کد خبر 272936

مشکل در بازسازی اقتصاد افغانستان با خروج آمریکا از برجام

تصمیم ترامپ به خروج از برجام و وضع مجدد تحریم ها علیه ایران ممکن است پروژه ای را که هدف آن کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان است ز مسیر خود خارج نماید.

به گزارش  رویترز، تصمیم دونالد ترامپ به خروج از برجام و وضع مجدد تحریم ها علیه ایران ممکن است پروژه ای را که هدف آن کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان است از مسیر خود خارج نماید و یکی از اهداف کلیدی استراتژی آمریکا برای پایان دادن به حضور نظامی‌خود در افغانستان را به خطر بیاندازد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پروژه توسعه بندر چابهار توسط هند در ایران، بخشی از یک کوریدور جدید حمل و نقلی برای دسترسی به خاک افغانستان است که می‌تواند زمینه را برای میلیون ها دلار تجارت کالا و قطع وابستگی افغانستان به پاکستان هموار نماید.

ساختن اقتصاد افغانستان همچنین موجب کاهش وابستگی کابل به کمک های خارجی می‌شود و در کاهش تجارت مواد مخدر که یکی از منابع اصلی درآمد طالبان به شمار می‌رود موثر خواهد بود.

اما تصمیم ترامپ به وضع تحریم های جدید علیه ایران و مجازات موسسات مالی ای که با تهران همکاری دارند، بر آینده پروژه بندر چابهار سایه افکنده زیرا بانک ها، به دلیل نگرانی از مجازات های سنگین دولت آمریکا از تامین مالی این پروژه سر باز می‌زنند.

یک دیپلمات ارشد هندی گفت: «تصمیم دونالد ترامپ ما را به عقب برگردانده و ما باید در مورد شرایط و مفاد (قرارداد) استفاده از بندر چابهار مجددا مذاکره کنیم... این مسیری است که می‌تواند نحوه تجارت هند، ایران و افغانستان را تغییر دهد، اما فعلا همه چیز در حالت بلاتکلیفی قرار گرفته است.»

کاخ سفید به درخواست ها برای اظهارنظر در مورد این پروژه پاسخ نداده است.

پروژه مشترک ایران، هند و افغانستان در مورد چابهار که در سال 2016 آغاز شد، قبلا نیز با موانعی روبرو بوده است. صرف نظر از برخی محموله های گندم اهدایی هند به افغانستان، هنوز این بندر ترافیک چندان بالایی ندارد و بعید است اولین محموله های میوه خشک صادراتی افغانستان به هند از طریق این بندر قبل از ماه جولای ارسال شود.

به گفته یک منبع آگاه، حداقل 3 قرارداد برای احداث زیرساخت های مورد نیاز این بندر به تعویق افتاده و 2 شرکت چینی و یک گروه فنلاندی این قراردادها را نیمه کاره رها کرده اند، زیرا بانک ها قبل از صدور ضمانت های مورد نیاز منتظر روشن تر شدن جزئیات تحریم های جدید آمریکا هستند.

به علاوه، تجار افغانی که امیدوار بودند بتوانند به جای بندر کراچی از این بندر استفاده کنند، به دلیل استفاده از این بندر قادر به تامین مالی معاملاتشان نیستند و ناگزیر شده اند به سیستم نقل و انتقال سنتی حواله روی بیاورند که برای متحول ساختن اقتصاد یک کشور ناکافی است. حواله یک سیستم مبتنی بر اعتماد است که در افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و عوامل دخیل در این سیستم پول ها را بین کشورهای مختلف جابجا می‌کنند.

یک مدیر ارشد یک بانک مهم افغانی گفت: «ما می‌دانیم که بانک های طرف حساب ما در خارج از افغانستان اجازه نخواهند داد که ما پول کالاهای وارداتی ای که از طریق بندر چابهار می‌آیند را پرداخت کنیم.»

استفاده تجار افغانی از چابهار موجب دور زدن مرز با پاکستان می‌شود که طی سال گذشته حدود 50 روز به بهانه های مختلف بسته بود و راهی است برای تحکیم روابط افغانستان با هند و دیگر قدرت های منطقه ای.

بارنت روبین، کارشناس مرکز همکاری های بین المللی دانشگاه نیویورک گفت، تنها راه حضور پررنگ تر هند در تحولات اقتصادی افغانستان از چابهار می‌گذرد. «سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران و افغانستان مثل دو قطار در حال حرکت شاخ به شاخ به سمت یکدیگر هستند.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر