بیانیه تروئیکا و آمریکا درباره گزارش ادعایی آژانس اتمی علیه ایران

آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک به ادعای اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان داده و ادعاهایی مطرح کردند.

بیانیه تروئیکا و آمریکا درباره گزارش ادعایی آژانس اتمی علیه ایران

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، دو روز بعد از انتشار ادعای جدید آژانس بین‌الملل انرژی اتمی درباره ایجاد یک تغییر اعلام نشده در برنامه هسته‌ای ایران، واشنگتن و تروئیکای اروپایی از موضعی طلبکارانه ادعاهایی مطرح کردند.

وزارت خارجه آمریکا در صفحه اینترنتی خود خبر داد که این کشور به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان بیانیه‌ای مشترک درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر کردند.

این بیانیه در شرایطی منتشر شده که روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک گزارش جدید مدعی شده  ایران بدون اطلاع‌رسانی قبلی اقدام به ایجاد یک تغییر اعلام‌نشده در اتصال بین ۲ آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرده بود که در جریان یک بازرسی اعلام نشده در روز ۲۱ ژانویه از کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو متوجه این تغییر شده است. آژانس توضیح نداده اتصال بین این دو آبشار سانتریفیوژی چگونه تغییر داده شده است.

در بیانیه مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی آمده است: «ما دولت‌های فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مبنی بر اینکه ایران بدون اطلاع قبلی آژانس، تغییرات اساسی در اتصال برخی از سانتریفیوژهای خود اعمال کرده است، مورد توجه قرار می‌دهیم. این سانتریفیوژها اورانیوم با غنای بالا تا ۶۰ درصد تولید می‌کنند و در کارخانه غنی سازی فردو قرار دارند».

منبع: فارس
ارسال نظر
ارسال نظر