کد خبر 257453

رکورد بیشترین بارندگی در عراق بعد از ۷۰سال

براساس اعلام مرکز هواشناسی عراق، میزان بارندگی ها در ماه گذشته در طول بیش از ۷۰سال گذشته در عراق بی سابقه بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، براساس اعلام مرکز هواشناسی عراق، میزان بارندگی ها در ماه گذشته در طول بیش از 70 سال گذشته در عراق بی سابقه بوده است.

 این گزارش خوشحال کننده برای عراقی ها درحالی است که تنها چند روز پیش از آن اعلام شده بود کمی بارش در مرکز و جنوب طی سالهای طولانی بی سابقه بوده است و بویژه کمی باران در بغداد در 80 سال اخیر بی سابقه بوده است.

اکنون و درحالی که چند روز پر باران آمارها را بطور کامل تغییر داد، 'کفاح صالح' دستیار تیم علمی در مرکز هواشناسی عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که میزان بارندگی ای که در ماه گذشته در عراق باریده است، از سال 1941 تاکنون بی سابقه بوده است.

براساس اعلام این مرکز، میانگین میزان بارندگی در ماه گذشته میلادی معادل 67.8 میلیمتر بوده در حالی که این رقم در ماه فوریه 2017 میلادی 31.3 میلیمتر بوده است. این مسوول در مرکز هواشناسی عراق خاطر نشان ساخت که بارندگی های ماه فوریه گذشته و ادامه آن در ماه مارس باعث شد که عراق از شرایط خشکسالی به شرایط پرباران تغییر کند. وی ادامه داده است که اوائل سال جاری میلادی به دلیل میزان اندک بارندگی عراق در معرض خشکسالی قرار داشت.

کمی بارندگی ها در طول دو ماهه زمستان گذشته، عراقی ها را از احتمال در پیش بودن خشکسالی نگران کرده بود اما بارندگی های ماه فوریه شرایط را برای سال جدید تغییر داده است. کارشناسان معتقدند که شروع آبگیری سد بزرگ الیسو ترکیه در ماه مارس جاری بر روی رودخانه دجله، همچنان یکی از چالش های جدی است که عراق را با خطر خشکسالی مواجه می کند. عراق با رایزنی های مستمر با مسوولان ترکیه ای درصدد متقاعد کردن آنکارا برای به تاخیرانداختن آبگیری یا حداقل انجام آبگیری با رعایت شرایط عراق است به نحوی که این کشور را با مشکل خشکسالی مواجه نکند. دجله و فرات دو روخانه ای هستند که شاهرگ آبی عراق را تشکیل می دهند. شمال و جنوب عراق به دلیل شرایط جغرافیایی و هوایی متفاوتی که دارند، بارندگی در مناطق کوهستانی شمال عراق نسبتا خوب اما مناطق بیابانی و هموار جنوب و مرکز عراق میزان بارندگی ها به مراتب بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر