواهیم دید.

رییس جمهور ترکیه گفت: یک بار دیگر از برادر عزیزم آقای روحانی به خاطر مهمان نوازی تشکر می کنم. نشست بعدی در فدراسیون روسیه برگزار خواهد شد که امیدوارم در این نشست با تحولات خیلی مثبتی به آنجا برویم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر