در نشست خبری همراه با همتای عمانی؛

امیرعبداللهیان: توضیحات روسیه در مورد جزایر سه گانه ایران را کافی نمی‌دانیم

وزیر امور خارجه گفت: روز گذشته از کانال‌های دیپلماتیک توضیحاتی را در رابطه با بیانیه جزایر سه گانه از مقامات روسیه دریافت کردیم. این توضیحات را کافی نمی‌دانیم.

امیرعبداللهیان: توضیحات روسیه در مورد جزایر سه گانه ایران را کافی نمی‌دانیم

به گزارش اقتصادآنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست خبری همراه با همتای عمانی خود گفت:  با هیچ طرفی در مسیر حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی ایران هیچگونه تعارفی نداریم. از آنچه در خصوص جزایر سه گانه ایرانی درج شده ناخرسندیم. روز گذشته از کانال‌های دیپلماتیک توضیحاتی را در این رابطه از مقامات روسیه دریافت کردیم. این توضیحات را کافی نمی‌دانیم و هرگز تکرار این رویه را در بیانیه‌ها و مداخله روسیه و یا هر طرف دیگری در مسائل مربوط به تمامیت ارضی ایران را برنمی‌تابیم.

وی گفت: معتقدیم روابط کشورهای همسایه در منطقه می‌تواند به صورت پیوسته و زنجیره‌ای گسترش یابد.

وزیر خارجه اضافه کرد: بزودی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با هدف شتاب دهی هر چه بیشتر در پیگیری توافقات روسای دو کشور در تهران برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در خصوص اوکراین بر توقف جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی تاکید داریم. ما بر تمامیت ارضی کشورها از جمله اوکراین تاکید داریم و بر موضوع توقف جنگ اصرار می کنیم و از طرفین درگیری می خواهیم بر مسیر مذاکرات سیاسی بازگردند.

بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر خارجه عمان در این نشست خبری گفت: شاهد تحول جدی از حیث حضور بخش خصوصی ایران در عمان و شاهد افزایش فعالیت تجاری طرف عمانی در قبال ایران هستیم. درباره امکان دستیابی به توافق تجارت ترجیحی بود که  در آینده محقق شود.

وی بیان کرد: درباره تحولات منطقه و جهان می‌توان تأکید کنم بر چیزی که آقای امیرعبداللهیان مطرح کرد و آن نزدیکی عمیق دیدگاه‌های دو کشور در خصوص راهکار سیاسی برای حل چالش‌های جهانی است. سیاست عمان همواره مبتنی بر اصل حسن همجواری و این نگاه بوده که چگونه می‌توانیم نقشی مثبت در نزدیکی دیدگاه‌ها بین کشورها و کاهش تنش‌ها ایفا کنیم. اگر اراده سیاسی قوی وجود داشته باشد راهکارهای مسالمت آمیز برای هر مشکل و سوءتفاهم و اختلافی که ممکن است رخ دهد وجود دارد.

وزیر خارجه بیان کرد: تنها راه گذر از اختلافات گفت‌وگوی صریح و شفاف با هدف دستیابی به راهکارهای مورد توافق همه طرف‌ها در موضوعات اختلافی است. به این روش باور داریم و عمان تلاش‌های زیادی داشته است و معتقدیم این شیوه اصلی ترین درست برای تقویت روابط بین کشورها  و تقویت صلح و امنیت برای همگان است.

ارسال نظر
ارسال نظر