کد خبر 246114

۲۰۱۳تا ۲۰۱۷گرم‌ترین دوره ۵ساله در تاریخ زمین

دانشمندان استرالیایی تایید کرده‌اند که سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷، گرم‌ترین دوره ۵ ساله در تاریخ کره زمین بوده‌اند و ۲۰۱۷ میلادی یکی از گرم‌ترین سال‌های ثبت شده در سه سال گذشته تاریخ است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، دانشمندان استرالیایی تایید کرده اند که سال های 2013 تا 2017، گرم ترین سال های کره زمین بوده است.

همچنین تحقیقات ناسا و سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نیز نشان می دهد، 2017 میلادی یکی از گرم ترین سال های ثبت شده  در سه سال گذشته تاریخ کره زمین است.

بر اساس گزارش های سازمان جهانی هواشناسی، دمای هوا در 2017 میلادی 0.84 درجه سانتیگراد بیشتر از متوسط دمای قرن بیستم است؛ بنابراین آن را پس از 2016 و 2015 میلادی در رده سوم گرم ترین سال تاریخ قرار می دهد.

افزایش دما در برخی از مناطق، موجب طوفان های بسیار شدید در دریای کاراییب و اقیانوس اطلس و ایرلند، سیل های موسمی، آتش سوزی های بسیار گسترده در جنگل ها و خشکسالی بی سابقه شده است.

بر اساس داده های منتشر شده توسط سازمان ملی اقیانوسی و جوی، در سال 2017 در بعضی از مناطق استرالیا دمای هوا از 50 درجه سانتیگراد نیز عبور کرد.

کارشناسان هواشناسی باور دارند، تمام این رخدادها نشان دهنده ادامه روند بلندمدت گرمایش سریع زمین است و ممکن است سال 2018 نیز به عنوان یکی از گرم ترین سال های اخیر شناخته شود، اما فعلا با قاطعیت نمی توان اظهار نظر کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر