کد خبر 260029

فردا روز «ساعت زمین» است

فرصتی کوتاه برای استراحت زمین

رویداد جهانی ساعت زمین با هدف هشدار در خصوص تغییرات اقلیمی فردا شب از ساعت ۲۰.۳۰ تا ۲۱.۳۰ در سراسر جهان با خاموش کردن چراغ‌ها اجرا می‌شود.

فردا روز «ساعت زمین» است؛ چهارم فروردین را به یمن ورود بهار و شکفتگی طبیعت در تقویم جهانی روز احترام به زمین ثبت کرده‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس ، معصومه ابتکار رئیس سابق سازمان محیط زیست در کانال تلگرامی‌اش نوشته است: ساعت زمین امسال تلنگری است برای هشدار نسبت به پیشرفت تغییرات اقلیم؛ کم کردن مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش مصرف برق، کاهش سفرهای درون شهری، بازیافت زباله، خرید بلیط‌ها از طریق اینترنت، تعمیر لوله‌هایی که نشتی می‌دهند، تعویض لامپ‌های پرمصرف و جایگزینی لامپ‌های کم مصرف، گیاه خواری یک روز در هفته، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و کاهش سفرهای درون شهری و ... همگی کارهای کوچکی هستند که هر فرد می تواند با انجام آن تغییرات بزرگی به وجود آورد.

این رویداد جهانی که از سوی صندوق جهانی طبیعت برای نخستین بار طراحی شد از خانواده‌ها و صاحبان کسب و کارها می خواهد با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری خود به مدت یک ساعت این را یادآوری کنند که باید به زمین احترام بگذاریم.

درواقع آرمان نخست این اقدام این است که آگاهی دربارهٔ تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود؛ رویداد جهانی ساعت زمین که چند سالی است در ایران هم پا گرفته است از ساعت 30.30 تا 21.30 اتفاق می‌افتد.

خاموش شدن چراغ‌های برج میلاد در تهران، برج آزادی و حتی نیروگاه متمرکز پارس جنوبی از جمله این اقدامات بوده است.

همه ما می توانیم با خاموش کردن وسایل الکترونیکی غیر ضروری به زمینی که هر روز بر اثر مصرف بی رویه انرژی گرم‌تر می شود کمک کنیم، دمی بیاساید. پس برای حفظ زمین، چراغ های اطرافمان را به مدت 60 دقیقه خاموش کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر