کد خبر 243587

درباره احتمال خروج آمریکا از برجام گمانه‌زنی نمی‌کنیم

سخنگوی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به مواضع مثبت اروپا درباره حفظ و اجرای برجام از هرگونه گمانه زنی درباره بدعهدی آمریکا و احتمال کنار کشیدن این کشور از توافق هسته‌ای خودداری کرد.

به گزارش «خبرگزاری رسمی کویت» سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از هرگونه گمانه‌زنی درباره گزارش‌ها مبنی بر احتمال کنار کشیدن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خودداری کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «کاترین ری» سخنگوی دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری در این زمینه اعلام کرد: «قصد نداریم گمانه زنی‌ها در این زمینه را آغاز کنیم. موضع ما در اروپا درباره توافق هسته‌ای با ایران به‌خوبی مشخص است. این توافق باید حفظ و نگهداری شود.»

وی در ادامه افزود: «توافق هسته‌ای مفید بوده و ما حمایت و اجرای آن را ادامه خواهیم داد.»

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است روز پنج‌شنبه با حضور وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، در بروکسل نشستی با محوریت توافق هسته‌ای برگزار کند.

کاترین ری همچنین از هرگونه اظهارنظر درباره بررسی حوادث اخیر ایران در نشست روز پنج‌شنبه خودداری کرد.

بنا بر اعلام اتحادیه اروپا، جلسه مذکور با محتوای اقدامات فعلی برای اطمینان حاصل کردن از تداوم اجرای کامل برجام برگزار می‌شود.

پیش از این موگرینی با گابریل دیدار و درباره ایران و توافق هسته‌ای نیز گفت‌وگو کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفته بود دعوت موگرینی از ظریف در خصوص برجام و با حضور سه وزیر خارجه اروپایی (انگلستان، آلمان و فرانسه) است و در آخر هفته این نشست برگزار خواهد شد و مرتبط کردن آن با مسائل داخلی ایران با اهداف کینه توزارنه صورت گرفته است.

«علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز بعداظهر دوشنبهدر تماس تلفنی با «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به عواقب بدعهدی و نقض احتمالی تعهدات برجامی از جانب دولت آمریکا هشدار داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر