کد خبر 271545

سخنگوی موگرینی؛

تا زمان پایبندی ایران به تعهداتش برجام ادامه دارد

سخنگوی اتحادیه اوپا در اظهار نظری گفت که توافق سال ۲۰۱۵ با ایران می‌تواند زمینه ساز همکاری آینده باشد.

به گزارش اسپوتنیک، یک مقام اتحادیه اروپا روز دوشنبه اظهار داشت که توافق کنونی با ایران می‌تواند پایه همکاری‌های آینده باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، به نوشته وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» «مایا کوچینیاک» سخنگوی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: «ایده ما این است که توافق کنونی حفظ شود.»

وی در ادامه تاکید کرد که توافق سال 2015 درحال اجراست و نتایج آن نیز از سوی آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی تایید شده است.

کوچینیاک در ادامه گفت: « توافقی داریم که نتیجه دوازده سال تلاش دیپلماتیک است و از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده .ما معتقدیم که این توافق باید تا زمانی که ایران به تعهدایش پایبند است ادامه داشته باشد.»

وی ادامه داد: «ما اینک توافقی داریم که  کارایی دارد و برای ما نتیجه بخش است. بنابراین، تا جایی‌که بتوانیم در حفظ آن تلاش می‌کنیم.»

«در همین زمینه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در خصوص بحث درباره خروج واشنگتن از برجام دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاوروف در این دیدار تصریح کرد که خودداری از هرگونه تهدید علیه نظام عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای حائز اهمیت است.

این دیپلمات روس تصریح کرد ظریف در روزهای آینده دیدارهایی با تمامی طرفین برجام به جز آمریکا برگزار خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه در ابتدای نشست خطاب به ظریف گفت:‌«می‌دانیم که قصد دارید با امضاکنندگان برجام به جز آمریکا وارد گفت‌وگو شوید».

وی ادامه داد: «متأسفانه بار دیگر ما شاهدیم که واشنگتن به دنبال بازنگری در توافقات مهم بین‌المللی است. بنابراین امروز انتظار می‌رود تا بررسی کنیم که چطور چین، روسیه، ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند از ابزارهای کنونی برای جلوگیری از این سند مهم و بی‌ثباتی اوضاع در منطقه استفاده کنند».

وی شرایط حول محور برجام را بحران توصیف کرد و گفت: «ما امکان نشست در مسکو تبادل نظر درباره موضوعات برجام را تحسین می‌کنیم و صادقانه می‌گویم که اوضاع موجود (در خصوص برجام) یک بحران است».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر