کد خبر 279150

کاهش اقبال کشورهای جهان به اوراق قرضه آمریکا

روسیه تنها در ۲ماه اخیر اوراق قرضه‌ای به ارزش بیش از ۴۷میلیارد دلار را به فروش رسانده است که در بین کشورهای جهان یک رکورد محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آخرین آمارهای منتشر شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا حاکی از آن است که روسیه در ماه مارس، ۴۷.۴ میلیارد دلار از اوراق قرضه خریداری شده را به فروش رسانده است. تا اکنون تنها ۴۸.۷ میلیارد دلار دیگر از اوراق قرضه وزارت خزانه داری امریکا را در اختیار داشته باشد.

روسیه در حال حاضر در رده بیست و دوم دارندگان بین المللی اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارد. چین هم که بزرگ‌ترین دارنده این اوراق محسوب می شود، اوراقی به ارزش بیش از ۷ میلیارد دلار را در ماه‌های مارس و آوریل، واگذار کرده است. چین در حال حاضر ۱.۸ تریلیون دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد. ژاپن دومین دارنده بزرگ این اوراق نیز ۱۲ میلیارد دلار از اوراق خود را به فروش رسانده است تا سهم خود را به یک تریلیون دلار کاهش دهد. ایرلند نیز که ۳۰۰.۴ میلیارد دلار از این اوراق را در اختیار دارد در نظر دارد ۱۷ میلیارد دلار از این اوراق را واگذار کند.

اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا یک برگه بدهی با نرخ بهره ثابت است که سررسید آن معمولا ۱۰ ساله است. بهره این اوراق ۲ مرتبه در هر سال پرداخت می شود. عرضه گسترده اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا توسط روسیه پس از آن صورت می گیرد که واشنگتن اخیرا تحریم های جدیدی علیه این کشور وضع کرده است. این تحریم‌ها که برخی از مهم ترین بخش های اقتصاد روسیه را هدف قرار داده‌اند، دسترسی بانک ها و تجار روسی به شبکه مالی آمریکا را محدود کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر