همه چیز درباره چهار دست و پا رفتن نوزاد

چهار دست و پا رفتن نوزاد، یکی از مراحل رشدی نوزادان است که در برخی از نوزادان اتفاق نمی‌افتد و کودک یکباره راه می‌رود.

همه چیز درباره چهار دست و پا رفتن نوزاد

آنچه همه والدین درباره چهار دست و پا رفتن کودک باید بدانند

به گزارش اقتصاد آنلاین، رعایت مسائل ایمنی در زمان چهار دست و پا رفتن نوزاد، مانند محافظت از او در زمان سینه خیز رفتن و نشستن بسیار مهم است. در این مقاله نکات مهمی که والدین باید در این مورد بدانند، بیان شده است.

 با اینکه نوزاد در چند هفته اول حرکاتی شبیه به خزیدن را از خود نشان می‌دهد با خروج بدن از وضعیت جنینی این حرکات متوقف خواهد شد. قبل از اینکه او بتواند واقعا سینه خیز برود باید عضلات بدن او از حالت خمیده خارج شوند، سرش را کنترل کند، سینه‌اش را از زمین بلند کند و توانایی پا‌ها و دست‌هایش بیشتر شود.

نوزاد خود را برای حرکت تشویق کنید

تشویق و تحسین شما این لحظات را برای هر دو شما هیجان انگیزتر خواهد کرد. وقتی نوزاد شما کنترل سرش را به دست آورد می‌توانید با نگه داشتن یک اسباب بازی رنگارنگ در بالای سرش او را تشویق کنید سرش را بالا بگیرد. وقتی عضلات شانه و پشت او قوی‌تر می‌شود، به او کمک کنید تا از حالت درازکش به پشت، خود را به وضعیت نشسته درآورد. وقتی توانست بنشیند، می‌توانید بازی‌هایی با او انجام دهید که در این وضعیت به طرفین خم می‌شود. برای مثال دالی بازی را از یک طرف انجام دهید تا مجبور شود برای دیدنتان به سمت شما برگردد. در حدود پنج ماهگی وقتی نوزاد کنترل کامل سرش را به دست آورد می‌توانید با بازی‌های چرخشی و تکانی به او تمرین بدهید تا سرش را در حالت مطمئن و پایدار نگه دارد. و این آغاز چهار دست و پا رفتن نوزاد است.

تمرین تکیه دادن نوزاد خود

از حدود شش هفتگی باید در برنامه روزانه نوزاد دقایقی او را با گذاشتن چندین بالش در وضعیت نشسته صاف قرار دهید. او که در این زمان تمرکز بیشتری به دست می‌آورد و با این کار می‌تواند اطراف خود را به خوبی ببیند، به محیط اطرافش علاقه‌مند می‌شود. هر زمانی که این کار را شروع کنید متوجه خواهید شد که کودک به شدت به انجام آن‌ها علاقه نشان می‌دهد.

چهار دست و پا رفتن نوزاد

آماده شدن برای حرکت سینه خیز (چهار دست و پا رفتن نوزاد)

قبل از سینه خیز رفتن نوزاد باید به قدر کافی قوی شده باشد که بتواند سر و سینه اش را از زمین بلند کند. این زمان در حدود شش ماهگی فرا می‌رسد و او می‌تواند سینه اش را از روی زمین بلند کند و در وضعیتی قرار بگیرد که زانوهایش زیر او جمع شده باشد، اما تقریباً تا هشت ماهگی طول خواهد کشید تا بتواند خود را روی زمین به سمت جلو بکشد.

تعیین سن چهار دست و پا رفتن نوزاد غیر ممکن است. اگر او علاقه شدیدی به نگاه کردن به اطرافش داشته باشد از دراز کشیدن به روی شکم بدش خواهد آمد و در نتیجه حرکت سینه خیز را دیرتر شروع خواهد کرد. چهار دست و پا رفتن نوزاد، در برخی از کودکان اصلاً دیده نمی‌شود و یک باره شروع به راه رفتن می‌کنند.

شما می‌توانید با روش‌های متعددی کودک را تشویق به چهار دست و پا رفتن کنید. تمام تلاش‌های کودک را برای این کار تشویق کنید تا ذهن او را از خستگی یا اضطراب تلاش‌های ناموفق دور نمایید. کمک و حمایت شما برای او مفیدتر از آموزش روش حرکت سینه خیز با حرکت دادن دست و پاهایش است.

حرکات نامشخص قبل از چهار دست و پا رفتن نوزاد چیست؟

نوزاد قبل از اینکه بتواند سینه خیز برود از روش‌های خاص خود برای تمرین و بهتر کردن هماهنگی حرکاتش استفاده خواهد کرد.

بعضی از نوزادان در حالت نشسته روی زمین خود را می‌کشند. برخی دیگر با حرکاتی شبیه به خرچنگ به طرفین حرکت می‌کنند و بعضی نیز روش‌های خاص و منحصر به خود را دارند. مهم نیست که نوزاد از چه روشی برای این حرکات استفاده می‌کند. او با انجام این حرکات به خاطر حرکت مستقل خود احساس موفقیت می‌کند و مسئله مهم همین احساس است.

شما نباید هرگز اولین تلاش‌های او برای حرکت را سرکوب کنید. این حرکات ابزار کودک برای یادگیری کنترل بدن می‌باشند و مسئله مهم این است که به او اجازه بدهید تا محدودیت‌های کنترل خود را کشف کند. اجازه بدهید حس کنجکاوی و روح ماجراجویی او آزادانه رشد کند.

نکات ایمنی در هنگام چهار دست و پا رفتن نوزاد

از لحظه‌ای که نوزاد شروع به حرکت می‌کند باید خانه‌ای مقاوم در برابر بچه برای او مهیا کنید تا از بروز حوادث ناخوشایند جلوگیری شود.

هرگز نوزاد را دور از چشم خود در جای دیگر نگذارید. حتی قبل از اینکه نوزاد شروع به حرکت کند نیازمند احساس اطمینان خاطر و امنیت حضور شما می‌باشد.

زمانی که نوزاد یاد می‌گیرد بغلتد او را فقط روی کف اتاق قرار دهید و اطرافش را از هر گونه اشیای سخت یا تیز پاک کنید.

حتی زمانی که نوزاد قدرت کنترل سرش را به دست آورده باشد باز هم در اطراف باسن و بخش تحتانی ستون مهره‌های او بالش بگذارید.

همه مواد سمی را از دسترس او دور کنید.

گنجه‌ها، قفسه‌ها، آتش شومینه و راه پله‌ها را با یک حفاظ مناسب از دسترس کودک دور کنید. 

 

منبع: ستاره
ارسال نظر