کد خبر 312771

عصبانیت را چگونه مدیریت کنیم؟

اغلب زمانی که در موقعیت‌های تجربه هیجاناتی مثل خشم قرار می‌گیریم در این حالت‌ها غرق می‌شویم و متوجه احساس و هیجان درونی‌مان نیستیم.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، آگاهی نداشتن از این احساسات باعث زمینه سازی ایجاد رفتارهایی می‌شود که چون ناشی از هیجان زدگی هستند رفتارهای صحیحی نیستند.

موضوع را رها کنید

از جر و بحث خسته می‌شوید و ترجیح می‌دهید که صحنه را ترک کنید. انتخاب خوبی است، چون وقتی که بر می‌گردید با آرامش بیشتری می‌توانید موضوع را بررسی و نظرات خود را ابراز کنید.

حواستان را منحرف کنید

گاهی بهتر است برای مدیریت خشم مان از شیوه‌های حواس پرتی استفاده کنیم. آنچه در حواس پرتی اتفاق می‌افتد این است که دقت و توجه ما از موضوع اصلی منحرف می‌شود و موضوعات فرعی مورد توجه قرار می‌گیرند. تمرکز در حین یادگیری امری لازم و مفید است اما با این حال موقعیت‌هایی هم وجود دارد که تمرکز، کارکرد طبیعی و سازگارانه خود را از دست می‌دهد. غرق شدن در احساس‌ها و هیجانات ناخوشایند از قبیل خشم و... وقتی به وجود می‌آید که فرد تمرکز خود را بر این حالت‌ها قطع نکند. در اینگونه مواقع است که استفاده آگاهانه و ارادی از حواس پرتی باعث می‌شود فرد از باتلاق حالت‌های ناخوشایند هیجانی راحت‌تر خلاص شود.

کنترل خود را از دست ندهید

هرکسی کنترلش را از دست بدهد، باخته است. وقتی کنترلتان را از دست می‌دهید و از کوره در می‌روید برای همه شبیه به آدم بد می‌شوید، مهم هم نیست تقصیرکار واقعی چه کسی است. برای اینکه در کنترل خشم خود بهتر شوید، صحنه‌ای را تصور کنید که عصبانی می‌شوید و سپس چندین‌بار مرورش کنید، هر بار خود را تصور کنید که واکنشی متفاوت نشان می‌دهید. با این کار در واقع واکنش‌های متفاوت را تمرین می‌کنید و به خود انتخاب‌های جدیدی می‌دهید. دفعه بعد که نزدیک بود کنترلتان را روی خشم از دست بدهید، قبل از هر کاری این تمرین را انجام دهید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر