رییسی: در سفر به چین سند راهبردی ۲۵ ساله دنبال خواهد شد / مواضع مشترک ایران و چین در مقابله با یکجانبه‌گرایی

رییس‌جمهور پیش از عزیمت به چین با اشاره به اهداف و برنامه‌های سفرش به این کشور، گفت: در این سفر در وهله اول اجرایی شدن سند راهبردی بیست و پنج ساله دنبال خواهد شد.

رییسی: در سفر به چین سند راهبردی ۲۵ ساله دنبال خواهد شد / مواضع مشترک ایران و چین در مقابله با یکجانبه‌گرایی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور پیش از عزیمت به چین در جمع خبرنگاران با اشاره به اهداف و برنامه‌های سفرش به چین، گفت: این سفر به دعوت رییس‌جمهور کشور دوست، چین انجام می‌شود.

وی افزود: در این سفر در وهله اول اجرایی شدن سند راهبردی بیست و پنج ساله دنبال خواهد شد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: با کشور چین ارتباطات زیادی داریم، اما به میزان مطلوب از ظرفیت‌های دو کشور در جهت ارتقا سطح روابط به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری استفاده نشده است.

رییسی افزود: متأسفانه باید بگویم در این رابطه عقب‌ماندگی جدی داریم، کشورهایی مثل چین و ایران در آسیا از  ظرفیت‌های بسیاری برخوردار هستند و منافع مشترکی در سطح منطقه و جهان دارند که می‌توانند ارتباطات بسیاری داشته باشند.

وی اضافه کرد: باید عقب ماندگی‌ای که تاکنون نسبت به ارتباط با چین وجود داشته را دنبال و جبران کنیم. جبران این عقب‌ماندگی به این معناست که ظرفیت‌های دو کشور شناخته شود و برای تبادل این ظرفیت‌ها به ویژه در مسائل اقتصادی باید تلاش کرد.

رییس‌جمهور با اشاره به اراده دو کشور مبنی بر گسترش روابط، گفت: خواست دو کشور زمینه بسیار خوبی برای توسعه و ارتقای سطح روابط به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه بیشترین روابط در حوزه اقتصادی و تجاری در حوزه انرژی است، افزود: وزاریی که در این سفر حضور دارند از قبل برای تفاهم‌نامه‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند، در این سفر بیست تفاهم‌نامه به امضای مسئولین عالی دو کشور خواهد رسید. مهم این است که این روابط به صورت راهبردی در سطح دوجانبه دنبال شود.

رییسی با اشاره به عضویت ایران در سازمان شانگهای، گفت: در سطح منطقه‌ای در سازمان شانگهای عضویت داریم که موجب ایجاد ارتباط با زیرساخت‌های اقتصادی منطقه شد و زمینه خوبی برای ارتباط با همه کشورهای آسیایی به ویژه چین به وجود آورده است.

وی افزود: با چین مواضع مشترکی در مقابله با یکجانبه‌گرایی و همچنین داشتن استقلال سیاسی داریم که این مسائل ما را کنار هم قرار داده تا بتوانیم همکاری خوبی با این کشور در عرصه‌های مختلف داشته باشیم.

رییس‌جمهور تصریح کرد: در این سفر با رییس‌جمهور چین و مسئولان عالیرتبه این کشور دیدار خواهیم داشت و امیدوارم این سفر برای توسعه روابط همه‌جانبه میان دو کشور تأثیرگذار باشد و سطح روابط را ارتقا دهد، چرا که این موضوع خواست دو کشور است.

منبع: فارس
ارسال نظر
ارسال نظر