کد خبر 221305

درخواست عراق برای توقف خرید نفت کردستان

عراق از کشورهای خارجی خواست واردات مستقیم نفت خام از منطقه نیمه خودمختار کردستان را متوقف کرده و تجارت نفت را به دولت مرکزی این کشور محدود کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این درخواست که به شکل بیانیه‌ای از سوی دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، منتشر شد، در واکنش به برنامه دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز دوشنبه صورت می‌گیرد.

براساس گزارش رویترز، به نظر می‌رسد منظور اصلی بیانیه دولت مرکزی عراق ترکیه بوده که کشور ترانزیت برای نفت تولید شده در کردستان است. نفت کردستان توسط خط لوله‌ای به سواحل مدیترانه‌ ترکیه برای صادرات حمل می‌شود.

در این بیانیه آمده است بغداد از کشورهای همسایه و کشورهای جهان درخواست می‌کند در خصوص نفت، با دولت فدرال معامله کند. دولت عراق همواره مخالف فروش مستقل نفت خام از سوی دولت اقلیم کردستان بوده و به دفعات تلاش کرده است مانع صادرات نفت کردستان شود.

اختلاف بلندمدت سر زمین و منابع نفتی از جمله دلایل اصلی مورد اشاره دولت اقلیم کردستان برای درخواست استقلال است.

کردستان عراق حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از میادین نفتی خود تولید می‌کند که شامل حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز از منطقه مورد مناقشه کرکوک است. حجم تولید این منطقه ۱۵ درصد از کل تولید عراق و حدود ۰.۷ درصد از تولید نفت جهانی را تشکیل می‌دهد.

دولت اقلیم کردستان افزایش تولید به بیش از یک میلیون بشکه در روز تا پایان دهه جاری را هدف گذاری کرده است. در تولید نفت کردستان شرکت‌های نفتی متوسطی مانند گنل، DNO، گلف کی‌استون و دانا گاز حضور دارند. شرکت‌های نفتی بزرگ مانند شورون، اکسون موبیل و روس نفت نیز در کردستان پروژه‌هایی دارند، اما پروژه‌های آنها عمدتا در مرحله‌ اکتشاف است. با این‌همه روس نفت که شرکت نفت دولتی روسیه است، بیش از یک میلیارد دلار به دولت اقلیم کردستان وام داده که با فروش نفت تضمین شده و متعهد شده مجموعا چهار میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف کردستان سرمایه‌ گذاری کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر