کد خبر 264977

حمله ارزی به ترکیه به علت همکاری با ایران و روسیه

مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور ترکیه گفت ترکیه به علت اتحاد با روسیه و ایران هدف حمله ارزی قرار گرفته است اما آمریکا نتوانسته خواست خود را بر کشورهای منطقه از طریق فشار اقتصادی تحمیل کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، سمیل ارتم، مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور ترکیه در سرمقاله روزنامه ملیت نوشت ترکیه به علت اتحاد با روسیه و ایران هدف حمله ارزی قرار گرفته است.

حمله به لیر و همچنین روبل، تنها چندی پس از نشست میان رؤسای جمهور ایران و روسیه و ترکیه و در آستانه حمله موشکی آمریکا و هم‌پیمانانش به اتهام استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به این کشور، آغاز شد.

این کارشناس اقتصادی افزود اما ترکیه، دیگر ترکیه دهه1990 نیست؛ زمانی‌که کاهش ارزش پولش سبب بحران اقتصادی برای این کشور شد. این کشور جریان آزاد ارز(نرخ ارز شناور) با پشتوانه قوی دارد.

نرخ ارز ترکیه هفته گذشته به رکورد 4.17 دلار کاهش یافت. این ارز امروز 4.11 دلار فروخته شد.

ارتم تصریح کرد آمریکا موفق نشده است تا همانند قرن 20، خواست و اراده خود را بر کشورهای منطقه از طریق فشار اقتصادی تحمیل کند. 

ارزش پول ایران نیز طی هفته گذشته به شدت کاهش یافت به طوریکه هر دلار به بالای 6000 تومان رسید. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز گفت این نواسانات شدید ارز از خارج از ایران هدایت می شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر