مصیبتی به اسم خرید رفتن با کودکان؛ والدین چه باید بکنند؟

خرید یکی از فعالیتهای دلچسب و جذاب برای همه اعضای خانواده است اما این فعالیت می تواند گاهی سخت هم باشد!

مصیبتی به اسم خرید رفتن با کودکان؛ والدین چه باید بکنند؟

اگه خرید با بچه واسه تو هم مکافاته راه حلت اینجاست

به گزارش اقتصاد آنلاین، در مقاله زیر در مورد بدرفتاری  کودک هنگام خرید صحبت می کنیم و نکات کلیدی از زبان برترین روانشناسان حوزه کودک در خصوص نحوه برخورد مناسب مادر یا پرستار کودک با کودک در سنین پیش از دبستان پیشنهاد می شود.

بد رفتاری کودک هنگام خرید کردن

خرید یکی از فعالیتهای دلچسب و جذاب برای همه اعضای خانواده است اما این فعالیت می تواند گاهی سخت هم باشد! زمانی که کودک موقع خرید بد رفتاری می کند…

کودکان زیر سن ۷ سال ممکن است در هنگام خرید نق بزنند، سر و صدا راه بیاندازند ، بدون اجازه به وسایل مغازه ها دست بزنند ، اصرار به خرید وسیله مورد علاقه اش کند ، در راهرو ها بدود و یا حتی گم شود !

آموزش رفتارهای جدید به کودک نیاز مند زمان، تلاش و حوضله است اما در طولانی مدت و مشاهده تغییر رفتار در کودک این فعالیت آسانتر و لذت بخش تر می شود .

بهتر است ابتدا با خریدهای کوتاه مدت و در مغازه های کوچک شروع کنید و خریدهای طولانی را زمانی انجام دهید که کودک در خریدهای کوتاه مدت رفتار مناسب از خود نشان داده است .

در این مقاله ، پیشنهادهایی به شما ارائه می شود تا به کودک خود یاد بدهید چگونه هنگام خرید ، رفتار مسئولانه داشته باشد.

دلایل بدرفتاری کودک هنگام خرید کردن

خرید رفتن با کودکان

بیشتر کودکان در سنین زیر ۷ سال هنگام خرید زود خسته می شوند و ممکن است باعث ناراحتی و یا عصبانیت پدر و مادر شوند. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که والدین می خواهند خرید زیادی انجام دهند و انتظار دارند که کودک هم برای مدت طولانی صبر کند و تحمل داشته باشد.

برای کودک ۳ تا ۶ سال خرید کردن ممکن است کار کسل کننده ای به نظر برسد زیرا که شاید فکر کند خرید والدین هیچ وقت تمام نمی شود ، به خصوص اگر کاری نداشته باشد که انجام دهد. اگر کودک خود را در جریان خرید در گیر نکنید احتمال مشاهده بد رفتاری بیشتر می شود.

برخی از کودکان ۳ تا ۶ ساله وقتی با انواع رنگ ها ، نورها و وسایل جذاب روبرو می شوند هیجان زده می شوند .

نکته دیگر که ممکن است برای والدین و کودک دردسر ایجاد کند این است که کودک نمی تواند هر چه را که دلش می خواهد داشته باشد و این قضیه ایجاد مشکل می کند.

مشکلات وقتی بیشتر می شود والدین کودک یا پرستار کودک به کودک زمانی که ایجاد مشکل کرده توجه بیشتری می کنند تا زمانی که رفتار درستی از حود نشان داده است…

ممکن است والدین یا پرستار کودک به دلیل بد رفتاری کودک ، او را برای خرید بیرون نبرند. این کار درست نیست . باید به کودک فرصت یادگیری رفتار مسئولانه در هنگام خرید داده شود، تا رفتارهای مشکل زا به تدریج کاهش یابد.

پیشگیری از بروز مشکل در هنگام خرید با کودک :

قوانین را برای کودک توضیح بدهید

دو تا سه قانون برای خرید رفتن انتخاب و آنها را برای کودک توضیح دهید . پس از مدتی کودک شما قادر خواهد بود قوانین را برای شما بازگو کند. قانونی مطلوب است که به کودک شما بگوید چه کار بکند به جای اینکه روی کارهایی که نباید انجام دهد تاکید شود .

 برنامه معمولی کودک را حفظ کنید

زمانی کودک را برای خرید بیرون ببرید که بتواند بیشترین لذت را از آن ببرد ، نه این که وقت خواب یا غذا خوردن کودک باشد ، چون خسته یا گرسنه خواهد شد و از خود رفتارهای نادرستی را نشان خواهد داد.

 در مورد پاداش ها با کودک صحبت کنید

شاید تمایل داشته باشید که برای دفعات اولی که کودک را همراه خود به خرید میبرید برای او پاداشی در نظر بگیرید .

به کودک بگویید وقتی شما در حال خرید هستید اگر قانون ها را انجام بدهد چه پاداش هایی به دست می آورد. پاداش های پیشنهادی عبارتند از رفتن به پارک ، گذراندن وقت مخصوص با مامان یا بابا ، سواری با دستگاه هایی که با سکه کار می کنند یا یک خوراکی استثنایی پس از این که خرید تمام شد.

ذهن کودک خود را برای خرید آماده کنید

قبل از ترک خانه ، به کودک بگویید کجا می خواهید بروید ، قرار است چه چیزهایی بخرید و کی باز خواهید گشت، هر سوالی در مورد خرید داشت پاسخ دهید.

به مثال های زیر توجه کنید :

-        نزدیک مامان و بابا بمان

-        همان کاری که ازت خواسته شد انجام بده

-       از پله برقی پایین بیا

-        با صدای خوشایند صحبت کن

-        قبل از اینکه دست بزنی اجازه بگیر

پیش از این که وارد فروشگاه شوید از کودک بخواهید قوانین را برای شما بگوید

 _ ” پس چه قانون هایی را باید موقع خرید ، به خاطر داشته باشی ؟” اگر قانون را گفت او را تشویق کنید. اگر کودک قانون را نگفت به آرامی قانون را برایش یادآوری کنید.

اگر در آخرین باری که خرید رفته بودید مشکلاتی پیش آمده بود مختصر و به آرامی قانونی را که کودک فراموش کرده بود رعایت کند تذکر دهید. ” آخرین باری که خرید رفتیم ، تو قانون ما را که نزدیک مامان بایستی فراموش کردی . ” سپس به کودک بگویید دوست دارید که این دفعه چه کاری ، متفاوت با دفعه قبل را انجام بدهد. ” امروز می خواهم ببینم می توانی نزدیک مامان بمانی . "

 در مورد پیامد ها با کودک  صحبت کنید

برای کودک توضیح دهید که اگر رفتار نامناسب از خود نشان دهد چه کاری انجام خواهید داد، برایش توضیح دهید که اگر قوانین را انجام ندهد چه اتفاقی خواهد افتاد ، مثلا از زمان سکوت یا اتاق خلوت می توانید استفاده کنید.

فعالیت هایی را برای کودک برنامه ریزی کنید

خوب است به کارهای مناسبی فکر کنید که کودک شما بتواند انجام دهد. برخی از فعالیت هایی که می تواند کودک را هنگام خرید مشغول کند عبارتند از :

-     پیدا کردن کالا از روی قفسه ها

-      دادن کالاها به شما

-      شمردن بسته های خرید

-      گذاشتن کالاها در چرخ خرید

-      پیدا کردن قیمت ها

-      نشان دادن رنگ ها ، شکل ها و اندازه های متفاوت اجناس

 

منبع: نی نی بان
ارسال نظر
ارسال نظر