{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 258762

مک‌مستر:

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر با متهم کردن ایران به تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه، گفت ایران و روسیه باید به دلیل ادامه حمایت از نظام سوریه «تبعات جدی سیاسی و اقتصادی» را متحمل شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا روز پنج‌شنبه بار دیگر ایران را به تلاش برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه و تثبیت حضورش در سوریه متهم کرد و گفت همه باید برای مقابله با جمهوری اسلامی تلاش کنند.

وی که در موزه یادمان هلوکاست در واشنگتن درباره اوضاع سوریه صحبت می‌کرد، با بیان اینکه آمریکا و متحدانش به بازسازی مناطقی که تحت کنترل دولت سوریه باشد، هیچ کمکی نمی‌کنند، دمشق را به استفاده از تسلیحات شیمیایی با حمایت ایران و روسیه متهم کرد و گفت: «تمام ملت‌های متمدن باید ایران و روسیه را به دلیل نقشی که در توانمند کردن دولت سوریه در تحمیل رنج و درد به مردم این کشور داشته‌اند، پاسخگو نگه دارند.»

مک‌مستر افزود: «در سرتاسر خاورمیانه بزرگتر، ایران در حال اشاعه تسلیحات، دمیدن در آتش فرقه‌گرایی و حمایت از تروریسم و شبه‌نظامیانی مانند حزب‌الله است. این رژیم با افتخار شعار "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" سر می‌دهد و با انکار هلوکاست وجدان هر فردی را می‌آزارد.»

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه مدعی شد: «در سوریه، اقدامات ایران مستقیما عامل تداخل در تلاش‌ها برای کاهش تنش، شکست دادن داعش و محافظت از غیرنظامیان بی‌گناه بوده است.»

وی با بیان این ادعا که ایران از گروه‌های شبه نظامی حمایت مالی کرده و آن‌ها را با هواپیماهای غیرنظامی به سوریه منتقل می‌کند، گفت: «هدف ایران ایجاد یک جای پای نظامی ثابت در سوریه است که تهدیدی برای اسرائیل بوده، منافع ایالات متحده را تضعیف کرده و شبه‌نظامیانی را تقویت می‌کند که ایران از آن‌ها برای تضعیف کشورهای عربی و ترویج خشونت استفاده می‌کند.»

مک‌مستر ادامه داد: «نمی‌توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیافتد. تمام کشورهای مسئول باید برای مقابله فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در سوریه و سرتاسر منطقه وارد عمل شوند. به عنوان نمونه، ما علیه نایب و متحد ایران، حزب‌الله، اقدامات قانونی انجام داده‌ایم و از دیگر ملت‌ها هم می‌خواهیم که همین کار را انجام دهند.»

او در ادامه در اظهاراتی که نقض صریح متن توافق هسته‌ای با ایران است، کشورهای مختلف را از هرگونه همکاری با شرکت‌هایی که به ادعای او با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتباط دارند، منع کرد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: «اگر ایران و روسیه حمایت از رژیم [سوریه] را متوقف نکنند و به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پایبند نشوند، همه کشورها باید به نحوی قدرتمندتر از صدور بیانیه‌هایی صرفا شدیدالحن پاسخ دهند. زمان آن است که به مسکو و تهران تبعات سیاسی و اقتصادی جدی تحمیل شود.»

ماه‌هاست که رژیم صهیونیستی و آمریکا ایران را به تلاش برای ایجاد یک مسیر زمینی از تهران تا بیروت متهم می‌کنند. واشنگتن به همین بهانه به دنبال حضور نظامی بلندمدت در سوریه است.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری