کد خبر 217817

مرکز تجارت جهانی چه تاثیری بر معادلات جهانی دارد؟

فرارسیدن شانزدهمین سالگرد حمله تروریستی به برجهای دو قلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک بهانه ای گردید تا مرکز تجارت جهانی را قبل و بعد از حملات ۱۱ سپتامبر مورد واکاوی قرار دهیم.

سلسله‌ حملات انتحاری در 11 سپتامبر 2001، بدست گروه تروریستی القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا انجام شد. در صبح آن روز، 19 تن از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری – مسافربری را ربودند. هواپیماربایان، دو هواپیما را در فواصل زمانی گوناگون تعمداً به برج‌ های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند.

به گزارش اقتصاد آنلان به نقل از تسنیم، بدلیل برخورد دو هواپیما، همه مسافران بهمراه 5000 نفر از کارکنان و مردمی که در ساختمان‌ ها حضور داشتند کشته شدند. هر دو ساختمان پس از دو ساعت بطور کامل ویران شدند و آسیب ‌های زیادی به ساختمان‌ های پیرامون زده شد. گروه هواپیماربایان، هواپیمای سومی را نیز به پنتاگون، واقع در ارلینگتون در ایالت ویرجینیا زدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد. اکثر کشته شدگان این حمله‌ ها مردم عادی و شهروندانی بودند که ملیت آنها از 90 کشور گوناگون جهان بود.

واکنش آمریکا به این حملات:

واکنش ایالات متحده آمریکا به این حملات، شروع جنگ علیه تروریسم با حمله به افغانستان و از قدرت برکنار کردن طالبان که تروریست‌ های القاعده را پناه داده بودند و نیز تصویب طرح «قانون میهن‌پرستی آمریکا» بود. کشورهای بسیاری قوانین ضد تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آنها را گسترش دادند. اکثر بنگاه ‌های بزرگ تجاری و صنعتی در آمریکا و برخی از کشورهای غربی حداقل بمدت یک هفته فعالیت خود را تعطیل کردند و بعد از بازگشایی از زیان هنگفتی خبر دادند که به خصوص متوجه شرکتهای هواپیمایی و مؤسسات بیمه شده بود.

خسارتی که به پنتاگون وارد شده بود، ظرف کمتر از یکسال جبران شد. همچنین بازسازی ساختمانهای جدید مرکز تجارت جهانی نیز آغاز گردید. در سال 2006 برج اداری جدیدی در محل برجهای ویران شده به بهره ‌برداری رسید. برج شماره 1 مرکز تجارت جهانی نیز اکنون در حال احداث است که با 541 متر ارتفاع، در اوآخر سال 2013 به بهره ‌برداری رسمی خواهد رسید. این برج به یکی از مرتفع‌ترین برج ‌های جهان و شمال آمریکا و بلندترین برج شهر نیویورک تبدیل خواهد شد. 6 برج دیگر نیز از سالهای 2007 تا 2013 در منطقه ساخته میشوند.

حادثۀ 11 سپتامبر سال 2001 تاکنون بزرگترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا به شمار می‌آید و پیامد های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعه جهانی بدنبال داشته ‌است.

واکنش‌ جهانیان به حمله تروریستی و برخورد هواپیماها با برج های مرکز تجارت جهانی:

پس از این حملات، بسیاری از کشورهای جهان با آمریکائیان ابراز همدردی کردند. روزنامه لوموند جمله «ما همه آمریکایی هستیم» را تیتر اول خود کرد. بیشتر رهبران کشورهای خاورمیانه از جمله دولت وقت افغانستان این حمله را محکوم کردند؛ ولی عراق در این بین یک استثناء بود. دولت وقت عراق بلافاصله پس از این حادثه طی یک بیانیۀ رسمی اعلام کرد که آمریکا میوه «جنایات خود علیه انسانیت» را چید. گروهی از مردم فلسطین نیز این حادثه را جشن گرفتند و ابراز شادی کردند. یکماه بعد آمریکا یک ائتلاف بین‌المللی را برای جنگ با افغانستان رهبری کرد. پاکستان نیز ضمن همکاری با آمریکا، پایگاه‌ های هوایی خود را در اختیار آمریکا قرار داد و کشورهای مختلف جهان نیز قوانین سخت‌ گیرانه‌ای را در مورد حساب‌ های بانکی و مسافرت اتباع برخی از کشورهای جهان وضع کردند تا مانع از استفاده گروه‌ های تروریستی از حساب‌ های بانکی برای اهداف تـروریستی شوند.

در آمریکا قوانینی از جمله قانـون میهن‌پرستی بـرای کنترل افـراد متهم به دخالت در اعمال تروریستی به تصویب رسید. این

قانون بشدت مورد انتقاد گروه‌های حامی حقوق شهروندی در آمریکا قرار گرفت. زیرا این گروه‌ ها معتقد بودند که این قوانین به دولت اجازه نقض حریم شخصی افراد را میدهد.

برج آزادی مرکز تجارت جهانی، بلندترین برج آمریکا:

برج آزادی یا برج شمارۀ 1 مرکز تجارت جهانی (Freedom Tower) یا (One World Trade Center) بلندترین برج آمریکا و بلندترین برج نیم کره غربی زمین میباشد که پس از تخریب برجهای دو قلوی مرکز تجارت جهانی (101 طبقه) در تاریخ 11 سپتامبر 2001 بهمراه 6 برج بلند دیگر، طراحی و بعنوان پروژه جدید مرکز تجارت جهانی نیویورک ساخته شد. برج آزادی اوآخر سال 2014 رسماً افتتاح شد. ضمناً دو زمین مربع شکل باقیمانده از برجهای دو قلو هم به دو حوض بزرگ آب به وسعت 18000 مترمربع تبدیل شده اند. برج 541 متری آزادی بعنوان ساختمان اصلی مرکز تجارت جهانی در 27 آوریل 2006 کلنگ خورد. این برج همراه با شش ساختمان دیگر مرکز تجارت جهانی آواخر سال 2014 ساخته و با حضور تمامی رؤسای مراکز تجارت جهانی و جمعی از مقامات سیاسی و اقتصادی جهان پیش از پایان سال 2014 رسماً افتتاح شدند. دفتر بزرگترین شرکتها و کمپانی بزرگ جهان در نیویورک به این برج منتقل شده که در آخرین نقل مکان صورت گرفته، سه روز پیش دفتر دویچه بانک آلمان در نیویورک نیز به برج شمارۀ یک تجارت جهانی انتقال یافت.  

جزئیات و مشخصات فنی برج آزادی مرکز تجارت جهانی نیویورک:

گروهی از طراحان ساختمانی و معماران مطرح بین‌المللی، 5 سال بعد از حادثه 11 سپتامبر، مأمور شدند تا جایگزین برج ‌های دوقلوی مرکز تجارت‌ جهانی در منهتن آمریکا را به گونه‌ای احداث کنند که در مقابل بدترین تهدیدهائی که ممکن است با اصابت دوباره یک فروند هواپیمای مسافربری حامل سوخت رخ دهد، این ساختمانها کمر خم نکنند.

حاصل این مأموریت، اجرای پروژه‌ای بزرگ با ظرفیت 7 ساختمان برای مرکز تجارت ‌جهانی نیویورک شد که برج اصلی آن با 541 متر ارتفاع در 113 طبقه اوآخر سال 2014 بعنوان برج اصلی تجارت‌ جهانی (برج آزادی) به بهره‌برداری رسید. این ساختمان آنطور که سازنده‌اش تضمین داده تحت هیچ‌ شرایطی سقوط نمی‌کند و حداکثر واکنشی که با برخورد هواپیما را دارد، کج ‌شدگی قسمتهایی از سازه آن است.

در برج تجارت‌ جهانی شماره 2 که حدود 100 متر بلندتر از برج ‌های دوقلوی سابق است برای مقابله با تبعات حمله ‌های تروریستی، یک مغز 90 سانتی‌متری حاوی بتن ‌و ‌فولاد، مرکز سازه را تقویت کرده و در عین حال سیمان بکار رفته در این ساختمان نقش عایق حرارتی را برعهده دارد. پروژه‌ های ساختمان‌ سازی انگشت ‌شماری توانسته‌اند به اندازه ساخت برج آزادی، (برج شماره 1تجارت جهانی) پر سر‌و‌صدا باشند. معماران این برج بدنبال آن هستند تا با این سازه جلوی تکرار حوادث تلخ تاریخ را بگیرند.

آنها اعتقاد دارند که اگر تروریست ‌‌ها مجدداً یک هواپیمای مسافر‌بری را با مخزنی پر از سوخت به این برج بکوبند، باز هم سر پا خواهند ماند. کارل گالیوتو، مشاور فنی شرکت طراح برج می‌گوید: «با توجه به خطرات احتمالی، سازه برجها سقوط نخواهد کرد. در بسیاری از موارد حتی تغییر شکل و کج ‌شدگی نیز در آنها رخ نخواهد داد. بهرحال، اسکلت بندی و چارچوب اصلی برجها تخریب نخواهند شد و از جا در نخواهند رفت.

در سالهای آغازین دهه 1960 کار طراحی مرکز تجارت جهانی در منطقه منهتن شهر نیو‌یورک توسط دو شرکت مینورو یاماساکی و شرکا، و امری راث و پسران آغاز شد. این مجتمع در 5 آگوست 1966 کلنگ خورد، اما ساخت برجهای دو‌قلوی سابق در فاصله سالهای 1970 تا 1973 انجام گرفت. درب ‌های این دو برج در 4 آوریل 1973 به روی عموم گشوده شد. چهار ساختمان دیگر این مجتمع در فاصله سالهای 1975 تا 1981 و ساختمان آخـر (هفتم) نیز در سال 1985 ساخته شدند.

در مرکز اولیه تجارت جهانی که 7 ساختمان را در خود داشت، نقش اصلی و برجسته را برجهای معروف دو‌قلو بازی میکردند.

این دو برج هر کدام 101 طبقه و 44 آسانسور داشتند و ارتفاع‌ شان بیش از 410 متر بود. ساخت برج شمالی (برج 1) در دسامبر 1972 و دومی (برج جنوبی) در جولای 1973 به پایان رسید. هزینه ساخت این دو برج به پول آن روز 400 میلیون دلار و بر پایه ارزش دلار در سال 2012، بیش از دو میلیارد دلار بود.

این مرکز پیش از آن که در اثر حملات 11 سپتامبر 2001 فرو ریزد، یک آتش‌سوزی را در فـوریه 1975 و یک بمب‌ گذاری را در فوریه 1993 از سر گذرانده بود.

اما صبحگاه 11سپتامبر 2001 هوا‌پیما‌ربایان وا‌بسته به القاعده دو هوا‌پیمای جت 767 را در حملات تروریستی هماهنگ‌ شده‌ای به دو برج مرکز تجارت جهانی کوفتند.

بعد از چند سال کشاکش و این پا و آن پا کردن، باز‌سازی در محل مرکز تجارت جهانی بخوبی پیش رفت. در طرح جدید مرکز تجارت جهانی، موزه و بنای یاد‌بودی نیز ساخته شده و در عین حال شش آسمانخراش جدید نیز دور آن را می‌گیرند که موزه تجارت جهانی تحت نام موزه ملی یازده سپتامبر حدوداً 3 سال پیش با حضور باراک اوباما، خانواده ‌های قربانیان و بازماندگان آن حادثه در نیویورک گشایش یافت. هدف از دایر کردن این موزه زنده نگه داشتن یاد قربانیان حملات تروریستی11 سپتامبر 2001 در نیویورک است.

مرکز تجارت جهانی چیست و چه مأموریتی را عهده دار میباشد:

مرکز تجارت جهانی(World Trade Center)  بعنوان یکی از سازمانهای بزرگ بین المللی اقتصادی جهان با بیش از 320 مرکز فعال در حدود100 کشور دنیا و بالغ بر750،000 سازمان و شرکت تحت پوشش خود، یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین نهادهای جهانی است که مقر اصلی آن در شهر نیویورک آمریکا میباشد. این مرکز فعالیت خود را70 سال پیش آغاز کرده است.

مفهوم مرکز تجارت جهانی مفهومی است فراتر از یک ساختمان، یک حرکت یا یک سازمان، بلکه همراه کننده تجارت و سازمانهای دولتی و خصوصی دخیل در تجارت جهانی است. به عبارتی دیگر مرکز تجارت جهانی کلیه خدمات مربوط به تجارت جهانی را در زیر یک سقف جمع آوری و به فعالان اقتصادی عضو و غیر عضو خود ارائه مینماید. این خدمات شامل ارائه اخبار و اطلاعات اقتصادی و تجاری، ارتباطات، بازاریابی، تأمین منابع مالی، باشگاههای تجارت جهانی، برنامه های آموزشی تجاری، سازماندهی هیأتهای تجاری و اقتصادی، آماده سازی و مهیای امکانات نمایشگاهی و عرضه کالا و... میگردد. مرکز تجارت جهانی بعنوان یک مرکز تجاری مدرن (Business Center) خدمات موجود بخش خصوصی و دولتی فعال در امر تولید و تجارت را تکمیل و حمایت میکند. غالب شهرهای بزرگی که در جهان از خدمات و امکانات مراکز تجارت جهانی بهره مند میباشند دارای اقتصادی قوی بوده و مشکلات تولید و تجارت را مرتفع نموده اند.  

یک مرکز تجارت جهانی دارای امکانات استانداردی به این شرح میباشد: برج یا برجهانی تجارت جهانی – مرکز بزرگ نمایشگاهی – مرکز همایشها شامل سالنهای کوچک تا چند هزار نفره -  مرکز آموزش – مرکز داوری – هتلهای 5 و 6 ستاره – باشگاه تجارت جهانی شامل تمامی امکانات رفاهی و....

مراکز تجارت جهانی در هر یک از مراکز شهری مهم جهان قابل ایجاد میباشند. مراکز تجارت جهانی به اعضاء خود این توانایی را اعطاء میکنند که با مردمی از هر نوع ایدئولوژی در مورد مسائل اقتصادی به توافق برسند و مرزهای سیاسی و جغرافیائی کشورها دلایلی برای ایجاد همکاری تلقی میگردند تا خطوط تمایز و جدایی بین آنها.

امید است پس از گذشت چندین دهه از آعاز فعالیت مراکز تجارت جهانی در سراسر دنیا، زمینۀ بهره مندی از امکانات این سازمان بزرگ بین المللی در جهت رفع مشکلات موجود کشورمان و رشد و توسعه اقتصاد ایران مهیا گردد.!!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر