{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 236606

به دنبال دیدار بوریس جانسون و محمد جواد ظریف در تهران، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که طرفین گفتگوئی «صریح» با یکدیگر داشتند.

 به دنبال دیدار امروز «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی‌ وی در تهران، روزنامه ایندیپندنت به نقل از سخنگوی وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که گفتگوهای جانسون با طرف ایرانی اش درباره پرونده «نازنین زاغری راتکلیف» (محکوم امنیتی محبوس در ایران) «صریح» بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در این باره اعلام کرد: طرفین طیف گسترده‌ ای از مسائل موجود در روابط فیمابین را مورد بررسی قرار دادند و موانع موجود در مسیر روابط طرفین صراحتاً مورد بحث قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس ادامه داد: طرفین درباره تعهدشان پیرامون تداوم همکاری در راستای بهبود روابط فیمابین تأکید کردند.

وی در ادامه بدون اشاره به جزئیات دیدار مذکور افزود: این نشست در مجموع نشست مفیدی بود و طرفین بر تعهد خود به ادامه فعالیت ها برای بهبود روابط دوجانبه تأکید کردند.

بر اساس اعلام این دیپلمات، طرفین درباره توافق هسته ای صحبت کرده و جانسون بر حمایت لندن از برجام و عزم این کشور در راستای اجرای کامل آن تأکید کرد.

لازم به ذکر است، رسانه‌ های انگلیس پیشتر مدعی بودند که «نازنین زاغری» در جریان سفر برای بازدید خانوادگی در تهران بازداشت شده بود!

این در حالیست که «نازنین زاغری راتکلیف» شهروند ایرانی-انگلیسی که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ در تهران دستگیر شد.

سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای در این خصوص  اعلام کرد: طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.

پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد.

در همین رابطه، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس چهارشنبه ۱۰ آبان ماه سال جاری و در جریان نشست کمیته امور خارجی پارلمان این کشور درباره این محکوم جرائم امنیتی در ایران گفته بود: زمانیکه «نازنین زاغری» بازداشت شد، وی در حال آموزش روزنامه نگاران در ایران بود.

اظهارات جانسون درباره وی موجب شد تا رسانه های این کشور آن را «اشتباهی جدی» توصیف کرده و خواستار تصحیح آن از سوی جانسون شوند.

وزیر خارجه انگلیس دوشنبه ۲۲ آبان ماه سال جاری سخنان پیشین خود درباره فعالیت «نازنین زاغری» حین بازداشت وی در ایران را پس گرفت و از این بابت مجبور به عذرخواهی شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری