کد خبر 268356

از ۲۰۰۹مدرکی از فعالیت هسته‌ای نظامی ایران وجود ندارد

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برجام تاکید کرد که از سال ۲۰۰۹ تا کنون نشانه معتبری از اقدامات مربوط به برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران وجود ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) تاکید کرد از سال 2009 تا کنون، هیچ مدرک معتبری از نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.

آژانس اتمی در واکنش به شوی تبلیغاتی روز گذشته «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته‌ای ایران، اعلام کرد: «در راستای روش‌های استاندارد، آژانس تمام اطلاعات مرتبط با پادمان را که در دسترس داشت ارزیابی کرد.»

سخنگوی آژانس تاکید کرد: «با این حال این روش آژانس نیست که علنا درباره چنین اطلاعاتی صحبت کند... (اما) ایران هیچ فعالیتی مرتبط با ساخت چاشنی انفجاری هسته‌ای بعد از 2009 انجام نداده است».

متن کامل بیانیه جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران بدین شرح است: «در دسامبر 2015، یوکیا امانو مدیرکل آژانس آخرین ارزیابی از مسائل مهم گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را به شورای حکام ارائه داد.

در این گزارش آژانس ارزیابی کرد پیش از سال 2003، ساختار سازمانی در ایران برقرار بود که مناسب انجام فعالیت‌های وسیعی مرتبط با توسعه و ساخت چاشنی انفجاری هسته‌ای بود. با اینکه برخی فعالیت‌های بعد از سال 2003 انجام شد، (اما)‌ بخشی از این اقدامات هماهنگ‌شده نبود.

شوی جدید نتانیاهو

ارزیابی کلی آژانس این بود که طیف فعالیت‌های مرتبط با ساخت چاشنی انفجاری اتمی در ایران پیش از پایان سال 2003 و بخشی از اقدامات هماهنگ شده، انجام گرفته و البته برخی فعالیت‌ها بعد از 2003 انجام شده است. آژانس ارزیابی کرد که این فعالیت‌ها از مرحله مطالعات علمی و امکان‌سنجی، به‌دست آوردن صلاحیت‌ها و قابلیت‌های فنی خاص فراتر نرفته است.

همان گزارش تاکید کرد که آژانس هیچ نشانه معتبری از فعالیت‌های مرتبط با ساخت چاشنی هسته‌ای بعد از سال 2009 در ایران پیدا نکرده است. بر مبنای گزارش مدیرکل، شورای حکام اعلام کرد که بررسی این پرونده به پایان رسیده است.

در راستای روش‌های استاندارد، آژانس تمام اطلاعات مرتبط با پادمان را که در دسترس داشت ارزیابی کرد. با این حال این روش آژانس نیست که علنا درباره چنین اطلاعاتی صحبت کند»

نتانیاهو شامگاه دوشنبه در شوی تبلیغاتی جدید، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی اسناد، مدارک و لوح‌های فشرده‌ای را نشان داده و مدعی شد بعد از امضای برجام، ایران به صورت مخفیانه بعد نظامی برنامه هسته‌ای خود را حفظ کرده و تلاش داشته به سلاح اتمی برسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر