معاون اول رییسی در دیدار با «لوکاشنکو» چه گفت؟

معاون اول رییس‌جمهور کریدور شمال- جنوب را از ظرفیت‌های همکاری ایران و بلاروس و امضای نقشه راه و ۷ سند همکاری را پایه گذار سطح جدیدی از مناسبات دو کشور دانست.

معاون اول رییسی در دیدار با «لوکاشنکو» چه گفت؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد مخبر عصر دوشنبه در دیدار «الکساندر لوکاشنکو» رییس جمهور بلاروس با اشاره به اراده جدی دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس برای ارتقای مناسبات و تعاملات اقتصادی در بالاترین سطح ممکن، بر آمادگی و عزم دولت سیزدهم برای حمایت و پشتیبانی جدی از ارتقای روابط بین دو کشور تأکید و تصریح کرد: باید مناسبات اقتصادی بین تهران – مینسک همپای روابط مناسب سیاسی دو کشور توسعه و تقویت یابد.

معاون اول رییس‌جمهور امضای نقشه راه همکاری‌های همه جانبه و هفت سند همکاری میان ایران و بلاروس را پایه گذار سطح جدیدی از مناسبات دو کشور دانست و افزود: اراده و راهبرد مشترک روسای جمهور ایران و بلاروس فرصتی مناسب برای گسترش همه جانبه روابط ایجاد کرده است که باید به خوبی از آن استفاده کنیم.

مخبر همچنین به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ایران و بلاروس برای تأمین نیازهای متقابل اشاره و خاطرنشان کرد: با ارتقای همکاری‌ها در زمینه‌های صنعت، نفت، بیمه، کشاورزی و حمل و نقل شاهد تغییرات اساسی در سطح مبادلات دو کشور خواهیم بود و با توجه به توانایی‌های ایران در حوزه نفت و پتروشیمی و ظرفیت‌های بلاروس می‌توانیم به یک محور مهم منطقه ای در این بخش تبدیل شویم.

معاون اول رییس جمهور همچنین تأکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در زمینه دارویی و خودروسازی پیشرفت‌های چشمگیری در سالهای گذشته داشته اند و آمادگی کامل داریم تا با تأسیس کارخانه‌های صنعتی تولیدی با کمک متخصصان و بخش خصوصی صفحه جدیدی از مناسبات دو کشور پایه ریزی شود.

مخبر با اشاره به تأکیدات رییس جمهوری اسلامی در خصوص اجرایی شدن هر چه سریعتر توافقات بین ایران و بلاروس بر ساماندهی مسائل پولی و بانکی بین دو کشور تأکید کرد و افزود: یکی از ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور کریدور شمال – جنوب است که باید امکانات مورد نیاز در زمینه ریلی، دریایی و هوایی برای توسعه حمل و نقل باری و مسافر در این کریدور مهم با کمک دو کشور نهایی شود که این موضوع می تواند پایه گذار فعال کردن بیش از پیش بخش خصوصی دو پایتخت شود.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:‌ باید برنامه زمان بندی شده همراه با تعیین اولویت‌ها بین روسای کمیسیون‌های همکاری دو کشور هر چه سریعتر برای اجرای موافقتنامه‌های این سفر ایجاد شود.

مخبر همچنین با اشاره به تحریم‌های کشورهای غربی علیه ملت‌های آزادیخواه تصریح کرد: تحریم‌ها فرصتی مناسب برای تکیه بر توان داخلی دانشمندان است و جمهوری اسلامی ایران توانست با گذر از این تحریم‌ها به پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای در زمینه‌های علمی و فناوری برسد که این تجربیات در مقطع کنونی می‌تواند در تسهیل و گسترش روابط فی مابین بکار گرفته شود.

لوکاشنکو: تولیدات شرکت‌های ایرانی قابلیت عرضه در سطح جهانی دارد

الکساندر لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به رشد بالای فناوری‌های شرکت‌های دانش بنیان ایرانی تأکید کرد: تولیدات شرکت‌های ایرانی قابلیت عرضه در سطح جهانی دارد که می‌توان با ارتقای همکاری‌های مشترک، زمینه ساز صادرات این محصولات در سطح بین المللی باشیم.

رییس جمهور بلاروس بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات اقتصادی، تجاری و صنعتی فیمابین تأکید کرد و گفت: موافقتنامه‌های بسیار خوبی با رییس جمهور ایران در این سفر به امضا رسیده است و امیدواریم با اراده و عزم راسخ روسای دولت دو کشور زمینه‌های همکاری بین ایران و بلاروس بیش از گذشته افزایش یابد.

وی با اشاره به نقش اجرایی و مدیریت اقتصادی معاون اول رییس جمهور در دولت، از مخبر برای سفر به این کشور دعوت و ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق و تلاش مضاعف، دو کشور بتوانند در کمترین زمان ممکن شرایط را برای اجرای توافقات فیمابین آماده کنند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
ارسال نظر