واکنش کاخ سفید به برخورد امروز جنگنده روسی با پهپاد آمریکایی

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد برخورد امروز یک فروند جنگنده سوخو-۲۷ روسیه با یک پهپاد ام کیو ۹ ریپر آمریکا بر فراز دریای سیاه منحصر به فرد بود.

واکنش کاخ سفید به برخورد امروز جنگنده روسی با پهپاد آمریکایی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی دولت بایدن روز سه شنبه به وقت محلی افزود که جو بایدن رییس‌جمهور آمریکادر جریان این رویداد قرار گرفته است.

این مقام کاخ سفید تصریح کرد که حوادث دیگری مشابه آنچه در روز سه شنبه رخ داده، وجود داشته است.

کربی گفت: گرچه موارد دیگری از رهگیری پهپادهای آمریکایی از سوی جنگنده های روسیه وجود داشته است، اما این مورد "ناامن و غیرحرفه ای" بود. بنابراین، از این نظر، این حادثه منحصر به فرد است.

ه گزارش ایرنا، مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که روز سه شنبه یک فروند جنگنده سوخو-۲۷ روسیه به یک پهپاد ام کیو ۹ ریپر آمریکای بر فراز دریای سیاه برخورد کرد که این امر باعث سقوط این پهپاد در آب های بین المللی شد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی گفت که  با روس ها  مستقیما  در سطوح عالی ارتباط برقرار کرده ایم  تا به رهگیری غیرحرفه‌ای و  ناایمن پهپاد آمریکایی توسط جنگنده روسیه  اعتراض شدید خود را اعلام کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه دولت بایدن ادمه داد: در خصوص این حادثه، سفیر روسیه را احضار کردیم.

پرایس همچنین گفت:  سفیر آمریکا در روسیه پیامی قوی از اعتراض ایالات متحده را  به وزارت امور خارجه روسیه منتقل کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: به متحدان و شرکا در مورد حادثه پهپاد در  دریای سیاه توضیح داده ایم.

مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که  صبح روز سه شنبه، یکی از جنگنده های روسیه  به پروانه پهپاد آمریکایی برخورد کرد. سپس نیروهای آمریکا تصمیم گرفتند که پهپاد  را در آب های بین المللی فرود بیاورند. این بیانیه  مشخص نمی کند که این پهپاد در دریای سیاه سقوط کرده است یا خیر.

در این بیانیه مشخص نشده است که آیا آمریکا پهپاد خود را بازیابی خواهد کرد یا خیر. اگر این پهپاد در دریای سیاه سقوط کرده باشد, بازیابی آن دشوار است  زیرا به دلیل بسته شدن تنگه بسفر از سوی ترکیه، آمریکا نمی تواند  کشتی های جنگی را به دریای سیاه ارسال کند.

در این بیانیه ادعا شده است که  هواپیمای روسیه علاوه بر برخورد با پهپاد  آمریکا، سوخت خود را روی  آن  ریخته و به شیوه ای بی پروا و  غیرحرفه ای  در مقابل آن  پرواز کرده است.

ژنرال جیمز بی هکر، فرمانده مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا گفت: "پهپاد ما در حال انجام عملیات معمولی در حریم هوایی بین‌المللی بود که توسط یک هواپیمای روسی رهگیری شده و مورد اصابت قرار گرفت و  این برخورد منجر به سقوط و از دست دادن کامل پهپاد شد. در واقع، این اقدام غیرایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها تقریباً باعث سقوط هر دو هواپیما شد.»

منبع: ایرنا
ارسال نظر
ارسال نظر