کد خبر 362699

آموزش در سنین کودکی مانع اعتیاد به مواد مخدر در بزرگ‌سالی

کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: به کار بستن اقدامات پیشگیرانه و آموزشی، می‌تواند مانع ابتلای گروه‌های کم‌سن‌وسال و آسیب‌پذیر به مواد مخدر و اعتیاد باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، با توجه به اهمیت مبارزه همه‌جانبه و گسترده با مواد مخدر، اعتیاد و قاچاق آن، در سال ۱۹۸۷ سازمان ملل متحد روز ۲۶ ژوئن برابر با پنج تیر را به‌عنوان «روز جهانی مبارزه با قاچاق و سوءمصرف مواد مخدر» اعلام کرد.

شعار امسال روز جهانی مبارزه با قاچاق و سوءمصرف مواد مخدر نیز «سلامت توأم با عدالت و عدالت توأم با سلامت» انتخاب شده است.

کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی ابرکوه در همین رابطه گفت: در جهان کنونی شیوع مصرف مواد اعتیادآور در جوامع مختلف یکی از جدی‌ترین مشکلاتی قلمداد می‌شود که عموم دولت‌ها و ملت‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

میترا ناظری با تأکید بر اینکه یکی از دغدغه‌ها و مطالبات عمومی کاهش عرضه و تقاضا مواد مخدر است، گفت: در بحث مهم مبارزه با مواد مخدر صرفاً پرداختن به روش‌های مقابله‌ای مدنظر نیست؛ بلکه یکی از مهم‌ترین موضوعات توجه به روش‌های پیشگیرانه و راهکارهای مؤثر در این زمینه است.

ناظری تصریح کرد: بدون شک با به کار بستن اقدامات پیشگیرانه که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نیز آموزش است، می‌توان گروه‌های کم‌سن‌وسال و آسیب‌پذیر را در برابر معضل تخریبگر اعتیاد مصون نگه داشت و مانع ابتلای آنان به مصرف انواع مواد مخدر شد.

وی افزود: هم‌اکنون طبق تحقیقات به‌دست‌آمده در شیوع شناسی اعتیاد، تمام ارگان‌های دولتی و غیردولتی باید از طریق مؤسسات مردم‌نهاد با اطلاع‌رسانی درست و مناسب از همان دوران کودکی از طریق آموزش‌های مناسب، سطح آگاهی افراد را نسبت به مواد مخدر افزایش داده تا در سنین بزرگ‌سالی از ورود به این حیطه خودداری کنند.

کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اذعان کرد: هفته مبارزه با سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر فرصت مناسبی است تا با اطلاع‌رسانی گسترده نسبت به آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در میان مردم، اقدامات تأثیرگذاری صورت گیرد.

ناظری عنوان کرد: با توجه به اینکه سن اعتیاد رو به کاهش بوده و از سوی دیگر متأسفانه بانوان نیز به این ورطه هولناک ورود کرده‌اند و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن نیز رو به افزایش است، شعار همیشگی «پیشگیری بهتر از درمان است» بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار گیرد و عملیاتی کردن آن نیز مشارکت همگانی را می‌طلبد.

وی در خاتمه به شعار امسال هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر نیز اشاره کرد و گفت: با به کار بستن روش‌های علمی در دو حوزه مبارزه و پیشگیری، حول محور اراده جمعی می‌توان سلامت و عدالت را توأماً برای جامعه تضمین کرده و امیدوار باشیم که در سال‌های آتی جامعه‌ای پاک از مواد مخدر داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری