واکنش کاخ سفید به ادعای ساخت کارخانه مشترک پهپادی ایران و روسیه

کاخ سفید در واکنش به ادعای ضد ایرانی یک رسانه آمریکایی مبنی بر ساخت کارخانه پهپاد در روسیه گفت که نمی تواند گزارش ها در این زمینه را تایید کند.

واکنش کاخ سفید به ادعای ساخت کارخانه مشترک پهپادی ایران و روسیه

به گزارش اقتصادانلاین به نقل از ایرنا، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ادعای ساخت مشترک کارخانه پهپاد ایران و روسیه گفت: نمی توانم گزارش ها در خصوص طرح ایران و روسیه برای ایجاد کارخانه تولید پهپاد در روسیه را تایید کنم.

این مقام کاخ سفید در عین حال مدعی شد: اما روابط درحال گسترش میان تهران و مسکو برای مردم اوکراین و خاورمیانه خوب نیست زیرا می تواند منجر به ارائه توانایی های نظامی روسیه به ایران شود.

کربی ادعا کرد: نظر مشابهی در خصوص کره شمالی دارم. ما می دانیم و تصاویر آن نیز موجود است مبنی بر اینکه کره شمالی درحال ارائه مهمات توپخانه به روسیه است.

این مقام شورای امنیت ملی آمریکا ادامه داد: بنابراین توسعه روابط دفاعی میان کره شمالی و روسیه امر خوبی برای مردم اوکراین و همچنین شبه جزیره کره نیست.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی دولت بایدن ۱۷ بهمن ماه در جمع خبرنگاران در تداوم ادعاها علیه ایران در عرصه جنگ اوکراین افزود: برای ما شکی وجود ندارد که روسیه همچنان به دریافت پهپاد از ایران، برای استفاده در جنگ اوکراین، ادامه می‌دهد. روابط بین ایران و روسیه در حوزه دفاعی در حال تعمیق است. اکنون نشانه های روشنی وجود دارد که دو کشور به دنبال تبادل بیشتری فناوری های نظامی هستند.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا ادعا کرد: این بدان معناست که نگرانی ها در مورد امنیت و ثبات خاورمیانه در حال افزایش است. این نگرانی وجود دارد که روسیه ممکن است به‌ دنبال راههایی برای تقویت توانمندی‌های نظامی ایران در خاورمیانه باشد.

این سخنگوی شورای امنیت ملی دولت بایدن در هراس از تعمیق روابط نظامی و دفاعی مسکو و تهران افزود: روابط رو به گسترش ایران و روسیه در حوزه دفاعی، نه تنها برای اوکراین بلکه می‌تواند برای شرکا و دوستان ما در خاورمیانه نیز بد باشد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز یکشنبه به وقت محلی به نقل از منابع آگاه در یکی از کشورهای همسو با آمریکا مدعی شد تهران - مسکو در حال همکاری برای ساخت کارخانه جدیدی در روسیه برای تولید پهپاد طراحی ایران هستند.

در پی هراس واشنگتن از قدرت پهپادی جمهوری اسلامی ایران، ۶۰ نماینده کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به جو بایدن رئیس جمهور این کشور خواستار مقابله با برنامه پهپادی تهران شده‌اند.

 هنری کوئلار، نماینده کنگره آمریکا با رهبری گروه دو حزبی متشکل از ۶۰ قانونگذار آمریکایی در نامه ای از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته است با برنامه پهپادی ایران مقابله کند.

در این نامه بر اساس اتهامات آمریکا و غرب در ماههای اخیر به ایران در خصوص استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، از بایدن خواسته شده است که رویکردی هماهنگ و همه جانبه برای اختلال در زنجیره‌های تامین پهپادهای ایران و توقف جریان ورود قطعات پهپادی ساخت آمریکا به ایران به کار گیرد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
ارسال نظر