کد خبر 256887

قطر: تهران بر خلاف ریاض دربحران اخیر، درهایش را بر روی ما گشود

سخنگوی رسمی وزارت خارجه قطر گفت: ما در حمایت از ریاض روابط خود را با تهران قطع کردیم؛ اما پس از محاصره ما از سوی عربستان، این ایران بود که درهایش را بر روی ما گشود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، ما در حمایت از عربستان سفیر خود را از ایران فراخواندیم در حالی که منافعمان به طور مستقیم در این موضوع درگیر نبود، غافلگیر شدیم، وقتی دیدیم کسی که به خاطرش روابط خود را با تهران قطع کرده بودیم (عربستان) به ما پشت کرد، اما طرفی که با آن قطع رابطه کرده بودیم ( ایران)، درهایش را بر روی ما گشود.
سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت: باید ببینیم چطور می توانیم با در پیش گرفتن سیاست های بین المللی عاقلانه، یک عامل تاثیر گذار باشیم ونه یک طرف خنثی ؛ کشورهای همسایه ما (عرب حاشیه خلیج فارس) همواره سیاست های منفعلانه و واکنش ها آنی در پیش گرفته اند. 
 با این که ایران و قطر در برخی مسایل منطقه ای از جمله پرونده سوریه اختلاف نظر دارند ، اما باید شیوه معتدلی اتخاذ کرد که به پرونده های مشترک لطمه ای وارد نشود ودر عین حال طرفین مواضع خود را حفظ کنند.
وی تصریح کرد : کشورهای محاصره کننده هرگونه را حل سیاسی و دیپلماتیک برای حل بحران جاری را مسدود کرده اند و به تاکتیک های دیگری تمسک جسته اند که نشان دهنده عمق این بحران است. 
سخنگوی وزارت خارجه قطر با اشاره به اظهارات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان درباره اینکه بحران با قطر خیلی کوچک تر از آن است که وی خود را به آن مشغول کند تصریح کرد: بحران با قطر چطور می تواند کوچک باشد در حالی که بخش اعظم سخنان عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در پارلمان اروپایی به آن اختصاص داشت. 
این مقام قطری با قدردانی از تلاش های کویت برای حل این بحران از کشورهای محاصره کننده خواست تا موضع واقعی خود را درباره میانجی گری های کویت که در ژنو بیان کردند عملی سازند و گامی رو به جلو بردارند. 
الخاطر افزود: خواسته های سیزده گانه آن ها از ما تنها برای منحرف کردن افکار عمومی وشتاب زده بود، که تاریخ انقضای آن تمام شده است .دوحه این خواسته ها را جدی نگرفته است، اما کشورهای محاصره کننده همچنان آن را تکرار می کنند. 
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه سفر خود به قاهره در نشست با خبرنگاران اعلام کرد بحران قطر مسأله‌ای بسیار کوچک است که فکر وی را مشغول نمی کند. 
وی در اظهارات خود با کم اهمیت خواندن اختلافات با قطر اعلام کرد: اهمیتی به آن نمی دهم. شمار ساکنان قطر به اندازه ساکنان یک خیابان مصر هم نیست و هر وزیری در دولت سعودی قادر است بحران قطر را حل و فصل کند و مسئول رسیدگی به پرونده قطر یک کارمند 12 وزارت خارجه عربستان است که مسئولیت های دیگری نیز دارد. 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر