کد خبر 210163

«اسماء اسد» زن انگلیسی جبهه مقاومت + عکس

با وجود اینکه اسد پروازهای خروجی به اتحادیه اروپایی را لغو کرده است، اما اسما هنوز مجوز ورود و خروج به انگلیس را به خاطر تابعیت اصلی‌اش دارد. اما او ترجیح داده است همچنان در کنار همسرش و در سوریه بماند؛ حتی اگر دیگر «رزی در صحرا» خوانده نشود.

«اسماء اسد» همسر رئیس جمهور سوریه، متولد لندن است که پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه به «رز صحرا» معروف شد. او اکنون به دلیل ترک نکردن همسر و فرزندانش و سوریه، به عنوان «همسر دیکتاتور» مورد هجمه رسانه‌های غربی است. اما اسماء از کی و چگونه عروس خانواده اسد شد؟ گزارش مجله انگلیسی «ویک» در مورد همسر 42 ساله بشار خواندنی است:

اسما اسد همسر بشار اسد

از آکتون تا دمشق

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فردا، اسماء که اصالتش انگلیسی است، در دسامبر سال 2002 به همراه همسرش بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به ملاقات خصوصی با  ملکه انگلیس رفتند، جایی که برای استقبال از آنها فرش قرمز پهن شده بود. در این دیدار بشار جوان ابراز امیدواری کرد که پس از حاکمیت پدرش حافظ اسد، رابطه خوبی را میان سوریه و غرب ایجاد کند. او سپس سعی کرد جنگ داخلی در سوریه را توضیح دهد و توضیح مختصری درباره اینکه چه کسی جنگ سوریه را پشتیبانی می‌کند، ارائه کند. در تمام این مدت و همچنین در زمانی که بشار اثبات می‌کرد انفجار فرودگاه دمشق توسط اسرائیلی‌ها در اصل، جنگ علیه حزب الله لبنان بوده است؛ اسماء ساکت بود. یک دهه بعد، در  اثر دومینوی بهار عربی، این کشور وارد جنگ مرگبار داخلی شده است. بیش از 470000 نفر کشته شدند و بیش از نیمی از ساکنان سوریه نیز آواره شده‌اند. اما همچنان اسماء در کنار همسرش بشار مانده است. او نمی‌تواند به انگلیس بازگردد و در مقابل پیشنهاد سکونت در کشورهای اروپایی ترجیح داده است همچنان بانوی اول سوریه باقی بماند، در کنار رئیس جمهور سوریه و سه فرزندش، حافظ، زین و کریم.

«اسما فواض الاخرس»، در خانواده‌ای مرفه، در یک خانه ویلایی ساده در خیابانی واقع در آکتون شهری در غرب لندن به دنیا آمد. پدر او یک متخصص قلب و عروق و مادرش دبیر سفارت سوریه در لندن بود. با اینکه او در خانواده‌ای سنی مذهب به دنیا آمده، اما در انگلستان به مدرسه‌ای زیر نظر یکی از کلیساهای لندن می‌رفت. اسما پس از فارغ‌التحصیلی از رشته علوم کامپیوتر با بهترین نمره از یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان، دانشگاه کینگز لندن وارد عرصه بانکداری شد. بلافاصله پس از اتمام تحصیلات در بانک دویچه لندن به عنوان متصدی صندوق سرمایه‌گذاری مشغول به کار شد. همان سال با بشار که در لندن به دنبال گرفتن تخصص چشم‌پزشکی بود، آشنا شد. دو سال بعد، او به بزرگترین بانک آمریکا، یعنی بانک جی پی مورگان وارد شد. اما این فرصت استثنایی را کنار گذاشت تا به یک ماجراجویی دست بزند. در سال 2000 اسماء به سوریه آمد و به صورت رسمی با بشار اسد ازدواج کرد. مراسم عروسی آنها به درخواست اسماء به صورت غیرعلنی و بدون تشریفات برگزار شد.

اسما اسد همسر بشار اسد

یک فعال مدنی ناشناخته

قبل از وقوع جنگ در سوریه بشار اسد بیان کرده بود که خواهان اصلاحات در خاورمیانه و پایان دادن به خشونت‌هایی است که در منطقه وجود دارد. در سال 2008، اسما به عنوان عضوی از اعضای جنبش زنان حقوق بشر معرفی شد. اسماء فعالیت‌های خیرخواهانه و اجتماعی متعددی دارد و به امور نوجوانان و جوانان سوری علاقه وافری نشان می‌دهد. وی پیش از آنکه شعله‌های جنگ داخلی در سوریه برافروخته شود، ریاست موزه ملی دمشق را بر عهده داشت و از بازیگران و هنرمندان زیادی برای حضور در سوریه دعوت کرد. از جمله برد پیت و آنجلینا جولی در سفری در سال 2009 به سوریه سفر کردند در حاشیه برنامه توسعه سازمان ملل از این کشور تاریخی دیدن کنند.

در سال 2010، شرح حالی از او به عنوان «یک رز در صحرا» منتشر شد و به روحیات و باورهای اسما اشاره کرد. نویسنده و مجله منتشرکننده این گزارش به شدت زیر انتقادات شدید مخاطبان قرار گرفتند. آنها معتقد بودند با وجود ناآرامی‌های سیاسی در این کشور که عمده آن به بشار اسد بازمی‌گردد، انتشار این گزارش و رز خطاب کردن اسماء چندان وجهی ندارد. خبرنگاران در ادامه این اعتراضات، اسماء را بانوی اول جهنم نامیدند و نویسنده گزارش «یک رز در صحرا» مجبور شد گزارش خود را از صفحه اینترنتی آن نشریه بردارد و عذرخواهی کند.

در همه این سال‌ها شایعات و اخباری در مورد او منتشر شده که کاملاً به فضای جنگ داخلی سوریه ارتباط داشته است. در سال 2012، وب‌سایت‌های مختلف خبری از افشای ایمیل‌های شخصی اسما و بشار اسد خبر دادند. در این ایمیل‌ها علاقه اسماء به پوشیدن نوع خاصی از کفش‌های پاشنه بلند با برندی فرانسوی یا استفاده از جواهرات سفارشی پاریسی برجسته شده بود. مجله گاردین در گزارشی پرسیده بود با وجود کشتارهای روزانه‌ای که در سوریه رخ می‌دهد، چگونه او می‌تواند از علایق شخصی‌اش نسبت به طلا و جواهر سخن بگوید؟ گاردین پا را از این هم فراتر گذاشت و در یک ویدئوی چهار دقیقه‌ای زندگی بشار و اسماء را «مجلل» خواند و تصاویری از زندگی رئیس جمهور سوریه و وضعیت نابسامان جنگ‌دیدگان سوریه منتشر کرد. محتوای این ویدئو از سوی اسماء تکذیب شد، اما رسانه‌ها دست از سر او برنداشتند و پوشش و کفش او را زیر ذره‌بین بردند.

اسما اسد همسر بشار اسد

پنج سال سخت در سوریه و در کنار بشار

در اولین مصاحبه تلویزیونی اسما از بعد از آغاز جنگ در کانال 24 تلویزیونی روسیه، اسماء تصریح کرد از پیشنهاد ترک بشار و اخذ پناهندگی به همراه فرزندان‌اش ناراحت شده است. او تصریح کرد این موضوع از نظر او اصلاً جالب و فرح‌بخش نیست و تنها یک تلاش عمدی برای سلب اعتماد مردم از بشار بوده است. اسماء اخیراً در یکی از پست‌های خود در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام عکسی را منتشر کرده است که نشان‌دهنده حضور او در کنار یک نوزاد تازه متولد شده و خانواده‌اش در بیمارستان است.

عکسی دیگر نشان می‌دهد او با خانواده‌های سوری هم‌نشینی می‌کند و با کودکان یتیم آنها در حال بازی و خنده است. اگرچه هدف او این است که نشان دهد سوریه همچنان باثبات است، اما نیویورک‌پست می‌گوید او با گذاشن عکس‌های محبت‌آمیز نشان می‌دهد که گویی در سیاره‌ای متفاوت از کشور جنگ‌زده سوریه زندگی می‌کند. با وجود اینکه اسد پروازهای خروجی به اتحادیه اروپایی را لغو کرده است، اما اسما هنوز مجوز ورود و خروج به انگلیس را به خاطر تابعیت اصلی‌اش دارد. اما او ترجیح داده است همچنان در کنار همسرش و در سوریه بماند؛ حتی اگر دیگر «رزی در صحرا» خوانده نشود.

اسما اسد همسر بشار اسد

بیشتر بخوانید
ارسال نظر