کد خبر 257984

تاکید ایران و پاکستان بر افزایش مبادلات تجاری به ۵میلیارد دلار

نخست وزیر پاکستان در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان بر عزم کشورش برای گسترش همکاری اقتصادی با ایران از جمله تجارت دوجانبه، سرمایه گذاری و تعامل تجاری تأیید کرد و گفت: باید برای افزایش مبادلات سالانه تجاری دو کشور به ۵ میلیارد دلار تا ۲۰۲۱ اقدام جدی شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، 'محمدجواد ظریف ' وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سفر به پاکستان، عصر دوشنبه با شاهد خاقان عباسی نخست وزیر و احسن اقبال وزیر کشور پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.
نخست وزیر پاکستان گفت که کشورش به دنبال تحقق صلح در منطقه بوده و گسترش همکاری دوجانبه برای پیشرفت و رفاه مشترک را خواستار است.
وی گفت: معتقدیم که افغانستانی که در آن صلح پایدار حاکم است، برای پیشرفت اقتصادی منطقه و پاکستان و ایران بسیار حیاتی است، زیرا دو کشور همسایه می توانند سهم مهمی در تحقق این مهم ایفا کنند.
شاهد خاقان عباسی همچنین از موضع رهبر معظم انقلاب در حمایت از مردم کشمیر تقدیر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان نیز در دیدار با نخست وزیر پاکستان با قدردانی از موضع حمایتی پاکستان در مخالفت با قطعنامه ضد ایرانی، بر گسترش همه جانبه روابط دو کشور برادر و همسایه تاکید کرد.
محمدجواد ظریف در دیدار و نخست وزیر پاکستان در دیدار خود، در خصوص خط لوله گاز صلح گفت گو کرد و مقرر شد وزارتخانه های نفت دو کشور مذاکرات فنی در این خصوص را پیگیری کنند.
افزایش حجم تجارت، تقویت مناسبات بانکی و مدیریت مشکلات مرزی و افزایش همکاری های چند جانبه بین المللی و منطقه ای و افزایش رفت و آمدهای مقامات دو کشور از دیگر محورهای گفت و گوها در این دیدار بود.
** دیدار با ' احسن اقبال' وزیر کشور پاکستان
همچنین دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با احسن اقبال وزیر کشور پاکستان ملاقات کرد. 
در این ملاقات وزیر کشور پاکستان با اشاره به پیوندهای تاریخی و فرهنگی دو کشور بر تقویت مناسبات تاکید کرد. 
وزیر امور خارجه کشورمان نیز بر توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف تاکید کرد. در ادامه طرفین در خصوص موضوعات امنیتی و حفاظت از مرزها بطور مفصل گفت وگو کردند و مقرر شد فعالیت کمیته های امنیتی بین دو کشور افزایش یابد. 
همچنین دکتر ظریف بر لزوم افزایش همکاری های کنسولی و تسریع در صدور روادید نهادهای ایرانی تاکید و مقرر شد این موضوعات در کمیته کنسولی دو کشور مورد بررسی قرار گیرد. طرف پاکستانی بنادر گوادر و چابهار را مکمل یکدیگر نامید و تاکید کرد که توسعه این بنادر به توسعه منطقه کمک خواهد کرد.
 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه - دیشب - به منظور انجام سفر سه روزه به پاکستان و دیدار با مقامات این کشور در راستای سفر دوجانبه، وارد فرودگاه بین المللی ' بی نظیر بوتو' اسلام آباد شد.
ظریف در این سفر علاوه بر دیدار با همتای خود، با مقامات عالی رتبه پاکستانی از جمله نخست وزیر، وزیر کشور، رئیس مجلس و فرمانده ارتش این کشور دیدار کرده و درباره گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه در همه زمینه های مورد علاقه گفت و گو و تبادل نظر می کند.
تلاش برای تسهیل و ایجاد زمینه های لازم در راستای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه، به ویژه بخش های خصوصی دو کشور از اهداف این سفر عنوان شده است.
یک هیأت 30 نفره از بخش های مختلف بازرگانی و اقتصادی کشورمان، وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی می کنند.
قرار است همچنین، یک نشست تجاری بین فعالان و مسئولان تجاری و اقتصادی دو کشور در شهر کراچی نیز برگزار شود که ظریف در این نشست نیز شرکت و سخنرانی خواهد کرد.
با توجه به روند رو به گسترش مناسبات اقتصادی ایران و پاکستان که آمارها نیز آن را تایید می کند، سفر 'محمدجواد ظریف' به پاکستان به همراهی جمعی از مسئولان عالیرتبه اقتصادی کشورمان و هیات 30 همراه گامی بلند در راستای تحقق هدف پنج میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و پاکستان ارزیابی می شود.
فعالان سیاسی و اقتصادی و تحلیلگران سیاسی پاکستان انتظار دارند که این سفر به شکوفا تر شدن مناسبات اقتصادی دو کشور منجر شود.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری