{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 285814

دوره ای که مردان ۱۰ تا ۲۰ سال از زنان بزرگ تر بودند گذشته است. در حال حاضر چیزی که در ازدواج های امروزی بیشتر به چشم می خورد تفاوت سنی هم سن و یا بزرگتر بودن دختر از پسر است. مسئله ی بسیار مهمی که این روزها در ازدواج پیش پا افتاده شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مشرق؛ تفاوت سنی عاملی است که در کنار تفاوت های اخلاقی، شخصیتی و ظاهری اختلافات زناشویی را تشدید می کند. آنچه در این میان اهمیت دارد این است که اختلاف سنی زن و مرد نباید آنقدر زیاد باشد که در مسائل اساسی زندگی شان نظیر عقاید و ارزش ها، ارتباط با اقوام و دوستان، تفریحات و سرگرمی ها شکاف زیادی را ایجاد کند چرا که تفاوت فاحش نگرش در این حوزه ها باعث بروز اختلافات و یا دلسردی هایی در زندگی زناشویی می شود.

 اختلاف سنی زیاد در کنار بلوغ فکری و پختگی پایین زوجین، می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و مهم در رابطه شده، به رابطه زناشویی آسیب وارد کرده و آن را از مسیر اصلی خود دور کند.

فرقی نمی کند که خانم باشید یا آقا، تفاوت سنی فاحش می تواند در ازدواج برای شما مشکل ساز شود. این چیزی است که عقل سلیم آن را تایید می کند، اما اختلاف سن از چه قدر به بالا بد است؟

همسن بودن یا نبودن

تعریف تفاوت سن و پذیرش آن، کاملا به فرهنگ و تربیت خانوادگی بستگی دارد. در مساله ازدواج درصورت فراهم بودن نیازهای اساسی و شناخت متقابل نمی توان فاصله سنی را از عوامل و عناصر اصلی دوام زندگی دانست. با این حال هرچقدر فاصله و اختلاف سنی بین زن و مرد کمتر باشد آنها به درک بهتری از یکدیگر می رسند.

 زن و مرد هرچقدر تناسب و سنخیت بیشتری داشته باشند پیوند و ازدواج مستحکم تری خواهند داشت.

یکی از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از نظر فاصله سنی است. به هر حال افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند، تجربه ها و خاطره های یکسانی دارند و پیش زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن هم خواهند داشت. دختر و پسری که در سن ازدواج قرار دارند باید از نظر فکری در یک سطح قرار گیرند. تفاوت سن در فرهنگ ما اهمیت دارد ولی میزان آن را  هیچ علم و منطقی با قاطعیت تخمین نزده است.

فاصله سنی زیاد در کدام سنین مخاطره بیشتری ایجاد می کند؟

بسته به این که زن و مرد در کدام دهه از زندگی شان به ازدواجی با فاصله سنی زیاد «بله» می گویند، میزان مخاطراتی که شکاف سنی ایجاد می کند، کم یا زیاد می شود. به طور کلی ازدواج در دوره نوجوانی و اوایل جوانی به دلیل اتخاذ تصمیم های هیجانی و عاطفی طرفین و احساسی عمل کردن آن ها در امر انتخاب همسر، چه برای دختران و چه برای پسران جدای از اهمیت مبحث فاصله سنی، توصیه نمی شود.

به عبارت دیگر شرایط و نکات حائز اهمیت در ازدواج دختری ۱۳ساله که ۱۱سال با همسرش اختلاف سنی دارد، کاملاً متفاوت از شرایط ازدواج دختری ۲۷ساله با مردی ۳۸ساله است. یقینا تفاوت سنی زیاد در ازدواج هایی که طرفین خصوصا دختر از نظر سنی به نوعی ثبات و پختگی عاطفی، هیجانی، شخصیتی، اخلاقی و جسمی رسیده باشد و بتواند روی خط ثابتی از مدیریت هیجانی حرکت کند به مراتب خطرات کمتری را در پی دارد.

تفاوت سنی در ازدواج با اختلاف ده سال

در فرهنگ ایرانی همیشه رسم بوده است که مرد از همسرش از لحاظ سنی بزرگتر باشد و از طرفی به دلیل نحوه شکل گیری شخصیت زن و مرد و تفاوتهای رفتاری و بلوغی، همیشه بر این باور بوده اند که بزرگتر بودن سن مرد توازن بوجود می آورد. اما اگر همین اختلاف سن بیشتر شود و در حدود ده سال یا بیشتر شود ممکن است  بروز اختلافاتی در زندگی زناشویی را به همراه داشته باشد . گفتنی است این اختلاف سن خصوصا در جوانان بیشتر ممکن است اختلاف ساز باشد تا میانسالان یا افراد پیر. به عنوان مثال وقتی مردی هفتاد ساله با زنی پنجاه و پنج ساله ازدواج کند اختلاف میان آنها کمتر خواهد بود نسبت به زمانی که دختری 20 ساله با مردی 35 ساله ازدواج کند. طبیعی است که دختر 20 ساله هنوز در اوایل جوانی است و دغدغه ها و سطح فکرش با مردی که وارد میانسالی شده متفاوت است و گستره اختلاف میان آنها ممکن است بیشتر باشد.

معمولا  تفاوت سنی در ازدواج بیش از 10 سال به مرور ممکن است باعث تغییر نقشها شود, این تغییر نقشها دو صورت کلی دارد. نقش استاد, شاگردی و نقش والد, فرزندی. همسرانی که از لحاظ سنی بزرگتر هستند و این اختلاف بیش از ده سال است ممکن است به دلیل تجارب بیشتر و رفتارهای محتاطانه نقش همسری شان کمرنگ شود و نقش های استادی و والدی جایگزین و پررنگ شود, احتمال بروز این مشکل برای زوجینی که تفاوت سنی کمتری دارند خیلی کم است.

وقتی خواستگارمان سنش با ما فاصله دارد

درنظر گرفتن توصیه های زیر می تواند به شما کمک کند که درباره این مواردی که برای ازدواج پیش می آیند، راحت تر تصمیم بگیرید:

1- مجذوب تفاوت سنی نشوید

تعجب نکنید. این اتفاق واقعا ممکن است برای شما هم بیفتد که مجذوب تفاوت ها خودتان با نامزد بالقوه تان بشوید. شاید این را شنیده باشید که می گویند، آدم های مخالف یکدیگر را جذب می کنند. این موضوع تا حدودی درست است. اگر شما از نامزد بالقوه تان خیلی کوچک تر باشید، ممکن است پختگی و رشدیافتگی و موفقیت های او همچنین حمایت هایی که او می تواند از شما به عمل بیاورد، برایتان مجذوب کننده باشد.

از طرفی اگر از نامزد بالقوه تان خیلی بزرگ تر باشید، ممکن است مجذوب شادابی و جوانی او بشوید و این نکته را فراموش کنید که این موضوع می تواند در بلندمدت برایتان آزاردهنده شود. پژوهش های زیادی روی شباهت یا تفاوت زوج ها صورت گرفته نشان داده است که برخلاف تصور عمومی، زوج هایی که از لحاظ متغیرهای گوناگون، به هم شباهت بیشتری دارند، رضایت زناشویی شان هم بیشتر است.

2- از مواضع خودتان کوتاه نیایید

گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که به خاطر ازدواج با یکی شخص خاص (در این جا کسی که فاصله سنی زیادی با شما دارد) حاضر هستید که از نیازها و تمایلات خودتان بگذرید، اما وقتی جذابیت ها و اتفاقات هیجان انگیزی ابتدا آشنایی بگذرند و شما در رابطه ای باشید که در آن برای به دست آوردن همسرتان از تمایلات خودتان گذشته اید، به مرور زمان احساس دلخوری و ناراحتی بیشتری خواهید کرد.

3- حتما ویژگی های شخصیتی دیگر را هم در نظر بگیرید

درست است که تفاوت سنی بالا همیشه مطلوب نیست، اما عوامل مختلفی روی رضایت زناشویی یک زوج تاثیر می گذارد. برای مثال ممکن است زوجی که با وجود تفاوت سنی زیاد، شباهت های شخصیتی زیادی با یکدیگر دارند و یا به پختگی و رشد فردی قابل توجهی رسیده اند، بتوانند در کنار هم خوشحال و راضی زندگی کنند؛ بنابراین به بررسی دقیق بقیه ویژگی های فرد مقابل بپردازید و از خودتان بپرسید: آیا با وجود تفاوت سنی، می توانم به تصمیم هایش اعتماد کنم؟ آیا می توانم در سختی هایی که ممکن است پیش بیاید، روی کمکش و همچنین قضاوتش درباره مسائل حساب کنم؟ آیا به دیدگاه هایش احترام می گذارم و یا آن ها را از مد افتاده/ کودکانه می دانم؟

4- از یک مشاور خبره بپرسید

به خصوص وقتی که نگران اختلاف سنی با همسرتان هستید، مشاوره پیش از ازدواج می تواند به شما بگوید که آیا تفاوت میان شما و نامزد بالقوه تان مشکل ساز خواهد شد و یا خیر.

ارسال نظر

 • حمزه
  ۶۰ ۱۸

  سلام.ببخشیدمن پسر33ساله هستم که ازدواج قبلی هم نداشتم ویه دختره ازبستگان15ساله همدیگه رومیخوایم.خواستن دوطرفه هست.حالامشکلی دراین پیوندهست.اگه هست یانیست دلیلشوبهم بگید.باتشکر

  • محمد
   ۶۵ ۱۳

   سلام‌ببخشیدمن‌دختری۱۵ساله‌هستم‌که‌نامزدم‌۲۶سال
   دارد‌وخواستن‌هم‌دوطرفه‌هست‌آیااختلاف‌سنی
   زیادهست‌؟؟؟؟ممنون‌میشم‌جواب‌بدین

 • ناشناس
  ۱۸ ۱۵

  سلام ببخشيد یه دختر هست که سیزده سالشه ونامزدش 26 ساله به نظرتون کار
  بدن کردیم بهش دادیم البته دختره خودش راضي نبست ممنون میشم

  • ناشناس
   ۱۳ ۱

   باسلام پسری 22ساله هستم میخاهم بادختری 14 ساله ازدواج کنم ب نظرتون اختلاف سنی موجب ازدواج مانیست.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   سلام خسته نباشی ۲۸ساله هستم شوهرم ۵۷ساله است آیا میتونم حامله بشم

 • ناشناس
  ۱۱ ۲۴

  سلام یه دختره 13ساله رو دادیم به یه پسر 27ساله ولی خودش راضي به ازدواج نبود اونا اخه زیاد.می اومدن خواستگار ی.به نظرتون اشتباه کردیم دادیمش.پسر عموشه

 • ناشناس
  ۲۰ ۵

  سلام من دختری ۱۵ ساله هستم و خواستگاری که برام اومده ۲۲ساله هست به نظرتون باید قبول کنم؟آخه سنم واسه ازدواج خیلی کم هست

 • کوثر
  ۴۵ ۱۹

  سلام دختری هست 17ساله و خواستگاری 33ساله داره از نظر مالی هم وضعش عالیه و خود پسر گفته اگر اختلاف سن و قبول کنه هر شرایطی داشته باشه میپذیرم از نظر اخلاقم عالیه دختر هم همه چیزشو پسند کرده ولی از اختلاف سن میترسه میخوام بدونم جواب مثبت بده به پسر یا خیر

  • ناشناس
   ۲۸ ۷

   سلام دختر 23ساله است خواستگاری داره 32ساله یک بار ازدواج هم کرده آیا قبول کنه

  • فاطمه
   ۱۰ ۳

   سلام من دختری ۱۶ساله هستم منو پسر عموم میخواد هردو نفرمون میدونیم اما پدرمادرامون نمیدونه منو میخوان بدن به پسر خاله ام من قبول نمیکنم تو دوراهی موندم راهنمایی ام کنین مچکر میشم

 • ناشناس
  ۲۳ ۶

  باسلام پسری هستم 32ساله با دختری 23 ساله قصد ازدواج دارم آیا تصمیمم درست است؟و آیا در این سن دختر به بلوغ فکری رسیده است که بتواند تصمیمات منطقی بگیرد؟

 • ناشناس
  ۱۶ ۷

  سلام من دختری ۱۹ساله ام یه خواستگار ۳۰ساله دارم فقط به خاطر سنش راضی نمیشم چیکارکنم؟

 • علیرضا
  ۱۰ ۴

  سلام یه پسر ۱۹ساله هستم میخواستم ببینم تفاوت سنی ۴سال زیاد است یا خیر

 • Mina
  ۹ ۹

  سلام، من مينا هستم ٣٩ ساله و نامزدم مهدى ٢٧ ساله! خيلى روحاً بهم ميخوريم! منتها در اينده نزديك ميخوايم پدر مادر بشيم!
  ايا ازدواج خوبى خواهد شد؟ به طور ه علمى؟
  من در هلند أقامت دارم، در اروپا شدنى هست! منتها ايرانيها رو خيلى خوب نميدونم.

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  سلام‌خسته‌نباشید‌
  من‌18سالمه‌وخاستگاری‌که‌برام‌اومده‌29سالشه‌به‌نظرتون‌چیکارکنم‌خواهش‌میکنم‌زودترجواب‌بدید

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام من دختری۲۳ساله ک یک بار نامزدی کردم و یک بار عقد ک هردوخودم بهم زدم چون فقط بخاطر خوبی ک داشتنجواب دادم بهشون ولی هیچ کدوم دوس نداشتم الان بهترین خواستگار میاد برام ولی بخاطر این دوبار نامزدی کنار میکشن اگ میشه راهنمایم کنید چکار کنم باتشکر از شما

 • ....
  ۱۵ ۲

  سلام من یه دختر ۱۹ساله م یه خواستگار ۲۹ساله دارم که خیلی عاشقمه هر چی از خوبیش بگم کم گفتم منم واقعا عاشقشم نمیتونم از فکرش بیرون بیام ولی پدر و مادرم راضی نیستن خودمم میترسم با وجود ۱۰سال فاصله سنی ازدواج کنم نمیدونم چیکار کنم داغونم

  • ناشناس
   ۷ ۱

   اکثر این سوالات سوال ما هم هست چطوری میشه جوابشونو ببینیم

 • ناشناس
  ۱۲ ۹

  سلام من یه دختری هستیم که عاشق یه پسره هستم که باهم ۱۵سال اختلاف سنی من ۳۵سالمه اون ۲۰سالشه ولی هموخیییلی میخایم به نظرتون ازدواج مامشکلات بوجودمیاره باتشکرازشما

  • حمیده جعفری هستم
   ۱۰ ۹

   منم مثل شماهستم نمیدونم چیکارکنم.

 • ندا
  ۳ ۲

  سلام من دختر15سالم ی خاستگار دارم 26 سالشه اخلاقش خوبه ولی وضعیت مالی خیلی خوب نداره همو میخایم ولی ایا 10 سال زیاده خاهشا جواب بدین برام خیلی مهمه

 • مهدی
  ۲ ۵

  سلام من 24 سالمه من با دختری که دوسال از من بزرگتر از دوست شدم آیا ازدواج و صمیمی شدن ما غلط است ؟

 • سجاد
  ۲ ۰

  من میخواهم ازدواج کنم

  • جواد
   ۰ ۱

   بروبکن

 • ثمینه
  ۸ ۰

  سلام من دختره ۱۷ساله هستم یه خاستگار دارم که ۲۵سالش است خیلی پسر خوبی است ولی با هم ۸سال تفاوت سنی داریم مشکلی نداره قبول کنم خودم میخوامش ولی سنش زیاد به نظرم، میشه کمکم کنید که قبول کنم یا نه ممنون