کد خبر 296937

اولین سفر به تهران پس از خروج آمریکا از برجام

معاون وزیر خارجه انگلیس امروز به تهران می‌آید

معاون وزیر خارجه انگلیس، در اولین سفر خود پس از خروج آمریکا از برجام، امروز به تهران می‌آید.

به گزارش رویترز، آلیستر برت، معاون وزیر خارجه انگلیس امروز جمعه وارد تهران خواهد شد تا با مقامات ایرانی درباره آینده توافق هسته ای گفتگو کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، این اولین سفر برت به ایران پس از خروج آمریکا از برجام است.

معاون وزیر خارجه انگلیس در بیانیه‌ای که در آستانه سفرش به تهران منتشر شد، گفت: تا زمانی که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد، ما هم به آن متعهد می مانیم و معتقدیم که این بهترین راه برای حصول اطمینان از آینده امن و ایمن منطقه است. 

رویترز نوشت که برت در سفر خود موضوع دوتابعیتی‌های بازداشت شده در ایران را نیز مطرح خواهد کرد.

این سفر در حالی است که اژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در دوازدهمین گزارش خود، پایبندی ایران بر تعهدات برجامی را تایید کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز طی دیروز و امروز نشستی غیررسمی داشتند که در آن به موضوع توافق هسته ای ایران نیز پرداخته شد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در پایان این نشست دو روزه، در یک کنفرانس خبری گفت:  کار ما برای حفظ توافق هسته‌ای ادامه دارد. شما دیروز دیدید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مقر آن در وین هست، دوازدهمین گزارش خود را درباره توافقی که در وین منعقد شد، منتشر کرد و تایید کرد که ایران بر همه تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام پایبند است. این خبر خوشی است. کار ما با کشورهای عضو و شرکای دیگر در جهان ادامه دارد تا اطمینان حاصل کنیم که ایران و شهروندان ایرانی از روابط اقتصادی با کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر در جهان منتفع شوند. 

محمد جواد ظریف، نیز در توییتی و با اشاره به دوازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای نوشت: عمل به تعهدات برجامی تنها گزینه ایران نیست.

ظریف در توییت خود که ظاهرا در آن به اظهارات اخیر وزیر خارجه فرانسه واکنش نشان داده، نوشته است: «اگر هدف حفظ برجام است، آن وقت هیچ گریزی از این نیست که تعهد عادی سازی روابط اقتصادی ایران عملی شود و نه اینکه خواسته‌های نامربوط مطرح گردد. اینکه ایران تنها کشوری باشد که هنوز تعهدات برجامی خود را در عمل و نه تنها در حرف اجرا می کند تنها گزینه ایران نیست.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز گذشته خواستار این شد که موضوعات سخت نظیر برنامه موشکی ایران نیز مورد گفتگو قرار گیرند. این موضوع با موضع‌گیری رسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران مواجه شد.

بهرام قاسمی در این خصوص گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده است که از گفتگو و مذاکره هراس و واهمه ای نداشته و ندارد و به آن معتقد است، اما در شرایطی که نتایج آن همه تلاش و کوشش همه جانبه ایران و دیگر قدرت های جهانی با قلدری و از سر زیاده خواهی توسط برخی شرکای وزیر امور خارجه فرانسه و به سادگی در برابر عدم توانایی آنان نقض می شود و دولتمردان اروپایی هم بیشتر تاکنون به اعلام مواضع سیاسی و تکرار آنها بسنده کرده و نتوانسته اند در جهت ارایه تضمین های لازم و کافی مورد انتظار اقدام چشمگیری برای حفظ یک توافق بین المللی - که به عنوان مهمترین دستاورد دیپلماسی عصر حاضر به شمار می رود - به عمل آورند، دلیل ، ضرورت، اعتبار و اعتمادی برای مذاکره آنهم برای موضوعات غیرقابل مذاکره باقی نمی ماند.

قاسمی افزود: وزیر امور خارجه فرانسه می داند که در این شرایط و بر اساس تفاهمات انجام شده قبلی آنان را گزیر و گریزی از انجام تعهدات شان نیست و ایران و ایرانی را نیز تا عدم انجام تمامی تعهدات آنان هیچ گزیری و گریزی از بی اعتمادی به آنان نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر