کد خبر 166891

راه‌هایی ساده برای رسیدن به آرامش درون

همیشه حس رسیدن به آرامش درون لذت بخش بوده است. دور شدن از محیط پر تنش و رفتن به سمت آرامش همواره خواسته همه انسان ها بوده است. آرامش درون هم خود روح و روان را تسکین می دهد.

وقتی همه چیز بد پیش می‌رود، متمایل می‌شویم به تمرکز روی افکار منفی که مدام در سرمان رژه می‌روند. این‌که اجازه بدهید منفی‌گرایی کنترل شما را در دست بگیرد آسان‌تر از آن است که با کمک افکار مثبت به مبارزه با آن بروید. اما مشکل ایده‌ی مبارزه به کمک افکار مثبت، این است که شما خودتان را نگران‌تر و پریشان‌تر می‌کنید، که قطعا برای سلامتِ عمومی‌تان خوب نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از بازده، اما چه‌طور می‌توان به حس هماهنگی و سلامت عاطفی رسید و افکار منفی را با افکار مثبت عوض کرد؟ در ادامه می‌توانید با ۸ راه رسیدن به آرامش درون آشنا شوید:

 

۱. پذیرش را بیاموزید.

این مورد شاید دشوار به نظر برسد، اما یکی از موثرترین روش‌ها برای شروع دستیابی به آرامش درون است. اما پذیرفتن دقیقا مستلزم چیست؟

ساده است، پذیرش یعنی هر چیزی را که از کنترل‌تان خارج است به حال خود رها کنید. اگر خودتان را از این حقیقت آزاد کنید صدها نگرانی و تنش را که هر روز در زندگی‌تان پیش می‌آیند، حذف می‌کند. برای شروع دو پیشنهاد زیر را ببینید:

  • از شکوه و شکایت در مورد موقعیتی که در آن قرار دارید دست بردارید و سعی‌کنید راه‌حلی پیدا کنید. به جای این‌که بر سر رایانه‌تان به دلیل سرعت پایین‌اش فریاد بزنید، بپذیرید که قدیمی است و راهی برای ارتقاء سرعت آن پیدا کنید یا یک رایانه‌ی جدید بخرید.

  • شاخ غول را بشکنید- همان شاخ غول مشهور را! با کنار گذاشتن دلخوری‌های کوچک در زندگی‌تان شروع کنید و مسیر خود را برای سناریوهای بزرگ‌تر هموار کنید.

  •  

۲. به صداهای آرامش‌بخش گوش بدهید.

چنان‌چه مایا آنجلو (نویسنده‌ی امریکایی) گفت: “موسیقی پناه‌گاه من بود. من در فضا بین نت‌ها می‌خزیدم و به تنهایی پشت می‌کردم.” معلوم می‌شود که این نویسنده/شاعر افسانه‌ای منظور خاصی دارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند موسیقی می‌تواند نگرانی‌ و تنش را تسکین دهد و از میزان افسردگی بکاهد. هم‌چنین ثابت شده‌است موسیقی کمک بسیار بزرگی در زمان مراقبه است.

با این حال اگر به موسیقی دسترسی ندارید، صداهای آرامش بخش دیگری پیرامون شما هست که می‌توانید به آنها گوش بدهید. پنجره را باز کنید و به صدای آواز پرندگان و وزش باد گوش‌کنید. این صداهای آرامش‌بخش شما را در زمان دست‌پاچگی و نگرانی آرام می‌کنند. یادتان باشد می‌توانید موسیقی و صداها را در رایانه یا تلفن همراه‌تان داشته‌باشید.

می‌توانید صحبت‌های سخنرانانِ انگیزشی را مانند تونی رابینز، لِس براون، زیگ زیگلر و جیم راون گوش کنید. وقتی در عذاب هستید، یا باید در همان اوضاع بمانید تا از حاشیه‌ی امن‌تان خارج نشوید، یا خودتان را از آن اوضاع خلاص کنید.

 

۳. برای رسیدن به آرامش درون به خارج از شهر بروید.

صحبت از طبیعت، بیرون رفتن و لذت بردن از فضای بیرون روش دیگری برای رسیدن به آرامش درون است. نتایج یک پژوهش روی دانشجویان “نشان داد که سطح کورتیزول –هورمون نشان‌دهنده‌ی تنش- در دانشجویانی که به مدت دو شب به جنگل فرستاده شدند پایین‌تر از آن‌هایی بود که در شهر بودند. محققان در پژوهش دیگری نیز متوجه شدند سطح کورتیزول و ضربان قلب در سوژه‌هایی که زمانی را در جنگل سپری کرده‌ بودند در مقایسه با افراد داخل شهر کاهش یافته‌ بود.

 

۴. برای رسیدن به آرامش درون لبخند بزنید.

تا به حال پیش آمده که در حال انجام کاروبارتان باشید و با یک لبخند خالصانه روبه‌رو شوید؟ شرط می‌بندم چنین لبخندی روزتان را می‌سازد. وقتی فرزندتان به روی شما لبخند می‌زند چه احساسی دارید؟ قطعا شما هم به روی او لبخند می‌زنید. زیرا لبخند زدن مکانیسم واکنشی مغز ما را تحریک می‌کند. درست مانند زمانی که چیزی می‌خریم یا خوراکی لذیذی می‌خوریم. این همان نوع از تحریک در مغز ما است.

هرزمان که به دنبال آرامش درون هستید، فقط لبخند بزنید و به شرایط فعلی‌تان بخندید. این کار باعث می‌شود احساس بهتری داشته‌باشید و آرام شوید. اگر نمی‌توانید خودتان را مجبور به لبخند زدن کنید، لبخند مصنوعی بزنید، پژوهش‌ها نشان داده‌اند حتی اگر یک لبخند مصنوعی روی صورت‌تان داشته‌باشید- باز هم کمی روحیه‌تان بهتر می‌شود. و این می‌تواند شما را نجات بدهد. خود را در حصار آدم‌های شاد قرار دهید- آن‌هایی که زیاد می‌خندند، زیرا خندیدن هم مسری است.

 

۵. برای کمک به دیگران داوطلب شوید.

وقتی زمانی را برای مراقبت از دیگران صرف می‌کنید و دلسوزی نشان می‌دهید، کم‌کم افکار منفی و نگرانی‌ها را کنار می‌گذارید زیرا دیگر دستخوشِ مشکلات خود نمی‌شوید. و برای مراقبت از دیگران هیچ گزینه‌ای بهتر از داوطلب شدن نیست. اگر بتوانید راهی برای داوطلب شدن “به طور منظم” بیابید دیگر زیاد دچار نگرانی و تنش نمی‌شوید زیرا کناره‌گیری کردن از این برنامه‌ی داوطلبانه بسیار دشوار است.

در حقیقت مطابق با مطالعه‌ای که طبق خواسته‌ی یونایتد هلت‌گروپ انجام شد:

  • ۹۴ درصد از آدم‌هایی که در ۱۲ ماه گذشته داوطلب کمک شده‌بودند گفتند داوطلب شدن روحیه‌ی‌ آنها را بهبود داده‌است.

  • ۹۶ درصد گزارش دادند که داوطلب کمک‌ شدن هدف‌مندی‌شان را در زندگی تقویت کرده‌است.

  • ۷۸ درصد از آنها گفتند داوطلب کمک شدن از سطح تنش در آنها کاسته‌است.

علاوه بر این، مشخص شده‌است که داوطلب کمک شدن از دردهای مزمن کم می‌کند و داوطلب احساس سلامتی بیش‌تری می‌کند.

 

۶. برای رسیدن به آرامش درون از عبارات تاکیدی استفاده کنید

عبارات تاکیدی روش‌های ثابت‌شده‌ی خود-بهسازی هستند زیرا این قابلیت را دارند که مغز را دوباره سیم‌کشی کنند. تکرار عبارت‌هایی مثل “بدن من سالم است؛ من ذهنِ توانایی دارم؛ روحم آرام است” می‌تواند افکار منفی را بیرون کند و افکار مثبت و آرام را به جای‌ آنها بگذارد.

دکتر کارمِن هارا ۳۵ عبارت تاکیدی را در هافینگتن پست (یک شبکه خبری لیبرال آنلاین در امریکا) به اشتراک گذاشته است. این ۳۵ مورد می‌تواند شروعی برای شما باشد. اما می‌توانید هر ترکیبی از کلمات آرامش‌بخش عبارات را که از نظرتان درست است به کار ببرید.

 

۷. قدردانی خود را نشان بدهید

شناختن چیزهایی که به خاطرشان قدردان و شکرگذار هستید راه دیگری برای پیداکردن آرامش درون است.

من شخصا دوست دارم لحظه‌ای را در روز به پرسیدن سوال‌هایی از خودم اختصاص بدهم، سوال‌هایی مثلِ: “امروز به چه کسی می‌توانم زنگ بزنم و بگویم که چقدر برایم مهم است؟” این کار باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خودم داشته باشم.

 

۸. عمیق نفس بکشید.

شاید این آسان‌ترین روش آشکارکردن آرامش درون باشد. علم ثابت کرده‌است تنفس می‌تواند تنش و نگرانی را کنترل‌کند و همین‌طور از فشار خون و ضربان قلب بکاهد. با کشیدن ۵ نفس عمیق، حبس آن به مدت یک ثانیه و آرام بیرون دادن آن از طریق دهان، حس می‌کنید به سرعت موجی از آرامش شما را فرامی‌گیرد. تنفس بخش مهمی در مراقبه است. اما صرفا برای این‌که در زمان نگرانی و تنش به خودتان بگویید “نفس بکش! ” یا “تو حالت خوب است” نیازی به مراقبه نیست.

مهم است که از سلامت عاطفی خود مراقبت کنید و هرچه لازم است انجام دهید تا در بهترین شرایط باشید. این کار را به خاطر خودتان انجام ‌دهید. این کار را به خاطر دوستان‌تان انجام ‌دهید. این کار را به خاطر کسانی که عاشق‌شان هستید انجام ‌دهید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر