کد خبر 268938

کره‌جنوبی برای عربستان طرح هسته‌ای اجرا می‌کند

&#۰۳۹;خالد الفلیح&#۰۳۹; وزیر انرژی عربستان سعودی که به کره جنوبی سفر کرده است به مشارکت سئول در اجرای طرح هسته ای این کشور چراغ سبز نشان داد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، وزیر انرژی عربستان خاطرنشان کرد که فهرستی از کشورها برای این منظور تهیه شده است و ریاض نسبت به مشارکت کره جنوبی و حضور این کشور در این فهرست، خوشبین است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان که برای یک دیدار چهار روزه در کره جنوبی بسر می برد با مسئولان بخش های صنعتی و صاحبان شرکت های کره ای برای ورود آنها به بخش های انرژی و صنعتی و گسترش همکاری های دو طرف در این عرصه ها رایزنی کرده است.

'پایک اون گیون' وزیر انرژی، تجارت و صنایع کره جنوبی به دنبال دیدار با همتای عربستانی خود به خبرنگاران گفت که این کشور تا دو هفته دیگر فهرست کشورهایی را که برای اجرای طرح هسته ای اعلام آمادگی کرده اند، منتشر خواهد کرد اما هنوز جزییاتی در این باره فاش نشده است.

دو طرف همچنین امروز در باره برنامه توسعه اقتصادی عربستان برای سال 2030 میلادی که شامل کاهش اتکای این کشور به صادرات نفت و توسعه صنایع پیشرفته و اصلاحات ساختاری اقتصادی است ، بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر کره جنوبی در جریان این ملاقات برنامه ها و فن آوری های هسته ای کشورش را برای عربستان که قصد دارد اولین راکتورهای هسته ای را بسازد ، تشریح کرد.

کره جنوبی سال 2009 میلادی توانست قراردادی را با امارات متحده عربی برای ساخت نیروگاه های هسته ای به ارزش 20 میلیارد دلار امضا کند و امیدوار است عربستان دومین پایگاه هسته ای این کشور در خاورمیانه باشد.

دو کشور امروز اعلام کردند که در زمینه صنایع خودرو، انرژی های تجدید پذیر، توسعه منابع پاک انرژی و عرصه های اقتصادی دیگر همکاری گسترده تری خواهند داشت.

ارزش تبادلات تجاری دو کشور در سال 2016 میلادی به 21 میلیارد و 300 میلیون دلار رسید که از این رقم 15 میلیارد دلار و 700 میلیون دلار واردات نفت خام و مواد پتروشیمی از عربستان بوده و کره جنوبی نیز 5 میلیارد و 600 میلیون دلار اقلام الکترونیکی، منسوجات، خودرو و فولاد به آن کشور صادر کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر