کد خبر 358277

چگونه عذرخواهی کنیم؟

هر انسانی کم و بیش اشتباهاتی دارد ولی در این میان آنهایی برنده هستند که میدانند چگونه آن‌را جبران کنند و بار دیگر سعی کنند آن اشتباه تکرار نشود. چون رفتارهای انسانها در تعامل با یکدیگر است، پس خطای یکی به آزرده شدن دیگری می انجامد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، حالا که همه انسانها احتمال دارد خطا کنند و در روابط شان باعث دلخوری فردی شوند، پس باید عذرخواهی کردن را بیاموزند.شنیده‌اید که می گویند:«عذرخواهی کردن یک هنر است»؟ این جمله کوتاه، با خود بار معنایی زیادی دارد. یادتان هست نخستین هنری را که یاد گرفتید، چه بود؟ بیشتر کودکان با رنگ‌آمیزی شروع می کنند و اول یاد می گیرند متناسب، موزون و زیبا رنگ‌آمیزی کنند تا مرحله بعد به نقاشی برسند. مهمترین چیزی که در آن دقت می کردید این بود که از خط بیرون نزنید و همین طور داخل تصویری که باید رنگ می زدید، حتی نقطه‌ای سفید نماند. عذرخواهی هم یک هنر رفتاری است که باید دقت کنید نه بیش از حد باشد که به عزت نفس‌تان و وجهه‌ای که نزد دیگران دارید لطمه بزند و نه آنقدر درعذرخواهی کردن بخیل باشید که اشتباهاتتان را بدون جبران کردن و همچنین بدون ترمیم دلگیری دیگران باقی بگذارید.کسی را تصور کنید که در محل کار برای آنکه همکارانش با او ارتباط خوبی داشته باشند، مدام برای کارهای کرده و ناکرده خود عذرخواهی کند. بعد از یک مدت دیگران چه قضاوتی از او خواهند داشت؟ یا کسی که حتی در یک اختلاف جدی که خطایش محرز هم شده است، حاضر نباشد عذرخواهی کند. هر دوی این مواقع فرد با بی‌هنری کامل، در ارتباطات خود اشکال ایجاد کرده است. شما سعی کنید مانند هر هنر دیگری، باتمرین و ممارست، این هنر را هم یاد بگیرید چراکه زندگی فردی و خانوادگی‌تان دگرگون خواهد شد.

واضح و صریح بگویید که برای کدام رفتار و اشتباه‌تان می‌خواهید دلجویی کنید. همان اشتباهی که قلبا پذیرفته اید و باعث دلخوری طرف مقابل شما شده است را نام ببرید.این جمله در بیشتر مواقع استفاده می شود: «اگر باعث ناراحتی‌ات شده‌ام، مرا ببخش». درحالی‌که این جمله و جملاتی شبیه به آن به قدری کلی است که مشخص نمی کند شما متوجه شده‌اید چرا او ناراحت است یا خیر. باید خیلی ساده، صریح و مصداقی عذرخواهی کنید. مثلا بگویید: «برای اینکه به فلانی گفتم تو آدم خسیسی هستی، مرا ببخش». بهتر است در چنین مواقعی اگر کارتان علتی داشته آن‌را هم بیان کنید. بگویید که چرا چنین خطایی را مرتکب شده اید.ممکن است طرف مقابل شما فکر کند از او متنفر هستید که پشت سر او گفته اید آدم خسیسی است اما شما یک دلیل داشته اید: او ماشینش را به شما قرض نداده است و چون خودتان ماشین ندارید، باعث شده است بخواهید مقابله به مثل کنید. در چنین شرایطی همین که بگویید: تو حق داشتی ماشینت را به من ندهی اما من آن لحظه عصبانی شدم و کار خطایی کردم. عذرخواهی هر چه موضوعی‌تر و صریح‌تر باشد بیشتر به دل شنونده خواهد نشست.

گاهی انجام غلط یک کار آسیب بیشتری دارد از اینکه آن کار را انجام ندهید. پس اگر می خواهید از کسی عذرخواهی کنید، درست و به موقع این کار را انجام دهید. زمان واقعی عذرخواهی وقتی نیست که کسی از شما رنجیده است بلکه زمانی است که خودتان قبول کرده‌اید که کار خطایی انجام داده‌اید. اگر فقط وقتی دلخوری کسی را می بینید و به خاطر اینکه رابطه‌تان خراب نشود، عذرخواهی کنید، در این کار چندان موفق نمی شوید.حتی ممکن است باهم بحث‌تان بشود و کار به دلخوریهای عمیق تر بکشد. شما باید زمانی برای عذرخواهی پیش‌قدم شوید که بدانید و قبول کرده باشید که کارتان خطا بوده است. حتی ممکن است طرف مقابل شما دلخور نشده یا بروز نداده باشد اما همین که متوجه خطای خود شدید، پیش‌قدم شوید.علت اینکه باید خطای خود را قبول کرده باشید احساسی است که بار معنایی کلمات به طرف مقابلتان القا می کنید. ممکن است یک جمله ببخشید، من اشتباه کردم را زمانی که در حال نقش بازی کردن هستید، بگویید: «ببخشید دیگه، باشه من اشتباه کردم!» که این جمله کاملا نشان‌دهنده این است که به نوعی می خواهید موضوع را تمام کنید و به اصطلاح از سر خود واکنید. حتی اگر در انتخاب کلمات هم دقت کافی داشته باشید، احساس طرف مقابلتان در این زمینه اشتباه نخواهد کرد. پس برای آنکه کار را خراب تر نکنید زمانی عذر بخواهید که واقعا اشتباه خود را پذیرفته اید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر