کد خبر 185051

رییس کمیسیون اروپا ترامپ را تهدید کرد

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت: در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به تشویق دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تقلید از برگزیت ادامه دهد، من نیز به تبلیغ استقلال ایالت اوهایو و خروج تگزاس از ایالات متحده خواهم پرداخت.

به گزارش پایگاه اینترنتی آتلانتیک، رئیس صریح اللهجه کمیسیون اروپایی این سخنان را روز پنجشنبه (دیروز) در جمع سران حزب های دمکرات مسیحی کشورهای اروپایی در مالت بیان کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، مامور پیشنهاد و اجرای قوانین اروپایی، مدیریت سیاست اتحادیه اروپا و نماینده این نهاد به شمار می رود، 28 کمیسیونر یعنی یک نفر به ازای هر کشور عضو این نهاد دارد که شامل رئیس آن نیز می شود و برای یک دوره پنج ساله انتخاب می گردد.

یونکر نخست وزیر پیشین لوکزامبورگ در سال 2014 به این مقام انتخاب شد و تاکنون تقریبا نیمی از دوره ریاست خود را گذرانده است.

سخنان یونکر در مالت یک روز پس از آن بیان شد که ترزا می نخست وزیر انگلیس به طور رسمی با استناد به ماده 50 پیمان لیسبون، مذاکرات 2 ساله را که به خروج کشورش از اتحادیه اروپا منجر می شود، آغاز کرد.

انگلیس نخستین کشور عضو این نهاد به شمار می رود که اعلام کرده است قصد خروج از این نهاد را دارد.

یونکر با فراری خواندن انگلیسی ها به علت رای دادن به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا، گفت: پیامدهای برگزیت برای انگلیس فاجعه بار خواهد بود و برای اتحادیه اروپا 60 میلیارد پوند هزینه به همراه خواهد داشت. نمونه انگلیس همه را وادار خواهند کرد که درک کنند که ترک اتحادیه اروپا به هزینه ها و پیامدهایش نمی ارزد.

یونکر در ژانویه (بهمن 95) پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری ترامپ نیز گفت: وی نباید بطور غیر مستقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به خروج از آن تشویق کند، همانطور که ما از ایالت اوهایو درخواست نمی کنیم که از ایالات متحده جدا شود.

وی افزود، به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است که تشویق دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تقلید از برگزیت توسط ترامپ، به از هم پاشیده شدن اتحادیه اروپا و وقوع جنگ در میان بوسنی هرزگوین، جمهوری صربستان، مقدونیه و آلبانی در حوزه بالکان منجر خواهد شد.

منظور وی درگیری های خونین دهه 1990 در پی از هم پاشیده و تجزیه شدن یوگسلاوی بود.

هر چند یونکر قرار است در ماه جاری (مارس) به واشنگتن سفر کند، اما ملاقات وی با ترامپ قطعی نیست و از سخنان اخیر وی نیز چنین بر می آید که اهمیت چندانی نیز به این موضوع نمی دهد.

یونکر افزود: ترامپ هیچ چیز در باره اروپا نمی داند و حتی مرا با دونالد توسک رئیس شورای اروپا اشتباه می گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر