کد خبر 289938

چین وام دو میلیارد دلاری به پاکستان می‌دهد

همزمان با تغییر قدرت در پاکستان و روی کار آمدن عمران خان به عنوان رهبر جدید این کشور، پکن از کمک اقتصادی و اعطای وام دو میلیارد دلاری به اسلام آباد خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز پنجشنبه گزارش داد روابط چین با پاکستان بسیار دیرینه است و طرفین خود را «دوستان همه فصول» می نامند به همین سبب به نظر می رسد که دولت چین با اعطای یک وام 2 میلیارد دلاری از هم اکنون می خواهد روابط نزدیکتری با عمران خان داشته باشد.
خبر اعطای وام درست در زمانی اعلام می شود که عمران خان پیروز انتخابات شده است و اقتصاد پاکستان در شرایط بسیار بدی در یک دهه گذشته بسر می برد.
کارشناسان می گویند اگر تردیدی هم در خصوص مناسبات چین با دولت جدید وجود داشت با اعلام خبر اعطای وام 2 میلیارد دلاری دیگر این تردیدها هم برطرف شده است و پکن قصد دارد با نخست وزیر جدید میانه خوبی داشته باشد.
چین از یک سو می داند که آمریکا کمک هایش را به پاکستان کاهش داده و سطح روابط نظامی طرفین در حال کاهش است و از سوی دیگر می خواهد از هم اکنون جای پای محکمی در دولت جدید پاکستان داشته باشد که با آشفتگی اقتصادی شدیدی روبرو است.
'مایکل کوگامان' از مرکز 'وود ویلسون' و کارشناس مسایل آسیای جنوبی می گویدکه عمران خان گزینه های زیادی ندارد و طبیعتا از کمک و وام اعتباری چین استقبال می کند.
او می افزاید که چین با یک طرح 60 میلیارد دلاری راهرو اقتصادی با پاکستان بسیاری از برنامه های زیربنایی دو کشور را در چارچوب 'راه ابریشم' در اختیار گرفته است و این نیز موجب می شود تا هر دولتی در پاکستان روابط حسنه با چین را دنبال کند.
این کارشناس تاکید می کند روابط پاکستان و آمریکا اکنون بسیار تیره است و این فرصتی است برای اینکه پکن و اسلام آباد مناسبات مشارکتی خود را تقویت کنند.
'وانگ یی وی' استاد دانشگاه خلق پکن گفت که عمران خان می داند چطور باید در روابط با چین توازن برقرار کند ما در همه زمینه ها با پاکستان رابطه خوب و دوستانه ای داریم و این موضوع ربطی به روابط آمریکا و پاکستان پیدا نمی کند.
وی افزود که امروز روابط نشانه های تازه ای از خود نشان می دهد و پاکستان و چین به دلایل تجاری، اقتصادی و نظامی از آمریکا فاصله گرفته اند و به یکدیگر نزدیکتر شده اند.
گزارش روزنامه هنگ کنگی حاکی است که چین در ماه های گذشته میلیاردها دلار وام در اختیار پاکستان قرار داده است.
این گزارش می افزاید که عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان که یک ورزشکار سابق رشته کریکت است راهی جز گسترش روابط با چین ندارد و بحران اقتصادی در آن کشور ایجاب می کند که از وام 2 میلیارد دلاری پکن بخوبی بهره گرفته شود و دولت آینده مناسبات نزدیکتری را با پکن تجربه کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر