{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 260420

مردم مصری روز دوشنبه به پای صندوق‌های رأی رفتند تا رئیس جمهور آتی کشورشان را انتخاب کنند. این در حالی است که گمانه‌زنی‌ها حکایت از پیروزی مجدد عبدالفتاح سیسی در این انتخابات دارد.

به گزارش سایت شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در انتخابات ریاست جمهوری مصر که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور کنونی این کشور با موسی مصطفی موسی، رئیس حزب الغد تنها رقبای آن هستند، تمرکز اصلی بر روی این است که تعداد شرکت‌کنندگان در این انتخابات چقدر است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،شبکه المیادین گزارش داد که عبدالفتاح سیسی نیز رای خود را در صندوق رأی انداخته است.

پیش‌بینی می‌شود که عبدالفتاح سیسی مجدداً پیروز این انتخابات شود.

این انتخابات سه روز به طول می‌انجامد.

در زمان محمد مرسی، رئیس جمهور اسبق مصر که به دنبال اعتراضات گسترده در سال ۲۰۱۳ میلادی از قدرت خلع شد، عبدالفتاح سیسی فرمانده ارتش بود. سیسی در حال حاضر تلاش می‌کند تا در دوره چهار ساله بعدی نیز پیروز انتخابات شود.

هیات ملی انتخابات مصر ۶۰ میلیون برگه رای غیرقابل تغییر یا تقلب را توزیع کرده که در هر کارت شماره سریال و علامت‌هایی چاپ شده است.

این رای‌گیری شامل ۳۶۷ کمیته عمومی است و ۱۳ هزار ۷۰۶  کمیته فرعی جزو زیر شاخه‌های آن است. این انتخابات در تمامی استان‌های مصر تحت نظارت ۱۸ هزار قاضی صورت می‌گیرد و در واقع برای هر صندوق یک قاضی اختصاص داده شده است.

یک منبع امنیتی روز یکشنبه اعلام کرد که ۳۵۰ هزار افسر و نیروی پلیس با هماهنگی نیروهای مسلح برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری مصر  مستقر می‌شوند.

تلاش‌ها برای نشان دادن شفافیت این انتخابات در حالی صورت می‌گیرد که به اکثریت افرادی که خواهان رقابت با سیسی و نامزدی در انتخابات مصر بودند، اجازه شرکت در این انتخابات داده نشده است و برخی از این نامزدها در پی اعلام تمایل خود برای نامزدی در انتخابات در بازداشت به سر می‌برند.

مسئولان مصری سامی عنان، فردی که خواهان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر بود، بازداشت کردند.

خالد علی، یک نامزد دیگر انتخابات مصر نیز عقب نشینی خود را از این انتخابات اعلام و تاکید کرده بود: اعتماد مردم مصر برای اینکه انتخابات تبدیل به فرصتی برای آغاز جدیدی شود، پایان یافته است.

وی گفته بود که تعداد زیادی از جوانان کمپین انتخاباتی‌اش نیز بازداشت شده‌اند و پرونده‌های برخی از آنها برای انجام محاکمه‌های فوری ارجاع داده شده است.

یک روزنامه آمریکایی نیز فاش کرده بود، عقب‌نشینی احمد شفیق از رقابت‌های انتخاباتی مصر به دلیل فشارها و تهدیداتی از سوی دولت عبدالفتاح سیسی صورت گرفته است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری