کد خبر 257215

اردوغان: شهر عفرین محاصره شده و به زودی وارد مرکز آن می‌شویم

رئیس‌جمهور ترکیه با اعلام خبر تکمیل محاصره شهر عفرین در شمال سوریه، گفت که ۸۱۵ کیلومتر مربع از عفرین به تصرف نیروهای ترکیه درآمده و به زودی وارد مرکز این شهر می‌شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) اعلام کرد که شهر عفرین به محاصره نیروهای ترکی درآمده و به زودی وارد مرکز شهر می‌شوند.

اردوغان طی سخنرانی در جمع اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) با ارائه آماری از تلفات شبه‌نظامیان کُرد در عفرین گفت: «تا کنون 3171 تروریست در جریان شاخه زیتون از پای درآمده‌اند.»

وی ضمن تکذیب گزارشات کشته شدن غیرنظامیان در عفرین، گفت: «آنها می‌گویند که شما بدون هیچ شرمی، مردم را به قتل رسانده‌اید. این کار شماست، کشتن غیرنظامیان کار شماست.»

رئیس جمهور ترکیه ضمن تکرار درخواست خود برای تغییر ساختار شورای امنیت سازمان ملل، تاکید کرد: «مطمئنم که تعداد اعضای دائم شورای امنیت افزایش خواهد یافت.»

اردوغان با انتقاد مجدد از حمایت‌های تسلیحاتی و نظامی آمریکا از یگان‌های مدافع خلق (YPG) در شمال سوریه، گفت: «چه کسانی حقوق ی.پ.گ را پرداخت می‌کنند؟ البته که آمریکا و زمانی که من این را می‌گویم، آقا (دونالد ترامپ) ناراحت می‌شود! مثلا قرار بود متحد باشیم».

وی درباره مرحله بعدی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نیز توضیح داد: «ما امروز در عفرین هستیم. فردا در منبج خواهیم بود. روز بعد از آن، در شرق رودخانه فرات خواهیم بود تا آن را از تروریست‌ها پاکسازی کنیم و این مسیر را تا عراق ادامه می‌دهیم».

رئیس جمهور ترکیه بیان اینکه از ابتدای عملیات شاخه زیتون تا کنون، حدود 815 کیلومتر مربع از منطقه عفرین به کنترل نیروهای ترکیه درآمده، افزود: «فقط 6 کیلومتر باقی مانده تا نیروهای ما وارد شهر شوند».

اردوغان ضمن تاکید بر تداوم عملیات نظامی در شمال سوریه تا زمان نابود شدن آخرین تروریست، تاکید کرد: «ما در برابر فشارها از هیچ طرفی برای پایان دادن به شاخه زیتون، تسلیم نمی‌شویم، همانطور که برای شروع آن از کسی اجازه نگرفتیم».

عفرین

نقشه آخرین وضعیت عفرین در روز جمعه

آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 20 ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت. 

ترکیه شاخه زیتون را از جهت امنیت خود و تاثیر در ژئوپلتیک منطقه حیاتی می‌داند. اما این تفکر برای این کشور هزینه نیز داشته است. شلیک شدن بیش از 90 راکت توسط ی.پ.گ طی دو هفته به جنوب ترکیه باعث کشته و زخمی شدن بیش از 120 نفر شده است. همچنین تا کنون 41 نظامی ترکیه کشته و نزدیک به 200 نفر زخمی شدند.

عملیات عفرین اما به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، حدود 200 غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و بیش از 550 مجروح برجای گذاشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر