کد خبر 285399

اظهارات بی‌سابقه ترامپ؛ «اتحادیه اروپا دشمن آمریکاست»

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی بی‌سابقه، گفت اتحادیه اروپا به دلیل «سوءاستفاده» از ایالات متحده در زمینه تجاری، «دشمن» آمریکا به شمار می‌آید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی که شاید دهه‌هاست مشابه آن از سوی یک مقام ارشد آمریکایی طرح نشده، از اتحادیه اروپا به عنوان یک «دشمن» یاد کرد.

وی که هفته گذشته با انتقادات صریح و تند از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جنجال به راه انداخت، در مصاحبه با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «سی. بی. اس» هم اتحادیه اروپا را به سوءاستفاده از آمریکا در زمینه تجارت متهم کرده است.

ترامپ در پاسخ به این سوال که به عقیده او بزرگترین رقیب و بزرگترین دشمن آمریکا در جهان چه کسی است، گفت: «خوب، فکر می‌کنم دشمنان زیادی داریم. فکر می‌کنم اتحادیه اروپا یک دشمن است، [به خاطر] کاری که در تجارت با ما می‌کنند. الان به اتحادیه اروپا فکر نمی‌کنید، اما آن‌ها یک دشمن هستند.»

رئیس‌جمهور آمریکا اتحادیه اروپا را همسنگ روسیه و چین قرار داده و گفت: «روسیه هم به جهات مشخصی دشمن است. چین هم از منظر اقتصادی دشمن است، آن‌ها قطعا دشمن هستند.»

او در توجیه این اظهارات، گفت: «اما این به آن معنی نیست که آن‌ها بد هستند. هیچ معنایی ندارد. این به آن معنی است که آن‌ها رقیب هستند. می‌خواهند سود کنند و ما هم می‌خواهیم سود کنیم. ما شروع کرده‌ایم به سود کردن.»

وی سپس با برشمردن شماری از «موفقیت‌های اقتصادی» دولتش، در واکنش به اظهار تعجب مجری از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا اتحادیه اروپا را حتی پیش از چین و روسیه دشمن ایالات متحده توصیف کرده، گفت: «اتحادیه اروپا بسیار دشوار است. می‌خواهم بگویم، شاید این مسئله دشوارترین موضوع باشد. فراموش نکنید که والدین من، هر دو، اروپایی بودند. مادرم اسکاتلند[ی] و پدرم آلمان[ی]. من عاشق آن کشورها هستم.»

ترامپ ادامه داد: «من برای سران آن کشورها احترام قائلم، اما از بعد تجاری، آن‌ها واقعا از ما سوءاستفاده کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها عضو ناتو هستند و هزینه‌ها را نمی‌پردازند، مثلا، یک نمونه‌اش، مشکل بزرگ با آلمان است.»

او سپس بار دیگر بحث خط لوله «نورد استریم» برای تأمین انرژی آلمان از روسیه را پیش کشید و گفت اینکه آلمان به مسکو «میلیاردها میلیارد» پول می‌پردازد و در عین حال خواهان تحت محافظت بودن در برابر روسیه است، «مضحک» است و مانند این است که گویا برلین در برابر روسیه «پرچم سفید تکان می‌دهد.»

واکنش فوری اتحادیه اروپا

تنها به فاصله چند دقیقه از انتشار این صحبت‌های ترامپ، «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا که در هفته‌های گذشته بارها به صراحت از رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرده، واکنش نشان داد و ترامپ را به انتشار ادعاهای خلاف واقع متهم کرد.

او در توییتر نوشت: «آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند. هرکس که می‌گوید دشمن هستند، دارد اخبار جعلی پخش می‌کند.»

وی دو هفته پیش هم با بیان اینکه آمریکا متحدان زیادی ندارد، به دولت این کشور توصیف کرده بود که قدر این متحدان را بداند، چراکه واشنگتن «متحدی بهتر از اتحادیه اروپا نخواهد داشت.»

انتظار اندک ترامپ از دیدار با پوتین

در بخش دیگری از این مصاحبه، که مشروح آن امشب منتشر می‌شود، خبرنگار از ترامپ درباره دیدار این هفته او با «ولادیمیر پوتین» که قرار است در شهر هلسینکی فنلاند برگزار شود، سوال می‌کند.

ترامپ درباره هدف از این دیدار می‌گوید: «بعد از دیدار به شما می‌گویم... فکر می‌کنم خوب است که دیدار کنیم. من به دیدار کردم اعتقاد دارم. معتقدم اینکه با "کیم جونگ اون" [رهبر] کره شمالی دیدار کردم، چیز خوبی بود. اینکه با رئیس‌جمهور چین دیدار کردم، خیلی خوب بود. بنابراین، من به دیدار با روسیه، چین و کره شمالی، اعتقاد دارم.»

وی افزود: «چیز بدی از این دیدار در نمی‌آید، شاید حتی چیز خوبی به بار آورد. اما من با انتظار کمی وارد [این دیدار] می‌شوم. با انتظار زیادی نمی‌روم.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر