کد خبر 272410

وزیر خارجه ترکیه: نباید اقدامات اسرائیل بی پاسخ بماند

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت که اقدامات رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی و به خصوص جنایات اخیر آنها در نوار غزه نباید بی پاسخ بماند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، چاووش اوغلو روز گذشته در کنفرانس سیاست خارجی ترکیه با ابعاد کارآفرینی و انسانی در دانشگاه سلجوق قونیه، با اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری نشست فوق العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای بررسی تحولات اخیر در فلسطین افزود: تنها هدف ما از این تلاش ها یافتن یک راه حل قطعی برای مساله فلسطین است.

وی بیان کرد: ما در تلاش برای به رسمیت شناخته شدن دولت مستقل فلسطین هستیم و با کشورهای حامی این ایده اعلام همبستگی می کنیم.

وی تاکید کرد: با جامعه جهانی در برابر تمامی کشورهایی که تا به امروز در به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین تردید داشته اند، در ارتباط هستیم و آنها را برای تحقق این امر تشویق خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: برای به رسمیت شناخته شدن دولت مستقل فلسطین و عضویت آن در سازمان ملل متحد شبانه روز تلاش کرده و تا تحقق این امر به راه خود ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت: آمریکا با انتقال سفارت خود به قدس به مخالفت با جهان پرداخت اما ترکیه همواره در کنار فلسطین بوده و در این مسیر باقی خواهد ماند.

وی افزود: ما قدس و فلسطین را هیچگاه تنها نگذاشته و نخواهیم گذاشت و اگر چه اتخاذ موضع روشن در برابر این موضوع اهمیت دارد، اما مهم تر از آن اقداماتی است که در راه حل مشکلات انجام می گیرد.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از جنایات صهیونیست ها هر گونه پشتیبانی لازم از فلسطین برای انتقال موضوع به دادگاه کیفری بین المللی به عمل خواهیم آورد و البته این امر به تنهایی کافی نیست و شورای حقوق بشر نیز باید فعال شود.

وی با بیان این که برخی کشورهای عربی متاسفانه به علت ترس از اسرائیل و آمریکا شروع به فراموش کردن مساله فلسطین کرده اند، ادامه داد: ما در تلاش برای راه اندازی ساز و کار تحقیقات مستقل سازمان ملل هستیم.

 نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی برای بررسی آخرین تحولات در فلسطین، محکومیت جنایات صهیونیست ها در نوار غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس امروز با حضور مقامات بیش از 40 کشور در استانبول برگزار می شود.

این نشست فوق العاده از روز گذشته در شهر استانبول ترکیه آغاز شده است.

ترکیه به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی سران و وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی را به منظور بررسی وضعیت سرزمین های اشغالی فلسطین برای نشست فوق العاده این سازمان در استانبول دعوت کرده است.

در این نشست 13 کشور در سطح رئیس جمهوری، 2 کشور در سطح معاون رئیس جمهوری، سه کشور در سطح معاون نخست وزیر، 12 کشور در سطح وزیر امور خارجه و همچنین دیپلمات هایی از 11 کشور شرکت می کنند.

سران کشورهای ایران، افغانستان، اردن، سودان، گینه، گینه بیسائو، قطر، کویت، موریتانی، بخش ترک نشین قبرس در این نشست حضور می یابند.

امروز ظهر نشست وزرای امور خارجه در هتل هیلتون برگزار می شود و عصر امروز نیز نشست سران سازمان همکاری اسلامی برای محکومیت جنایات اخیر صهیونیست ها در غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس در محل سالن کنگره مرکزی استانبول برگزار خواهد شد.

در پی افتتاح سفارت آمریکا در قدس سبب بروز اعتراضات شدید در منطقه و درگیری در غزه شد و در پی شهادت 62 نفر و مجروح شدن بیش از سه هزار فلسطینی، ترکیه همراه با برخی کشورهای اسلامی اقداماتی را برای محکومیت این اقدام و اعلام همبستگی با مردم فلسطین آغاز کرد.

چهار روز پیش در اقدامی تحریک آمیز طی مراسمی با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، جان سالیوان معاون وزیر خارجه، استیون منوچین وزیر خزانه داری و جرارد کوشنر مشاور رئیس جمهوری و چهار سناتور جمهوری خواه آمریکایی، سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیام تصویری به این مراسم که در سایه مخالفت جهانی برگزار شد، اعلام کرد که موقعیت کنونی قدس، مسجد الاقصی و اماکن مقدس حفظ خواهد شد.

همچنین چهار روز پیش همزمان با هفتادمین سالگرد روز نکبت، دهها هزار فلسطینی در تظاهرات 'میلیونی بازگشت' علیه انتقال سفارت آمریکا به قدس شرکت کردند که با یورش نظامیان رژیم صهیونیستی 62 نفر از آنها به شهادت رسیدند و بیش از سه هزار نفر از آنها نیز زخمی شدند.

پارسال نیز در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس، نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول برگزار شده و قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین اعلام و از همه کشورها خواسته شد که قدس شرقی را به عنوان پایتخت دولت فلسطین به رسمیت بشناسند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری