نشست هفتگی سخنگوی وزارتخارجه؛

کنعانی: مذاکرات برجامی در سطوح مختلف ادامه دارد / شمخانی برای شرکت در نشستی درباره افغانستان به روسیه می‌ رود

سخنگوی وزارتخارجه بیان کرد: پویایی دیپلماتیک در زمینه مذاکرات رفع تحریم ها از طریق مجاری مختلف وجود دارد. پیام‌ها در سطوح مختلف در این زمینه در حال مبادله است

کنعانی: مذاکرات برجامی در سطوح مختلف ادامه دارد / شمخانی برای شرکت در نشستی درباره افغانستان به روسیه می‌ رود

اقتصادآنلاین_ پرستو بهرامی راد؛ ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز ۱۷ بهمن ماه در نشست هفتگی با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

کنعانی در این نشست گفت: حمله انجام شده به سفارت آذربایجان براساس انگیز ه های  شخصی و خانوادگی بوده است گفت: متاسفانه بعد از این اتفاق  دولت آذربایجان تصمیم گرفت که فعالیت‌های سفارتخانه خود در تهران را تعلیق کند. با این حال ایران قائل به خویشتنداری و بررسی توام با طمانینه و آرامش سیاسی و پرهیز از شتابزدگی و پیش داوری برای قضاوت در مورد این حادثه است.

سخنگو در ادامه در مورد مذاکرات مطرح کرد: پویایی دیپلماتیک در زمینه مذاکرات رفع تحریم ها از طریق مجاری مختلف وجود دارد. پیام‌ها در سطوح مختلف در این زمینه در حال مبادله است و ایران همواره از این تلاش ها و اقدامات با حسن نیت استقبال کرده است.

کنعانی با بیان این که اخیرا گفت‌وگوهایی بین ایران و روسیه در مورد سوریه در مسکو برگزار شده است، گفت: این گفت‌وگو ها بخشی از روند دیپلماسی است که در ارتباط با تحولات سوریه انجام شده است.

همچنین سخنگو خبر داد:  دبیر شورای عالی امنیت ملی برای شرکت در نشست دبیران شورای امنیت کشورهای همسایه افغانستان به روسیه سفر می کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیگیری حقوقی پرونده بدهی کره جنوبی به ایران گفت: ایران مطالبات مالی موجود در بانک‌های کره جنوبی را با جدیت پیگیری کرده و تا وصول تمامی دارایی‌های ملی پیگیری می‌کند. متاسفانه دولت کره اراده لازم را برای حل مسئله از خود نشان نداده است. تلاش می‌کنیم از این منابع برای برخی از مصارف ایران برداشت کنیم. دولت جمهوری اسلامی ایران درباره شکایت تصمیم‌گیر است و گام‌های لازم را برخواهد داشت. خواستار توضیح قانع‌کننده کره جنوبی درباره اظهارات رئیس‌جمهوری این کشور علیه ایران شدیم اما توضیح آن‌ها قانع‌کننده نبوده است. چنانچه ما پاسخ روشن و قانع‌کننده‌ای دریافت نکنیم، این را موضوع رسمی دولت کره تلقی می‌کنیم که می‌تواند بر مناسبات دوجانبه تأثیرات منفی بیشتری بگذارد.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره حمله ناکام هشتم بهمن گذشته به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در استان اصفهان گفت: حمله ناکام در اصفهان، اقدام زبونانه‌ای بود که توسط دشمنان ایران انجام شد که با تدابیر دفاعی مستحکم ایران، حمله ناکامی بود.

وی تصریح کرد که این حمله نشان‌دهنده ناتوانی از پیشرفت روزافزون ملت و کشور در حوزه‌های دفاعی و صنعتی است و چنین اقداماتی تأثیری بر عزم و اراده ملت و کشور ایران برای پیشرفت در حوزه‌های مختلف نخواهد داشت.

سخنگو در پاسخ به سوالی در مورد زمان سفر رئیس‌جمهور  ایران به چین گفت: سفر رئیس‌جمهوری ایران به چین جزو برنامه‌هایی است که بر اساس توافق مشترک دو کشور در حال برنامه‌ریزی است و امیدوارم در زمان مناسب انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین در خصوص سفر رافائل گروسی، دبیرکل آژانس گفت: ارتباطات ایران و آژانس به صورت مستمر برقرار است. با تکمیل روند آماده‌سازی، امکان سفر گروسی به ایران در آینده متصور است. باید زمینه‌سازی فنی آن انجام شود. در چارچوب فنی، گفت‌وگوها ادامه پیدا خواهد کرد.

ناصر کنعانی در ادامه سوال خبرنگار اقتصادآنلاین در خصوص دور جدید مذاکرات با اوکراین گفت: برای برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی با اوکراین در مورد ادعاهای مطرح شده مشکل خاصی نداریم و می‌توانیم دور جدید  این گفت‌وگوها را انجام دهیم. در پاسخ تاکید خبرنگار اقتصادآنلاین به این سوال که آیا زمان دقیق برگزاری دور جدید این مذاکرات مشخص شده است یا خیر؟ گفت:  تا آنجا که من اطلاع دارم هنوز زمان‌بندی دقیقی برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها انجام نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره کمک نظامی غرب به اوکراین و ادعای کمک تسلیحاتی ایران به روسیه گفت: این نشان‌دهنده نفاق و سیاست دوگانه درباره مسائل بین‌المللی و اوکراین است. اگر این عدد و ارقام‌ها مصروف صلح‌سازی در اوکراین می‌شد، ما شاهد این حجم از ویرانی و تلفات انسانی نبودیم. سیاست ما عدم حمایت از جنگ و یک طرف علیه دیگری است. امیدواریم مقامات اوکراین با نگاه به ریشه بحران، با اتخاذ رویکرد صحیح سیاسی منافع خود و ملت خود را قربانی سیاست توسعه‌طلبانه آمریکا و ناتو نکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع هواپیمای اوکراینی با بیان اینکه این موضوع روند حقوقی و فنی خودش را دارد و در همان چارچوب دنبال می‌شود، تصریح کرد: ایران علاقه ‌مند به حفظ روابط دوجانبه سازنده مبتنی بر منافع متقابل با همه کشورها از جمله اوکراین است و بارها اعلام کرده است که شرایط سخت اوکراین را درک می کند.

کنعانی با رد ارسال هرگونه تجهیزات و پهپاد به جنگ اوکراین، اظهار داشت: بارها اعلام کرده ایم برای رفع سوء تفاهم حاضر به گفتگو هستیم که یک دور از این گفتگوهای تخصصی با هیئت عمانی در عمان انجام شد و در صورت لزوم برای برگزاری دور جدید هم مشکلی نمی‌بینیم.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه درباره زلزله امروز سوریه و ترکیه گفت: به ملت ترکیه و سوریه تسلیت عرض می‌کنم و مراتب همدردی عمیق ایران را را اعلام می‌کنم. برای روح درگذشتگان رحمت واسعه الهی مسئلت می‌کنم. امیدوارم خداوند به مصدومان، شفای عاجل عنایت کند. با ارتباط خوبی که با مقام‌های دو کشور برقرار است، در صورت نیاز، نهادهای امدادرسانی، درمانی و یا بهداشتی ایران حتماً به مسئولیت و وظیفه اخلاقی، انسانی و اسلامی خود و در چارچوب حق همسایگی و روابط دوستانه، اقدام لازم را انجام خواهند داد.

کنعانی درباره سفر اخیر وزیر امور خارجه عربستان به عراق گفت: در موضوع عربستان تاکید ما بر مسیر دیپلماسی است؛ ما برای اصلاح مسیر روابط و برقرار شدن آن در ریل صحیح خود همچنان ملتزم و پایبند هستیم و این رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران است و این مسیر را ادامه می‌دهد. چنانچه تلاش توأم با حسن نیتی از طرف هر کدام از کشورهای دوست از جمله عراق صورت بگیرد، ایران از آن استقبال می کند.

ارسال نظر
ارسال نظر