کد خبر 239272

تعادل بازار نفت پیش‌از نیمه دوم سال آینده بعید است

وزیر انرژی عربستان سعودی در مصاحبه با رویترز اظهار کرد هنوز زود است درباره تغییرات در توافق کاهش تولید صحبت شود زیرا تعادل مجدد بازار حتی با وجود تعطیلی کنونی خط لوله دریای شمال فورتیز بعید است تا پیش از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ روی دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، خالد الفالح به رویترز گفت: هرگونه خروج احتمالی از توافق کاهش تولید کنونی زمانی که بازار به تعادل مجدد بازگردد، تدریجی خواهد بود اما کاهش ذخایر نفت احتمالاً زمان بیشتری می‌برد.

وی گفت: کاهش قابل توجه در ذخایر نفت که انتظار نداشتیم را مشاهده نکردیم و همانطور که ماه گذشته گفتیم همچنان ۱۵۰ میلیون بشکه مازاد عرضه وجود دارد و کاهش ذخایر تا نیمه دوم سال ۲۰۱۸ طول خواهد کشید.

وزیر انرژی عربستان در این مصاحبه که در ریاض انجام گرفت، گفت: ما انتظار داریم چند ماه نخست سال ۲۰۱۸ ثابت باشد یا میزان ذخایر به دلیل شرایط فصلی در بازار نفت به خصوص در بخش تقاضا، افزایش پیدا کند. بنابراین تصور می‌کنم هنوز صحبت درباره تغییرات احتمالی در روند کاهش تولید زود است و اولین فرصتی که بتوان وضعیت بازار را ارزیابی کرد در ژوئن خواهد بود.

اوپک و ۱۰ تولیدکننده دیگر شامل روسیه ماه گذشته با تمدید کاهش تولید به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز تا پایان سال میلادی آینده موافقت کردند. این اتحاد حذف اشباع عرضه نفت و کاهش سطح ذخایر نفت جهانی به متوسط پنج ساله را هدف گرفته است.

فالح که امسال ریاست اوپک را در دست داشت، گفت انتظار ندارد تعطیلی خط لوله بزرگ دریای شمال بر میزان عرضه تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

روسیه که امسال همگام با اوپک تولیدش را به میزان کاهش قابل توجهی داده است، به دنبال یک پیام شفاف درباره چگونگی خروج از توافق کاهش تولید است تا بازار به سرعت دچار کمبود عرضه نشده و قیمت‌ها رشد سریع پیدا نکنند و شرکت‌های شیل آمریکا تولیدشان را افزایش بیشتری ندهند.

فالح گفت: در تماس مداوم با الکساند نواک، همتای روسی خود است و روسیه مزایای ادامه این همکاری را مشاهده می‌کند. وی همچنین گفت انتظار می رود رشد جهانی تقاضا سال آینده در بازارهای آسیایی مانند چین و هند و همچنین در آمریکا و اروپا مطلوب بماند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر