کد خبر 209656

واکنش اروپا به امضای مصوبه تحریم‌ها توسط ترامپ

اتحادیه اروپا به امضای مصوبات اخیر کنگره آمریکا توسط رییس‌جمهوری این کشور که شامل اعمال تحریم‌هایی علیه روسیه، ایران و کره‌شمالی می‌شود، واکنش نشان داد.

به گزارش رویترز، به دنبال امضای تحریم‌های مصوب کنگره آمریکا علیه سه کشور ایران، روسیه و کره‌شمالی توسط دونالد ترامپ، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نسبت به این اقدام ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رییس کمیسیون اروپا گفت: ما باید از منافع اقتصادی خود در برابر آمریکا دفاع کنیم و این کار را خواهیم کرد.

این مقام اجرایی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: این تحریم‌ها می‌تواند تأثیری منفی بر نهادهای اروپایی از جمله شرکت‌های نفت و گاز داشته باشد و این موضوع بر منافع اتحادیه اروپا اثر دارد.

وی ادامه داد: در نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ و نشست گروه ۷ در ایتالیا گفته بودم که اگر آمریکایی‌ها چنین اقدامی به عمل آورند، ما واکنش متناسب را ظرف چند روز نشان خواهیم داد.

این مقام اروپایی گفت که اعتقاد دارد اروپا همچنان یک همپیمان آمریکا است و از این رو ضروری است که چنین اقداماتی با مشاوره و هماهنگی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون اروپا تأکید کرد: در هنگام اجرای چنین تحریم‌هایی، منافع اروپا همواره باید مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: در غیر این صورت اتحادیه اروپا این حق را برای خود محفوظ می‌داند که تدابیر متقابلی به کار بندد.

یونکر اظهار کرد: اتحادیه اروپا تحریم‌های خود علیه روسیه را دنبال می‌کند اما اجرای توافق‌های مینسک گروه ۷ را مستلزم می‌سازد که در قبال تحریم‌ها تصمیم مشترکی اتخاذ کرده و با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی اضافه کرد: قوانین آمریکا ممکن است تأثیری ناخواسته بر منافع اتحادیه اروپا در حوزه امنیت انرژی داشته باشد. این تحریم‌ها می‌تواند به حوزه‌هایی نظیر حمل‌ونقل و سیستم‌های خطوط انتقال سوخت تاثیر بگذارد.

یونکر همچنین گفت که تحریم‌های جدید آمریکا می‌تواند بر تلاش‌های اروپا بر ایجاد تنوع در منابع انرژی خود تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر