کد خبر 205693

تکذیب صحبت تیلرسون با ظریف

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که ایران باید به الزامات برجام پایبند بماند و واشنگتن هم «حداقل» تا زمانی که بررسی مجدد مفاد این توافق کامل نشده، به برجام پایبند خواهد ماند.

«هیثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری امروز این وزارتخانه، بخاطر استاندارد دوگانه کشورش در قبال حقوق‌بشر به چالش کشیده شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، خبرنگار آسوشیتدپرس به گزارش اخیر عفو بین‌الملل در خصوص بمباران گسترده و غیردقیق غرب موصل توسط جنگنده‌های آمریکایی و کشته شدن غیرنظامیان اشاره کرد و توضیح خواست.

نوئرت ابتدا مدعی شد که «بحث تلفات غیرنظامیان، خیلی برای ما جدی است» و در ادامه گفت که متن این گزارش با پنتاگون هماهنگ نشده است.

خبرنگار آسوشیتدپرس از نوئرت پرسید: « این مسئله فقط مختص این دولت (ترامپ) نیست. گزارش نهادهای حقوق‌بشری و عفو بین‌الملل در خصوص کشورهایی که شما آنها را دوست ندارید مانند کره شمالی، حتی بدون اینکه با دولت‌های آنها هماهنگی شده باشد، مورد قبول شماست و آن گزارش‌ها را می‌ستایید.»

سخنگو جملات قبلی خود را تکرار کرد و به این سوال پاسخ نداد.

در ادامه بحث به برجام و بررسی مجدد مفاد این توافق توسط دولت آمریکا کشید.

یکی از خبرنگاران در خصوص زمان اتمام این بازنگری سوال پرسید که پاسخ شنید: «برجام کماکان در حال بررسی است. دولت اعلام کرده که حداقل تا زمانی که این بررسی کامل نشده، به برجام پایبند خواهیم ماند و مطمئن می‌شویم که ایران هم به الزامات خود پایبند می‌ماند.»

یکی از خبرنگاران پرسید که آیا «رکس تیلرسون» از زمان انتصاب به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا، با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود سخن گفته است.

سخنگو پاسخ داد: «فکر نمی‌کنم وزیر تیلرسون از زمان روی کار آمدن با وزیر خارجه ایران مستقیماً سخن گفته باشد. ما مطمئناً یک سری کانال دیپلماتیک و خطوط ارتباطی برای ارتباط با دولت ایران داریم ولی تا جایی که من می‌دانم از آنها استفاده نکرده‌ایم.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر