کد خبر 307926

تاثیر قدردانی از دیگران در زندگی

تا حالا شده کسی از شما قدر دانی کند ؟ چه احساسی داشتید ؟ حتما بعد از قدر دانی کردن از شما،احساس شگرفی بهتان دست داده است و دیدتان نسبت به طرف مقابلتان چند برابر بهتر شده است؛ چرا قدر دانی انقدر در روابط فردی تاثیر گذار است ؟سپاسگزاری ابزاری مهم برای ادامه مسیر زندگی است و فواید آن روی تمام جنبه‌های زندگی بشر همچون سلامت روح و روان، شخصیت، فرهنگ و اجتماع، تندرستی و سلامت کلی جامعه انکارناپذیر است و به طور کلی فرد را به سمت شاد بودن سوق می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، افرادی هستند که نه اینکه از تشکر کردن بدشان بیایید بلکه تشکر کردن از دیگران را کاری سخت می‌دانند مخصوصا اگر در شرایط دشواری قرار گرفته باشند اما شاید اگر این افراد از مزایا و تاثیرات قدردانی بر جسم و روح و شخصیتشان بدانند آن دشواری‌ها را به جان بخرند؛ قدردانی و تشکر کردن مگر چه فوایدی دارد ؟

به مغز کمک می‌کند

تمرین قدردانی به‌طور روزمره احساسات مثبت مثل هیجان وغرور را بالا میبرد. قدردانی دوپامین و سروتونین را درمغز بالا میبرد و احساس رضایت ایجاد می‌کند و اگر اغلب قدردانی می‌کنید شادی حاصله مثل ورزش بدن را تقویت می‌کند.

خوش بینی را بالا میبرد

محققان بیان می‌کنند بعد از 10 هفته ابراز قدر دانی به‌طور منظم حتما خوش بینی بیشتری نسبت به زندگی پیدا و طول عمر بیشتر میشود؛ یکی از تحقیقات بیان می‌کند خوش بینی تاثیر بسزایی روی مغز و جسم میگذارد و با قدردانی هر دوی آنها تقویت می‌شود.

شاد‌تر می‌شوید

طبق مطالعه‌ای که انجام شد، تشکر و قدردانی به آدم‌ها کمک می‌کند شادتر باشند. سپاسگزاری می‌تواند به روش‌های بسیار زیادی انجام شود. در این مطالعه، شرکت‌کنندگان با نوشتن نامه‌های قدردانی به آدم‌هایی که تاثیر مثبتی بر زندگی‌شان گذاشته بودند احساس شادمانی خود را افزایش دادند. بنابراین بار بعد که یک روز غم‌انگیز داشتید، به یک نفر نامه بنویسید و بگوید که چقدر قدردان محبت او هستید.

تاثیر مثبت بر زندگی

حتی یک «متشکرم» ساده می‌تواند تاثیر مثبتی بر زندگی‌تان داشته باشد. یک مطالعه منتشر شده بیان می‌کرد آدم‌هایی که از یک آشنا تشکر می‌کنند بیشتر احتمال دارد که دوستی‌ پایدارتری داشته باشند. هیچ نمی‌دانید فقط با یک ابراز تشکر و قدردانی ساده روابط‌‌‌تان چقدر بهتر خواهد شد.

افسردگی را کم می‌کند

قدرشناسی افسردگی را کم می‌کند. می‌دانید چرا؟ راستش را بخواهید افسردگی از یک نوع خودخواهی خیلی عمیق اما خیلی پنهان سرچشمه می‌گیرد. تا وقتی که ما در مقام گیرنده‌ مطلق باشیم و توقع داشته باشیم همه چیز و از جمله محبت را دودستی به ما تقدیم کنند، معلوم است که افسرده می‌شویم. آدم‌های قدرشناس به این دلیل افسرده نمی‌شوند که این حس قدردانی با آن حس پنهان خودخواهی مقابله می‌کند.

فواید سپاسگزاری بر روح و جسم

هرگاه احساس فرد نسبت به زندگی مثبت و خوشبینانه بود، روحیه اش بسیار تقویت شده و به همان اندازه احساس شادی و سعادت خواهد کرد، کمتر دچار اضطراب شده و می‌تواند تعادل بسیار خوبی در زندگی اش ایجاد کند و به‌تدریج احساسات مخرب همچون حس دوری نسبت به دیگران را کاملااز خود دور کند. داشتن حس خوب نسبت به زندگی موجب تولید پادتن بیشتر از سوی سیستم ایمنی بدن شده و فرد را در برابر عوامل بیماری زا مقاوم می‌کند. تحقیقات نشان داده است احساسات واقعی سپاس و قدردانی می‌تواند ریتم مغز و قلب را منطبق و همزمان کند و کل بدن را در شرایطی که به آن همبستگی و وابستگی می‌گویند، قرار دهد. در این حالت، عملکرد سیستم بدن کاراتر است و ذهن و مغز روشنی بیشتری دارد. همچنین فعل و انفعالات سیستم عصبی بدن واکنش مغز و قلب را که به کوچک‌ترین تغییرات عاطفی حساس است، کندتر می‌کند. از طرفی فشار خون در بهترین حالت ممکن قرار می‌گیرد و علائم بسیاری از بیماری‌ها کم می‌شود. کیفیت خواب بهتر شده و با ایجاد توازن هورمونی و حفظ مناسب وضع بیوشیمیایی بدن و افزایش سطح هورمون ضدپیری به جنگ پیری زودرس می‌رود.وقتی فردی نسبت به دیگران احساس قدردانی کند از خودمحوری دور شده و توجه بیشتری به دیگران نشان می‌دهد و کم کم در دل دیگران جا باز می‌کند و اعتماد دیگران را به دست می‌آورد و عزت نفس او بیش از پیش افزایش می‌یابد.

چگونه قدرشناس واقعی باشیم؟

قدر‌شناسی یک مهارت است که می‌توان همیشه آن را آموخت و تجربه کرد. پس به نکات زیر توجه کنید:

تهیه لیست از سپاسگزاری ها

قبل از شروع روز، در انتهای روز یا هر وقت که پنج یا ده دقیقه وقت آزاد دارید، ۱۰ چیزی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید را فهرست کنید. حتما لازم نیست که چیزهای بزرگی در این فهرست قرار داشته باشند، فقط به دوروبر خود نگاه کنید و از خود بپرسید، در این لحظه، من از چه چیزی سپاسگزار هستم؟ لباس‌هایی که مرا گرم نگه می‌دارند، یک فنجان چای داغ، یک دوست خوب…؟ اگر شما این کار را هر روز انجام دهید، به شما این قول را می‌دهم که بعد از چند هفته، یا حتی چند روز، احساس خوشبختی بیشتری خواهید کرد.

به زندگی بی طرفانه نگاه کنید

صحبت کردن درباره این موضوع، آسان‌تر از عمل کردن به آناست، اما به صورت آگاهانه سعی کنید تا جایی که می‌توانید بی طرف باشید. آیا شخصی که با او کار می‌کنید، به همان اندازه که فکر می‌کنید آزاردهنده است یا شما بیش از حد راجع به این مساله حساس شده اید؟ یک قدم به عقب بردارید و سعی کنید به جای اینکه به صورت شخصی با مسائل برخورد کنید، از بیرون به شرایط نگاه کنید.

قبل از خواب روزتان را مرور کنید

قبل از اینکه هر شب به خواب بروید، به چیزهایی خوبی که در روز برای شما اتفاق افتاده اند، فکر کنید. حتی اگر فکر می‌کنید که هیچ چیز فوق العاده‌ای اتفاق نیفتاده است.

افکارتان را بازنگری کنید

بیشتر اوقات به چه چیزهایی فکر می‌کنید؟ درباره چه مسائلی با دیگران صحبت می‌کنید؟ آیا از این موضوع اطلاع دارید؟ در بیشتر اوقات، بدون اینکه بدانیم انرژی خود را صرف چه چیزی می‌کنیم، زندگی خود را می‌گذرانیم. یک هفته را به بررسی بی طرفانه افکارتان اختصاص دهید، بدون اینکه آنها را قضاوت کنید. شاید مایل باشید تا این افکارتان را روی کاغذ بیاورید، سپس بعد از تمام شدن یک هفته، به تمرین خود نگاهی داشته باشید. اگر بیشتر اوقات خود را به شکایت کردن گذرانده اید، یادداشتی ذهنی را ثبت کنید تا عادت‌های فکری خود را تغییر دهید.

تعریف را جایگزین شکایت کنید

لزومی ندارد که این تمرین را بیش از حد انجام دهید.به هر حال گاهی اوقات انسان نیاز دارد تا خودش را تخلیه کند. اما دفعه بعد که خواستید حرف بی فایده و آزاردهنده‌ای را به زبان آورید، برعکس آن را انجام دهید. سعی کنید تا هر روز از چیزی تعریف کنید. شما احساس شادی و قدردانی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

قدردانی یک انتخاب است

شما زندگی خود را هدایت می‌کنید، و شما می‌توانید انتخاب کنید که چگونه واکنش نشان دهید یا چگونه فکر کنید. اگر شما افکار و نگرش‌های مثبت را در سر خود بپرورانید، خوشحال تر، سالم‌تر و راضی‌تر خواهید بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر