کد خبر 257584

بحران در اقتصاد جهانی با جنگ تجاری چین و آمریکا

وزیر بازرگانی چین با اشاره به مخالفت کشورش با انتقاد کشورش از افزایش تعرفه های فولاد و الومینیوم توسط آمریکا گفت: جنگ تجاری با آمریکا به بحران در اقتصاد جهانی منجر می شود و رشد جهانی را مختل می کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،  'دونالد ترامپ' رییس جمهور آمریکا روز پنجشنبه طرح اعمال یک تعرفه 25 درصدی بر فولاد و 10 درصدی بر آلومینیم را تصویب کرد این تعرفه ها از روز بیست و سوم ماه مارس اجرا خواهند شد.

ترامپ اصرار می ورزد که تولید بیش از حد این فلزات توسط چین سبب کاهش بهای جهانی آنها شده است و دیگر اینکه این تعرفه ها برای امنیت ملی ضروری است.

پس از فشار متحدان آمریکا بر این کشور، واشنگتن به دنبال راهی برای کاهش معافیت های بیشتر از این تعرفه ها است.

قبلا مکزیک و کانادا از این تعرفه ها معاف شده بودند و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفته است ممکن است استرالیا نیز مشمول اقدام آمریکا برای اعمال تعرفه سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا نشود.

کره جنوبی و اتحادیه اروپا نیز خواستار معافیت این دو کشور از اعمال این تعرفه ها شده اند.

'ژانگ شان' وزیر بازرگانی چین روز یکشنبه در سومین نشست عمومی از نخستین نشست سیزدهمین دور مجلس ملی نمایندگان خلق چین در پکن افزود: چین جنگی تجاری را نمی خواهد و این کار را آغاز نخواهد کرد.

او گفت: در جنگ تجاری هیچ برنده ای وجود ندارد این فقط برای چین، ایالات متحده و جهان فاجعه به ارمغان می آورد.

وزیر بازرگانی چین افزود: با این حال، چین می تواند هر گونه چالش را حل کند و قطعا از منافع خود محافظت خواهد کرد.

پیشتر نیز تولیدکنندگان عمده فولاد در چین دولت خود خواسته بودند در اقدامی قاطع، تعرفه واردات محصولاتی نظیر فولاد ضد زنگ، زغال سنگ و تولیدات الکترونیکی از آمریکا را افزایش دهد.

«انجمن آهن و فولاد چین» در بیانیه ای در تارنمای رسمی خود نوشت: رفتار ترامپ صنعت فولاد جهان را با چالش مواجه می کند و بی تردید با مخالفت کشورهای بسیاری روبرو خواهد شد.

انجمن آهن و فولاد چین از پکن خواست که اقدام مشابه برای واردات فولاد، ورق گالوانیزه، لوله، زغال سنگ و همچنین محصولات کشاورزی و الکترونیکی انجام دهد.

آمریکا چندی پیش نیز تعرفه بر روی ماشین های لباسشویی وارداتی از چین را برای سه سال آینده تا 50 درصد بالا برد و برای صفحات خورشیدی نیز تا چهار سال دیگر تعرفه 30 درصدی اعمال کرد.

این مهمترین تصمیم تجاری ترامپ از زمان تصمیم برای خروج از پیمان شراکت تجاری فرا اقیانوسیه (تی پی پی) و مذاکره مجدد در مورد 'نفتا' (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی) است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر